HÝZMET OKULLARI KÝME HÝZMET EDÝYOR?

Boyalý basýn, þu günlerde Saidi Nursiðnin mezarýnýn yeri ile meþgul. Bu meþguliyetin sebebi kendi içlerinden birinin piyasaya sürdüðü kitabýn reklamýný yapmaya yönelik.Saidi Nursi gömülmüþmüþ, gömülmemiþmiþ, tabutu denize atýlmýþmýþ, bunlarýn zerre kadar umurunda deðil halbuki. Yakýnda, boyalý basýnýn önde gelen program yapýmcýlarýndan biri, nurcularýn büyük miktarda paralarýný alarak Saidi Nursiðnin belgeselini yapmaya baþlayacak, haberiniz ola. *M.Bayraktar

Saidi Nursiðnin mezarýnýn akýbeti ile ilgili ortalýkta gezen iddialarý daha sonraki yazýlarýmýzda yorumlamak üzere,

Said Nursi konulu inceleme yazýlarýmýz üzerine bize gönderilen çoðu küfür ve hakaret dolu yüzlerce mesaj arasýnda çok anlamlý bulduðum bir tanesini sizlerle paylaþmak istiyorum.

Bir Fethullahçý okur diyor ki;

ððBýrakýn ikide bir Fethullah Hocaðyý eleþtirmeyi. Bakýn onlar neler yapýyorlar.Türkçe Olimpiyatý düzenleyerek yurtdýþýndaki açtýklarý okullarýn ne büyük hizmetler ifa ettiðini ortaya koyuyorlarðð

Bahsi geçen Türkçe Olimpiyatlarýný hatýrladýnýz sanýrým. Hani þu Hocaefendiðnin yutdýþýndaki okullarýnda okuyan bazý öðrencilerin Türkiyeðye getirilerek, onlara Türkçe þiir ve þarkýlar okutularak yapýlan olimpiyatlarý.

Hükümetin ve birçok siyasi partinin (ANAP, BBP, DYP dahil yoðun ilgi gösterdiði,TBMM Baþkaný Bülent Arýnçðýn hararetli konuþmalar yaparak desteklediði bu olimpiyat komedisinin adý bile Ýngilizce bir kelime ile vasýflandýrýlýrken nasýl ðTürkçeð olabilir daha baþtan anlayamadým.

Bir kýsmýný takip ettim. Dünyanýn deðiþik bölgelerindeki bu okullarda okuyan ve hepsi ðTürkiyeðden giden gönüllü devþirmeler sayesindeð çok çok iyi Ýngilizce öðrenen bu çocuklar ( Rusðu, Arapðý, Hintlisi, Kýrgýzðý .v.s), aylar süren bir çalýþmayla öðrendikleri birer Türkçe þiir ve þarkýyý okuyarak ðsözümona ðgönülleri fethettiler!

Tabi bu çok profesyonel bir taktikti.Türkiyeðde bu okullar üzerinde oluþan derin þüphe ve tartýþmalarý bir nebze olsun hafifletmek gerekiyordu.

Tam da bu süreçte bir Ýngiliz gibi yetiþtirilmiþ yabancý bir öðrenciye , bir Moðolða, bir Kazakða ðüsküdarða gider iken aldý da bir yaðmurð u söylettin mi, bu olayý büyük bir zafer olarak rahatlýkla takdim eder ve de ðTürkçe Olimpiyatýð diye iyi de bir hava atarsýn.

O salonu dolduran siyasetçilerin ve de Meclis Baþkanýðnýn yüzlerini ðyurt dýþý okullarýnýn gerçek yüzü ortaya çýkýncað görmek isterim.

Baþlangýçta, Fethullah hareketine sýcak bakan bir iþadamýnýn baþýndan geçen ilginç bir olayý Yeni Hayat dergisiðnin 2006 Nisan sayýsýnda yer alan Ergün Poyrazðýn yazýsýndan alýntý yaparak aktarayým sizlere.

Bu iþadamýnýn ismini basýn yoluyla duyurup, ðkarþý kesimð tarafýndan sataþmalara maruz kalmasýna sebep olmamak için gizli tutuyorum. Ama oldukça önemli bir iþadamý. Zaten dergiye ulaþabilen isme de ulaþacak. Ama ben ismi vermiyorum.Ýsmine ðYð diyorum;

ðð Ýþadamý Y ,bundan beþ on sene evvel Sudanðda iþ yapýyordu. Orada Fethullahçýðlarýn bir mektep açtýðýný duyunca, gurbette milli tesanut namýna onlarý tebrik etmeye gitmiþ. Kendisini , o an makamýnda olmayan müdürün odasýna oturtmuþlar ve biraz beklemesini, müdürün hemen geleceðini söylemiþlerð.

Ýþadamý ðYð müdür gelene kadar Oðnun masasý üzerindeki yýðýnla evrakýn en üstünde duran bir kaðýt ilgisini çekmiþ ve gayri ihtiyari onu okumuþ.
Bu kaðýt UNESCOðdan geliyor ve Hartumðda açýlmýþ bulunan mektebin masraflarýnýn kendileri tarafýndan karþýlandýðýný, paranýn ne suretle ve hangi bankaya intikal ettiði hususundaki bilgiyi ihtiva ediyormuþ.

O, bu yazýyý gayri ihtiyari okuduktan sonra , müdür, odasýna gelmiþ. Selam kelamdan sonra aralarýnda þu konuþma geçmiþ;

ðSiz burada ne yapýyorsunuz? Arapça öðretiyoruz dersen, bunlarýn anadili zaten Arapça! þeriat öðretiyoruz dersen, bunlarýn zaten resmi nizamlarý þeriat! Allah için siz burada ne yapmak istiyorsunuz?!

Okul müdürü,Türk iþadamýnýn bu çýkýþý üzerine þunlarý söyler:

ðBunlarýn hiç birisi deðil. Biz burada Sudanðýn müstakbel idarecileri olacak süper zeki çocuklarý bulup Amerikaðya göndermek için bulunuyoruz. Orada bir üniversitemiz var. Onlarý yetiþtirip tekrar buraya göndereceðiz!..

O zaman Ýþadamý ðYð, masa üzerindeki muhtevasýna muttali olduðu mektubun bir suretini istemiþ müdürden.

Müdür; ðAsla !ð diyerek mektubu kaptýðý gibi çekmecesine koymuþðð

Bir Türk iþadamý, Sudanðda açýlan bir ðhizmet okulunun!ð kimler tarafýndan desteklendiðini, bu okullarýn gerçek misyonunun ne olduðunu tebrik etmek için gittiði bir ðyurtdýþý okulundað iþte böyle þahit oluyor.

Türkçe Olimpiyatlarýnýn düzenlendiði salona gelen Sudanlý öðrenci ise ðKatibime kolalý da gömlek ne güzel yaraþýr!ð diye þarkýlar tutturuyordu.
Ne diyelim ðkutlu olsun!ð

http://www.yenimesaj.com.tr/index.ph...rih=2006-06-28