Okullarda Atatürk Köþesi þartý kaldýrýldý

üzel üðretim Kurumlarý Yönetmeliði'nde Atatürk köþesi þartý kaldýrýldý. üzel okullarda kurucu olmak için "Ahlaken kötü þöhretli olmama" þartý da çýkarýldý

ANKARA - üzel üðretim Kurumlarý Kanunu'nda geçen yýl yapýlan deðiþikliklere paralel olarak hazýrlanan üzel üðretim Kurumlarý Yönetmeliði dünkü Resmi Gazete'de yayýmlanarak yürürlüðe girdi.

Kanundaki deðiþikliklere uyum amacýyla yapýlan yönetmelik deðiþikliði ile 1985 yýlýnda yürürlüðe giren yönetmelik yürürlükten kaldýrýlmýþ oldu. 14 þubat 2007'de yürürlüðe giren kanunda bir yýl içinde çýkarýlmasý gereken yönetmelikler arasýnda sayýlan yönetmeliðin, kanunun öngördüðü süre geçtikten sonra yürürlüðe girmesi dikkat çekti. Milli Eðitim Bakanlýðý tarafýndan hazýrlanan yönetmelikteki bazý hükümler þöyle:

ATATüRK KüþESÝ: Eski yönetmelikteki "Sosyal Tesis ve Teçhizat" bölümü ile bu bölümde düzenlenen özel eðitim kurumlarý ve özel okullarda Atatürk köþesinin oluþturulmasý zorunluluðu yeni yönetmelikte yer almadý.

KARMA EÐÝTÝM: Eski yönetmelikte özel okul ve eðitim kurumlarýnda "karma eðitim" yapýlacaðýna iliþkin kural da yeni yönetmelikte yer almadý. Yeni yönetmelikte, özel okul ve eðitim kurumlarýndaki eðitim ve yönetimin "Milli Eðitim Temel Kanununda düzenlenen Türk Milli Eðitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak yürütüleceði" belirtildi ancak karma eðitime iliþkin eski yönetmelikteki özel vurgu yeni yönetmelikte yer almadý.

ADLÝ SÝCÝL BELGESÝ: Eski yönetmelikteki özel okul ve eðitim kurumu yöneticilerinin yüz kýzartýcý suç iþlememiþ olmasý ve 6 aydan fazla hapis cezasý ile cezalandýrýlmamýþ olmasý þartlarý korundu. Ancak eski yönetmelikte bunun için savcýlýktan belge getirilmesi þartý varken yeni yönetmelikte "yazýlý beyan" verilmesi yeterli görüldü.

AHLAKEN KüTü þüHRET: Eski yönetmelikte özel okul ve eðitim kurumu kurucusu olmak için aranan "Ahlaken kötü bir þöhrete sahip bulunmama" þartý kaldýrýldý.

KILIK KIYAFET: Yeni yönetmelikte kýlýk kýyafet konusu da özel olarak düzenlendi. Ýlgili maddede "üzel öðretim kurumlarýndaki eðitim personeli, diðer personel, öðrenci ve kursiyerlerin kýlýk-kýyafetlerinde ilgili mevzuat hükümleri uygulanýr. Ancak, dershaneler ile öðrenci etüt eðitim merkezlerindeki öðrencilerin forma ve benzeri tek tip kýyafet giymeleri zorunlu deðildir" denildi. Ýlgili mevzuat hükümlerine atýf yapýlmasýyla kýlýk kýyafete iliþkin yapýlacak deðiþikliklerin doðrudan bu kurumlarda uygulanmasý amaçlandý.

AZINLIK OKULLARI: Yeni yönetmelikte önceki yönetmelikteki gibi, azýnlýk okullarýnda bir Türk müdür yardýmcýsýnýn görevlendirilmesi zorunluluðu devam etti.

Eski yönetmelikteki "Lozan Andlaþmasýna göre açýlan okullar" tanýmý yerine yeni yönetmelikte bu okullar "Azýnlýk okullarý" olarak nitelendi. Yönetmelikte Azýnlýk okullarýnýn tanýmý da þöyle yapýldý: "Rum, Ermeni ve Musevi azýnlýklar tarafýndan kurulmuþ, Lozan Antlaþmasý ile güvence altýna alýnmýþ ve kendi azýnlýðýna mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öðrencilerin devam ettiði okul öncesi eðitim, ilköðretim ve ortaöðretim özel okullarý."

Eski yönetmelikteki gibi azýnlýk okullarýndaki bazý hükümlerin uygulanmasý için "ilgili ülkelerdeki mütekabil mevzuat ve uygulamalarýn" dikkate alýnmasý gerektiði hükmü korundu.

BAR, MEYHANE KRÝTERLERÝ: Yönetmeliðe göre meyhane, kahvehane, kýraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi kamuya açýk yerler ile açýk alkollü içki satýlan yerler, okul açýlacak binalardan kapýdan kapýya en az yüz metre mesafede olacak. üzel eðitim ve rehabilitasyon okullarý ile diðer özel öðretim kurumlarýnýn açýlacaðý binalarda ise bu tür iþyerleri ayný binada yer alamayacak.

EÐÝTÝM DÝLÝ TüRKüEDÝR: Yeni yönetmelikte, öncekinde belirtilmeyen "üzel öðretim kurumlarýnda öðretim dili Türkçedir" hükmü konuldu. Eðitim dilinin Türkçe olmasýna kuralý yabancý uyruklu çocuklarýn devam ettiði milletlerarasý okullarda uygulanmayacak.

VATAN

09.03.2008