Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Baþbakan þerefsiz mi?

bozok
    Guest

Baþbakan þerefsiz mi?

Baþbakan þerefsiz mi?

Serdar Akinan
    Akþam Gazetesi
    02.01.2008

Elbette deðil...

Birçok yazýmda ýsrarla, özenle ve samimiyetle baþarýlý bir siyasetçi olduðunun altýný çiziyorum.

Baþarýlý bir siyasetçi olmasý bu ülke için seçtiði politikalarýn benim için doðru olduðu anlamýna gelmez...

Sonuna inanmadýðým bir temel siyaseti büyük bir baþarý ile götürüyor.

Hukuka saygýlý ve demokrasinin kurallarý içinde kalýyor.

Ayný kurallar içinde kalarak düþündüðümü yazýp çizme hakkým olduðuna inanýyorum.

Eleþtirmek hakkýmýz. Endiþelerimizi özgürce dillendirmek onu da bizi de var eden iklimin temel gereði.

Bu endiþemi paylaþan büyük bir kitle olduðunu gördüðümden de, inançla yazýyorum...

Yanlýþ yaptýðýný düþündüðüm konularý yazdýðýmda da, muhalefet neredeyse tükenmek üzere olduðundan, kara listesinde olmaya devam ediyorum.

Bu, inandýðým þeyi son nefesime kadar yapmaktan alýkoyacak bir kriter olamaz.

Daha önce de yazmýþtým.

Haksýzlýk karþýsýnda susan dilsiz þeytandýr...

Siyaseten izlediði yolun memleketin bütünlüðü açýsýndan tehlikeli bir evreye girdiðini düþünüyorum.

Bu düþüncemde yalnýz olmadýðýmý da biliyorum.

Eleþtiriye tahammülünün bu denli azalmasýný da "seçilen yolun sonuna" itiraz edenlerin, henüz farkýnda olmayan ve veya çoðunlukla kiþisel bekalarý için onu ve politikalarýný destekleyen yýðýnlarý etkilemesinden çekinmesine baðlýyorum.

Ýzlediði siyaset o kadar hassas dengeler içeriyor ki en ufak sosyal titreþim bile onda huzursuzluk yaratýyor.

Erdoðan gibi yüksek halk desteðine sahip bir siyasetçi açýsýndan eleþtiriye tahammülsüzlük büyük tehlikedir.

5 Kasým sonrasý muhalefetin ýsrarla gündeme getirdiði "ABD ile Kürtler konusunda gizli bir anlaþma mý yapýldý?" iddialarýna son derece sert tepki verdi...

"Bu deðerlendirmeler þýk deðil, çok çirkin, çok alçakça. Türkiye Cumhuriyeti Baþbakaný, bir þeyler vermek karþýlýðý böyle bir iþbirliðine girecek kadar þerefsiz deðildir, deðerlerini bu denli kaybetmiþ deðildir..."

Bu sorunun akla getirilmesini bile ihanet görüyor. Oysa insanlar olgulara bakýyor...

Her fýrsatta, olasý bir sýnýr ötesi operasyon için Türkiye'yi açýk açýk tehdit eden Kürt liderler, Bush ve Erdoðan arasýndaki 5 Kasým tarihli görüþmeden sonra 180 derece döndüler...

Bakýn Celal Talabani DTP'lilere iki gün önce ne diyor:

"Türkiye Kürtleri, kendi geleceði için Erdoðan'a destek vermeli..."

"AK Parti'ye karþý savaþmak, Kürt halkýnýn çýkarlarýna karþý savaþmaktýr..."

"AK Parti Hükümeti'ne karþý savaþmak, Kürt halkýnýn çýkarlarýna karþý savaþmak demektir. "

"Türkiye'nin Kürtlerine gelince, onlara diyeceðim þu ki, Erdoðan Hükümeti'ni desteklesinler."

"Türkiye Kürtleri kendi gelecekleri için Erdoðan'ý desteklemelidirler."

Ben ýsrarla bu cümlelerin satýr arasýný okuyorum...Aklýma onlarca soru geliyor.

Elimde deðil...

Bu sorularý ve beraberinde getirdiði endiþe verici yanýtlarý kendi kafamdan vermektense, birinci aðýzdan, hazýr bu kadar yüksek kamuoyu desteði varken, açýkça duymak hakkýmýzdýr.

ABD, Irak'ýn kuzeyinde bir Kürt devleti kuruyor...

AK Parti buna kesinlikle karþýysa bilmek hakkýmýz.

Yok, hayýr destekliyorsa, gerekçeleriyle anlatacak en uygun zaman þimdidir...

Yarýn geç olabilir.

bozok
    Guest
    Amerika'ya giden bir mektup...

Hasan Pulur
    Milliyet Gazetesi
    h.pulur@milliyet.com.tr
    14.01.2008

BAZILARINI inandýrmak, ikna etmek mümkün deðil!

