MUSTAFA KEMAL'ÝN ANNESÝ YüRüK TüRKMEN'DÝR.
MUSTAFA KEMAL'ÝN ANNESÝ YüRüK TüRKMEN'DÝR.

Zübeyde Haným'ýn soyu Yörük'tür. Fatih döneminde Karamanoðlu Beyliði'nin yýkýlmasýndan sonra (1466), Balkanlar'da fethedilen yerlerin Türkleþtirilmesi için göç ettirilen ailelerdendir. Konya bölgesinden geldikleri için bunlar, "Konyarlar" ismi ile resmi kayýtlara geçmiþ ve böyle anýlmýþtýr.

(8) Aile, Vodina sancaðýnýn Sarýgöl nahiyesine yerleþtirilir. Zübeyde'nin babasý Sofi-zade Seyfullah Aða, Selanik yakýnlarýndaki Lankaza'ya göçer ve bir çiftlik sahibi olur. Ve Zübeyde Haným 1857'de burada doðar. Annesi, babasýnýn üçüncü eþi Ayþe Haným'dýr.

(9) Zübeyde Haným'ýn soyunu birde anlatýlanlardan görelim.
M. Kemal'in kýz kardeþi Makbule Haným (1885-1956):
"Annemden sýk sýk þunlarý dinlemiþimdir. Bizim esas soyumuz Yörük'tür. Buralara Konya-Karaman çevrelerinden gelmiþiz" diyor ve atalarýndan bazýlarýnýn DA sonradan tekrar Konya'ya geri döndüðünü de þöyle açýklýyor: "Dedem Feyzullah Efendi'nin büyük amcasý Konya'ya gitmiþ, Mevlevi dergahýna girmiþ, orada kalmýþ. Yörüklüðü tutmuþ olacak."

(10) Makbule Haným Yörüklük için þunlarý söylüyor:
"...Annem her zaman Yörük olmakla iftihar ederdi. Bir gün Atatürk'e "Yörük nedir?" diye sordum. Aðabeyim de bana 'Yürüyen Türkler' dedi."

(11) Yörük ile Türkmen eþ anlamlýdýr. Atatürk, soyunu açýklarken bunu DA vurgular:
".... Benim atalarým Anadolu'dan Rumeli'ye gelmiþ Yörük Türkmenler'dendir."

(12) Zübeyde Haným'ýn babasýný, kocasý Ali Rýza Efendi'yi ve Ali Rýza'nýn babasý Kýzýl Hafýz Ahmet Bey'i de tanýyan Selanik doðumlu Aydýn Milletvekili Hasan Tahsin San (1865-1951)

(13) þu bilgileri verir: " Atatürk'ün validesi, Zübeyde Haným, Sofu-zade ailesinden Fethullah Aða'nýn kýzýdýr. Selanik'te doðmuþtur. Bu aile bundan 130 sene evvel (1800'lü yýllarýn baþý oluyor.) Sarýgöl'den Selanik'e gelmiþlerdir. Vodina sancaðýnýn batýsýnda Sarýgöl nahiyesinde onaltý köyden ibaret olan bu nahiye ailesi, Makedonya ve Teselya'nýn fethinden sonra Konya civarý ahalisinden Osmanlý hükümetinin sevk ve iskan ettirdiði Türkmenlerdendir. Son zamanlara kadar beþ asýr müddet içinde hayat tarzlarýný, kýlýk-kýyafetlerini deðiþtirmemiþlerdi."

