"ALMANYA'DA MİLİTAN TOPLUYORUM"

24.06.2007

PKKğya bağlı PJAKğın lideri Haji Ahmadi, Alman TVğsi ARDğdeki programda Avrupağda militan toplayıp Kuzey Irakğa gönderdiklerini söyledi. Alman Hükümetiğnin kendisinin PJAK lideri olduğunu bildiğini aktaran Ahmadi "ABDğli generaller de kampımıza geliyor" dedi.

ALMAN devlet televizyonu ARDğde yayınlanan "Monitor" adlı program Alman İstihbarat Dairesi ve ABDğnin PKK ve PJAK ile bağlantılarını gözler önüne serdi. Avrupa ülkelerinden Kürt gençlerini terör eğitimi vermek üzere Kuzey Irakğa götüren PKKğya bağlı PJAK ürgütü lideri programda ilginç açıklamalar yaptı.

ABDğLİLER GELİYOR

PJAK örgütünün başkanı Haji Ahmadi programda örgütü ağırlıklı olarak Almanyağnın Köln Kentiğndeki evinden idare ettiğini söyledi. Ahmadi, Almanca yaptığı açıklamada, "Avrupa ülkelerinden bir çok genç erkek ve kız bize başvuruyor. Birçoğu Kuzey Kürdistanğa Türkiyeğye gidiyor. Kampımıza büyük ülkeler yardım ediyor. Amerikalı generaller faaliyetlerimize tolerans gösteriyor. Hatta Amerikalı generaller kampımızı ziyaret bile ettiler. İyi ilişkilerimiz var. Bizim Irakğta olmamız Amerika için avantaj. Eğer biz hükmetmesek buraya İslam hakim olacak" dedi. Alman gazetecinin "Alman hükümeti sizin burada tam olarak ne yaptığınızı biliyor mu?" sorusunu Ahmadi, "Almanya ne yaptığımı ve kim olduğumu biliyor. 40 yıldır Avrupağda ve uzun süredir Almanyağda yaşıyorum. Alman vatandaşıyım. Alman hükümeti PJAKğın lideri olduğumu biliyor" diye cevapladı.

Federal İstihbarat ürgütü yetkililerinden konu ile ilgili bilgi alan Monitor ekibi, örgütün Ahmadi ile ilişkisi bulunduğunu ortaya çıkardı. Ahmadiğnin faaliyetlerinin İstihbarat Dairesi tarafından denetlenmesine rağmen Federal Başsavcılık tarafından bugüne kadar bir soruşturma açılmadığı vurgulandı. Alman İstihbarat Dairesiğnin kayıtlarına göre PJAK, yasaklanan PKK ile doğrudan bağlantılı olarak çalışıyor.

ALMANYAğDAN KAMPA

Kuzey Irakğta terör eğitimi alan 21 yaşındaki Sertan adlı bir genç de kampta Monitor ekibine yaptığı açıklamada, PJAKğın teröristleri Avrupa ülkelerinden sistematik olarak Kuzey Irakğa götürerek, kampa aldığını söyledi. Kendisinin Almanyağnın Langenfeld Kentiğnde yaşadığını belirten Sertan, "Bir çok genç erkek ve kız Almanyağdan, Fransa ve Belçikağdan, İsveçğten geliyor. Ben de sekiz ay önce Almanyağda PKKğya katıldım. Belçikağda bir PKK kampında üç ay eğitim aldıktan sonra Kuzey Irakğa geldim. Burada keskin nişancılık öğreniyorum" diye konuştu.

Ailesi endişeli

Almanyağnın Langenfeld kentinde yaşayan Sertanğın ailesi oğullarının bir an önce eve dönmesini istiyor. Sertanğın annesi oğluna PKKğnın zarar vereceğinden endişe ettiğini belirtiyor. Babası ise Türkçe olarak, "Oğlum gittikten sonra PKKğdan gelen telefonda polise gitmememiz tembih edildi. Polise gidersek oğlumuzun hayatını tehlikeye atmış olacağız. Polise güvenmiyoruz" diye konuştu.

Soruşturma açmalıyız

Görüntüleri izleyen Federal Parlamento İstihbarat Dairesi Soruşturma Komisyonu üyesi Yeşiller Milletvekili Hans- Christian Ströbele, İstihbarat Dairesiğnin büyük bir ihmali olduğunu söyledi. Ströbele, "şayet yurtdışına yönelik terör örgütlenmesine ve militan temin edilmesine dair bu kadar ağır kuşkular mevcutsa, o vakit Alman ceza takip müesseseleri soruşturma açmakla mükelleftir" dedi.

Mesut ZEYREK / HüRRİYET