Tek taþý kalmayan kilise sýfýrdan yapýldý

22/09/2007
HABER/YENÝüAÐ

ðKOBÝðler desteklenecekð kampanyasýyla yutturulan, ABðnin 45 milyon euro kaynak ayýrdýðý DAKP projesi ile Vanðda bir kilise daha faaliyete geçirildi

Avrupa Birliðiðnin fitne projelerinden Edremit Kilisesi, önceki gün düzenlenen törenle açýldý.

Teslimiyetçi zihniyet Avrupa Birliðiðnin fitne projelerini bir bir hayata geçiriyor. Tek taþý kalmamýþ Vanðýn Edremit ilçesinde bulunan bir kilise daha, ABðnin 45 milyon euro kaynak ayýrdýðý Doðu Anadolu Kalkýnma Programý (DAKP) projesiyle yeniden yapýldý. Edremit Kilisesi önceki gün düzenlenen bir törenle açýldý. Türk Hizmet ve Eðitim Vakfý, Van Ýl Kültür ve Turizm Ýl Müdürlüðü, Tarihi Mirasý Koruma Vakfý ve Van Turizmi ve Kültür Varlýklarýný Koruma ve Geliþtirme Derneðiðnin ortaklaþa yürüttüðü ve Ýl üzel Ýdaresi ile Ederemit Kaymakamlýðý ve Belediye Baþkanlýðýðnýn iþtiraký ile hazýrlanan Edremit Kilisesi Restorasyon Projesi tamamlandý. Ýlçedeki tek tarihi yapý olan kilisenin açýlýþý için düzenlenen törene Türk Hizmet ve Eðitim Vakfý Baþkaný Ali Gökben, Ýl Kültür ve Turizm Ýl Müdürü Ýzzet Kütükoðlu ile vakýf üyeleri katýldý.

Projeyi ABðye Ýl Kültür Müdürü sunmuþ

Düzenlenen gösteriþli bir tören ile yapýlan açýlýþýn ardýndan açýklamalarda bulunan Hizmet ve Eðitim Vakfý Baþkaný Ali Gökben, Türkiyeðnin her yerinde korunmasý gereken tarihi eserler olduðunu ifade etti. Restorasyonu biten tarihi eserin açýlýþý için düzenlenen törene katýlmak üzere Vanðda bulunduðunu kaydeden Gökben, Türk Hizmet ve Eðitim Vakfý olarak bu eseri Vanða kazandýrmaktan son derece mutlu olduklarýný anlattý. Türkiyeðde bulunan tarihi eserlerin, onarýlarak halkýn ve turistlerin hizmetine sunulmasý gerektiðini belirten Gökben, ðüünkü bu bir turizm ataðýdýr. Buraya gelecek olan yerli ve yabancý turistler Van ekonomisine katký saðlayacaktýrð dedi. Edremit Kilisesiðnin restorasyon projesinin geçen yýl hazýrlanarak, Avrupa Birliðiðne sunulduðunu kaydeden Ýl Kültür ve Turizm Müdürü Ýzzet Kütükoðlu ise, Akdamar Adasýðndaki anýt müzenin ardýndan burasýný da epitoðrafik müzesi olarak açmayý düþündükleri kaydetti.

DAKP projesi nedir?

Avrupa Birliðiðne katýlým öncesi mali iþbirliðinin ilk bölgesel nitelikli ðfitne uygulamað programý özelliðini taþýyan Doðu Anadolu Kalkýnma Programý, Bitlis, Hakkari, Muþ ve Van illerini kapsýyor. Tanýtým toplantýsý, 2004ðte Van Akdamar Otelðde düzenlenen programa, Avrupa Birliði tarafýndan toplam 45 milyon euro kaynak ayrýldý.

DAKP, Devlet Planlama Teþkilatý (DPT) Müsteþarlýðýðnýn koordinatörlüðünde yürütülüyor. Programýn açýlýþ ve tanýtým toplantýsý, 1 Mayýs 2004 Cumartesi günü Van Akdamar Otelðde gerçekleþtirildi. Fitne projesi, kamuoyuna ðProgram, bölgeler arasý geliþmiþlik farklýlýklarýný azaltmayý, sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkýnmayý saðlamayý amaçlýyorð kýlýfý ile sunularak ðBu çerçevede tarým, kýrsal kalkýnma, KOBÝðler, turizm-çevre ve sosyal geliþme alanlarýnda faaliyetler ve projeler desteklenecekð denildi.