MHP'nin ABD'ye son ipi türban

Hüriyet Yazarý Yalçýn Doðan, MHP'nin 'türban' konusundaki tutumunu irdeledi.
AMERÝKAN deniz piyadeleri geçen yýl Marmaris'te karaya çýkýyor. Kafayý çekince, gece sokaktaki kadýnlara sarkýntýlýk baþlýyor.

Marmaris ve Muðla'da 29 sivil toplum örgütü olayý protesto eden yazýlý açýklama yapýyor. Açýklamada imzasý bulunanlar arasýnda, Marmaris ve Muðla ülkü Ocaklarý Derneði de var.

Amerikalý denizcilerin sarkýntýlýklarýný protesto eden metinde imzasý bulunan ülkü Ocaklarý yöneticileri ertesi gün görevden alýnýyor. Görevden alan elbette MHP yönetimi.

Irak Savaþý baþladýðýnda, ülkü Ocaklarý Genel Baþkaný Aliþan Satýlmýþ Ankara'da Amerikan Büyükelçiliði yöneticilerine, "Siz Irak'ta Müslümanlara katliam yapýyorsunuz" diye çýkýþýyor. "Müslümanlara..." Bir hafta sonra, Aliþan Satýlmýþ görevinden alýnýyor. Görevden alan elbette MHP yönetimi.

BÝR ÝDDÝA VAR

Bir varsayým, bir iddia var:

"AKP, bir Amerikan yapýmýdýr."

Bu iddia doðru, yanlýþ. AKP ile Amerika arasýnda PKK ve Irak ayrýlýklarý ki, artýk giderilmiþ görünüyor, pek su sýzmýyor.

MHP ile AKP arasýnda da, artýk su sýzmýyor. üok milliyetçi MHP ile Amerikan yapýmý AKP türbanda buluþuyor.

Týpký, yukardaki örneklerdeki gibi, çok milliyetçi MHP ile Amerika arasýnda su sýzmadýðý gibi.

Milliyetçilik dediðin, baþka nedir ki!

üZGüRLüK VE EMÝR

MHP Genel Baþkan Yardýmcýsý Faruk Bal ki, türban görüþmelerine MHP adýna katýlýyor, önceki akþam TV'de:

"Biz türbaný özgürlüklere saygýmýz için yaptýk."

MHP Gurup Baþkan Vekili Mehmet þandýr açýklýyor:

"Türban Allah'ýn emridir, biz inanca saygýmýz gereði yaptýk."

MHP bu durumda, Allah'ýn emri olduðu için mi, yoksa özgürlüklere saygý gereði mi yapýyor, o biraz karýþýyor.

Madem Allah'ýn emri, o halde 70 MHP milletvekili arasýnda, þandýr dahil, kaçýnýn eþi ya da kýzý türbanlý?

Bunun inançla, özgürlükle ilgisi yok. Bunun adý oylara inanç avcýlýðý. Oysa, türban AKP'ye ait. AKP'ye koltuk çýkarak, türban üzerinden oy avcýlýðý boþa sýkýlan kurþun gibi.

BOþA GEüEN YILLAR

MHP Genel Baþkaný Devlet Bahçeli inanca ve özgürlüklere bu kadar baðlý ise:

1- üç buçuk yýl DSP-MHP-ANAP koalisyonunda neden tek bir kez, Bakanlar Kurulunda türbaný gündeme getirmiyor?

2- üç buçuk yýl DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde neden tek bir kez, sýk sýk düzenlenen Liderler Zirvesi'nde türbaný gündeme getirmiyor?

Seçimde Bahçeli, Erdoðan'a ip atýyor. Yanýlgýsýný anlýyor, þimdi o ipi türbanla Amerika'ya atýyor.

Ýlk yürüyen arkadaþým Ertuðrul

MHP miletvekilleri arasýnda elbette yakýn arkadaþlarým var. Bugün sadece birisi, Ertuðrul Kumcuoðlu.

Otuz yýldýr tanýyorum. Daha Maliye'de Bütçe Kontrol Genel Müdürü iken. Sýradan arkadaþlýk deðil. Briç arkadaþlýðý, birlikte tatil arkadaþlýðý v.s.

DSP milletvekili iken, Ertuðrul Meclis'e türbanla girdiði için, Merve Kavakçý'nýn üzerine ilk yürüyen milletvekillerinden biri.

þimdi türban lehinde oy kullanýyor. Dün kendisini arýyorum, telefona bile çýkamýyor. Anlýyorum, türban mesaisinde olduðu için, herhalde çok meþgul.

Diðer arkadaþlarýma sýra gelecek, tutarlý davranýþýndan dolayý þimdilik sevgili arkadaþým Ertuðrul Kumcuoðlu'nu kutluyorum.

31.01.2008 / Ýnternetajans