Onlara göre "Amerikalýlara mutlaka bir þeyler verdik!"

Ne için?

"PKK'nýn Irak'taki üslerine yapýlan hava ve yer harekatýna Amerika izin vermezse bunlar yapýlmazdý.Tayyip Erdoðan, Amerika'ya gidince Bush'la anlaþtý, harekat baþladý."

Peki, neyin karþýlýðýnda?..

Ýþte onu bilen yok!

* * *

üSTELÝK Baþbakan bunu söyleyenlere ateþ püskürdü, çünkü bunu söyleyenler "PKK sorununu siyasal kabul ederek dolaylý da olsa kapýyý aralamýþtýk" diyorlar.

* * *

BAþBAKAN Erdoðan bu yorum ve tahminleri þiddetle reddediyor ve çok sert tepki gösteriyordu.

"Türkiye Baþbakaný þerefsiz deðildir" diyordu.

* * *

ERDOÐAN'ýn bu tepkisinin mürekkebi kurumadan Cumhurbaþkaný Gül, Amerika'ya gitti, Bush'la konuþtu ve arkasýndan bir haber çýktý; ismi açýklanmayan bir ABD yetkilisince, "Gül ile Bush'un PKK sorunu için, politik çözümü de içeren görüþmeler yaptýklarý" belirtiliyordu.

Cumhurbaþkaný Gül'ün de buna tepkisi çok sert oldu; soruyordu:

"El Kaide de dýþarýdan terör yapýyor; buna politik çözüm bulalým deniliyor mu?"

* * *

GEüENLERDE Prof. Erol Manisalý'nýn son çýkan kitabý, "AKP, Ordu, Amerika üçgenindeki Türkiye"yi okurken birden hayrete düþtük, hani bazý keskin kalemlerin "Dehþete düþtüm" demesi gibi, biz de hayrete düþtük, "Bu olacak iþ mi?" diye...

Demek oluyormuþ...

* * *

BÝR mektup yazan Recep Tayyip Erdoðan, muhatabý ABD Savunma Bakan Yardýmcýsý Paul Wolfowitz, mektubun yazýlýþ tarihi 3 Kasým 2002. Tayyip Erdoðan, henüz baþbakan deðil, yasaklý olduðu için seçime girememiþ, partinin baþkaný ama, Baþbakan þimdiki Cumhurbaþkaný Gül...

* * *

TüRKÝYE'den Amerika'ya giden mektupta þöyle deniliyor:

"Deðerli Wolfowitz,

ülkelerimiz arasýndaki ortaklýk ve dostluðun gelecekte de sürmesi için mesajýmý ortak dostlar aracýlýðý ile doðrudan size ulaþtýrýyorum.

Seçim sonuçlarýnýn bizim Genelkurmay saflarýnda biraz rahatsýzlýk yaratmýþ olabileceðinden, resmi konumunuz gereði hiç kuþkusuz nahaberdarsýnýzdýr. Bilmenizi isterim ki, onlarýn Türkiye'nin müreffeh ve dünya topluluðunun güvenilir bir üyesi olmasý ümitlerini parti ve ben de paylaþýyoruz. Ve geçmiþte hiç olmadýðý kadar birleþmiþ olan ülkelerimizin çýkarlarý için en iyisi olacak þekilde birlikte çalýþacaðýmýz düþüncesindeyim.
    Bu amaçla Orgeneral üzkök ile mümkün olduðu kadar kýsa sürede özel bir toplantý yapabilmeyi ümit ediyoruz. üzel cep numaramýz þudur: 0532 7......

Sizinle kiþisel olarak görüþmeyi sabýrsýzlýkla bekliyorum.

En iyi dileklerimle.

R. T. Erdoðan

Genel Baþkan"

Böyle bir mektup sizi þaþýrtmaz mý?

Bu mektup, yazýlýþýndan iki yýl sonra 14 Ocak 2004'te "Star" gazetesinde yayýmlanýyor.

Prof. Erol Manisalý'nýn yorumu þöyle:

"Türkiye'de seçimleri kazanmýþ partinin genel baþkaný ABD'li devlet adamýndan, kendi Genelkurmay Baþkaný'yla özel bir görüþme ayarlamasýný istiyor; kendisini Amerika'ya bu kadar yakýn hissedebiliyor. (.....) Bu mektup AKP'nin iktidara geliþinde ABD misyonunu çok açýk ortaya koyuyor. AKP üst yönetimi kendilerini ABD'ye bu kadar yakýn hissedebiliyor. / Truva Yayýnlarý."

* * *

SÝZ ayný görüþte deðil misiniz?

Biz, Erol Manisalý ile ayný görüþteyiz de...

"Türkiye'ye ne verdik?" diye soranlara da ne cevap verirsiniz?