(14) Bir yabancý yazar DA Atatürk'ün annesi hakkýnda edindiði bilgileri þöyle aktarýyor:"Mustafa'nýn babasý Ali Rýza Efendi, anasý DA Zübeyde Haným'dý. Zübeyde Haným... sarýþýndý; düzgün, beyaz bir teni, derin AMA berrak, açýk mavi gözleri vardý. Ailesi Selanik'in batýsýnda Arnavutluk'a doðru, sert ve çýplak daðlarýn geniþ, donuk sulara gömüldüðü göller bölgesinden geliyordu. Burasý, Türklerin Makedonya'yý ve Teselya'yý almalarýndan sonra Anadolu'nun göbeðinden gelen köylülerin yerleþtikleri yerdi. Bu yüzden Zübeyde Haným, damarlarýnda ilk göçebe Türk kabilelerinin torunlarý olan ve hala Toros Daðlarýnda özgür yaþamlarýný sürdüren sarýþýn Yörükler'in kanýný taþýdýðýný düþünmekten hoþlanýrdý. Mustafa DA annesine çekmiþti; saçlarý onun gibi sarý, gözleri onun gibi maviydi."

(15) Zübeyde Haným'ýn kendi ifadesi; oðlunun, kýzýnýn, kendisini tanýyanlarýn ve de konu üzerinde çalýþanlarýn ortak ifadesi; Zübeyde Haným'ýn Yörük-Türkmen olduðudur. Yani Zübeyde Türk'tür.
MUSTAFA KEMAL'ÝN BABASI YüRüK TüRKMENDÝR.
Mustafa Kemal'in baba soyu, Aydýn/ Söke'den gelerek Manastýr vilayetine yerleþtirilen, "Kocacýk Yörükleri (Koca Hamza Yörükleri)"ndendir. Ali Rýza Efendi, Manastýr'ýn Debre-I Bala sancaðýna baðlý Kocacýk'ta dünyaya gelmiþtir(1839). Aile sonradan Selanik'e göçmüþtür. Babasý Ýlkokul öðretmeni Kýzýl Hafýz Ahmet Efendi'dir. Amcasý, Kýzýl Hafýz Mehmet Efendi'dir. Taþýdýklarý "Kýzýl" lakabý ve yerleþtikleri yere "Kocacýk" denmesi; Ali Rýza Efendi'nin soyunun, Anadolu'nun DA Türkleþmesinde katkýsý olan " Kýzýl-Oðuz" yahut "Kocacýk Yörükleri-Türkmenleri"nden geldiðini göstermektedir.

(16) Anne soyunda olduðu gibi baba soyunda DA en saðlam bilgiler önce Atatürk'ün, annesinin, kardeþinin anlattýklarý; sonra çevrelerinin aktardýklarýdýr.
Makbule Haným;
"Babam Ali Rýza Efendi, Selanik'lidir. Kendileri Yörük sülalesindendir."

(17) Atatürk:"... Benim atalarým Anadolu'dan Rumeli'ye gelmiþ Yörük Türkmenler'dendir."

(18) M. Kemal'in Selanik'te mahalle ve okul arkadaþý, Kütahya Milletvekillerinden Mehmet Somer (1882-1950):

(19) "Atatürk'ün atalarý hakkýnda benim bildiðim þunlar:
Atatürk'ün atalarý Anadolu'dan gelerek Manastýr vilayetinin Debre-I Bala sancaðýna baðlý Kocacýk nahiyesine yerleþmiþlerdir. Bunlarý ben Selanik'in ihtiyarlarýndan duymuþtum. Kocacýk'lýlarýn hepsi öz Türkçe konuþurlar. Ýri yapýlý adamlardýr. Bunlarýn hepsi Yörük'tür... Bunlarýn kýyafetleri Anadolu Türklerine benzer. Yaþayýþlarý, hatta lehçeleri de aynýdýr."

(20) 10 Kasým 1993'te Milliyet gazetesi "Ata'nýn Soy Kütüðü" isimli bir yazý yayýmlar. Gazeteci Altan Araslý, Kocacýk köyüne giderek bir araþtýrma yapar ve köylülerle konuþur. Kocacýklý Numan Kartal'ýn aktardýklarý:
"Ali Rýza Efendi, Manastýr vilayetinin Debre-I Bala sancaðýna baðlý Kocacýk'ta dünyaya gelir. Kocacýk'ýn nüfusu tamamen Türk'tür. Hepsi de Yörük Türkmenleri. Anadolu'dan geldiler. Bizler, Müslüman Oðuzlarýn Türkmen boyundanýz."