Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Ön- TÖrkler

anau
    Guest

Çn- TÇrkler

üN- TüRKLER

alpaslann yazdý: "Proto-Türk kelimelerini ilk duyduðum da bir anlam verememiþtim. Cýlýz ve çok uzaklardan geliyordu ses. Tarih kitaplarýndan öðrendiðimiz bilgilere göre Türk Tarihi M.ü. 2.500 lere kadar iniyordu. Topla beþ bin yýllýk bir tarih bu..üoðu üin kaynaklarý olmak üzere,

Rus bilim adamlarýnýn makalelerinden öðrendik geçmiþimizi. Kendimiz araþtýrýp öðrenmediðimiz için de bugün tarihimiz AB-D nin istediði þekilde yeniden dizayn ediliyor.

? Savaþmaktan , yazmaya vakit bulamadýk? denir fakat, öðrendim ki yazmýþýz da..

?Bin yýldýr Anadolu?dayýz? söylemleri ise tarihe karýþmak üzere. Medeni Dünya!! Hep der ve ispat etmeye uðraþýr ya...Anadolu?ya siz gelmeden önce baþkalarý vardý..( Tercümesi; Siz daha buralarda yenisiniz, geldiðiniz yere dönün.)

Son on yýldýr Anadolu üzerinde yürütülen Yerel Tarih Gruplarý projeleri ile, bu topraklarýn Ermeni, Fransýz, Ýngiliz, Rum ve Yahudilere ait olduðu ispatlanmaya çalýþýldý. Devlet kurumlarý , halisane duygularla saygýn! Tarih Vakfýna yardým etti.

Tarihimizi ?barýþa hizmet etme!? saçmalýðý ile deðiþtirme çalýþmalarý hala sürmektedir. Ne yazýk ki, AB ye uyum süreci içinde bu tür çalýþmalara , bakanlar da bizzat katýlmaktadýr.

Artýk bin yýldýr Anadolu?da olmadýðýmýza inanýyorum. üok haklýlar.üðrendim ki, Anadolu ile birlikte daha bir çok yerde Proto(ün)-Türkler varmýþ ve tarihe damgasýný vuran ayrýntýlarý yakalamýþlar.

Tarihimizi yabancýlardan öðrendiklerimize endekslemek öyle iþlemiþ ki içimize, ne ?Kazým Mirþan? ?ý ne de hizmetlerini hiç bilmeyiz. Tarih kitaplarýmýza saptýrýlmýþ yakýn tarih bilgileri( Sanatçý profili ve siyasetçi bilgileri) ile doldurulmasý gelecek nesillerin geçmiþ ile baðlantýsýný koparacak mahiyettedir. Ýþte bu nokta da Türk aydýnlarý olan, bilhassa üniversitede ki akademisyenlere çok iþ düþmektedir.

Cumhuriyetin kuruluþundan çok kýsa bir süre sonra , 1924 yýlýnda Ýstanbul üniversitesine baðlý Türkiyat Enstitüsünü , ard arda da Türk Tarih, Tetkik Cemiyeti, Türk Dil Kurumunu kurduran Atatürk?ün gayesi neydi? Türk?ün geçmiþini öðreneceði araþtýrmalarý bizzat kendisinin yapmasý, Türk dil ve kültürünü geliþtirici hizmetlerle, yabancý baskýsýndan kurtulmasýný istemesiydi.

Bu kuruluþlara devlet olarak gereken önem verilse idi, bugün ne Ermeni ne de Kürt problemi olmaz, kültürel kirlenme de yaþamazdýk.

Zararýn neresinden dönülse kardýr. Kendimizi tanýma ve nesillere bunu öðretmenin zamaný yoktur.

Bilimsel araþtýrmalarýný duyduðumuzda þaþýrdýðýmýz ve adý George Weel deðil de Kazým Mirþan olduðu için inanmakta zorlandýðýmýz bu bilim adamýmýz bakýn neler diyor ?

?Tarih Sümer'de deðil Türklerde baþlýyor, kaðýdý Türkler buldu, Türkçe'nin kökeni 16.000 yýl önceye gidiyor, Latin Alfabesi?nin temelinde Türkçe yatýyor.?

Bilmeyenler için Kazým Mirþan?ý tanýtmak istiyorum:
    ?Doðu Türkistan?ýn Ýli Nehri üzerindeki Kulca Kentinde 04.07.1919`da dünyaya geldi. 1932`de tahsiline Ýstanbul`da devam etti. Almanya?da Berlin üniversitesinde ve Ýstanbul Teknik üniversitesinde inþaat yüksek mühendisliði okudu. Almanca, Rusça, Ýngilizce, ve Türk lehçeleri (Tatarca, üzbekçe, Baþkurtça, Tarançýca, Kaþkarlýkça(yani Uygurca), Kazakça, Kýrgýzca, Azerice, Türkiye Türkçe?si ile kendi ana lehçesi olan, Tümenlikçe) dýþýnda Yunanca, Latince, Ýtalyanca`yý meslek araþtýrmalarýna yarayacak kadar bilmekte, hayatýnýn büyük bir kýsmýný Türk tarihini araþtýrmakla geçirmektedir.
    ·Etrüsk Yazýsýný dünyada ilk defa okudu.
    ·Orhon-Selene Yazýtlarý üzerinde eþsiz incelemelerde bulundu.
    ·On binlerce yýllýk Türk tarihini aydýnlatýcý çalýþmalar yaptý.
    ·Sölgentaþ Maðarasýnda Türkçe?nin 16.000 yýllýk izlerini buldu.
    ·Atlantis olarak bilinen uygarlýðý bilimsel temellere baðladý.
    ·Eskiþehir Yazýlýkaya'daki Frig kitabesinin proto-türkçe olduðunu söyledi, okudu.

Bilhassa Batý ve Doðu Anadolu?da ki proto Türklerle ilgili çalýþmasýný görerek , bu temellerin üzerini çýkmamýz gerek diyorum. Bu vesile ile Anadolu?ya geliþimizin tarihinin çok eskilere dayandýðýnýn netlik kazandýðýný ifade ediyorum.

Bu bilgilerin derinlemesine araþtýrýlmasý ile, Türklerin sadece çað açýp kapamak ve Turan?ý kurmakla kalmadýklarýný görerek , öncelikle Türk Tarihinin ardýndan da Dünya tarihinin yeniden yazýlmasý gerektiði, fikrine katýlýyorum. ün-Türkler araþtýrýlmalý, Dünya ve milletler tarihi bu bilgiler ýþýðýnda yeniden yazýlmalýdýr.

Yukarýda ki sebeplerden dolayý , ün-Türkler konusuna gerekli önemin verilmesini saðlamak hepimizin görevi olmalýdýr.

Türk Milleti olarak bu zor günleri aþmak için bu bize güç verecektir. Bir çok problemi de kaynaðýnda çözecektir.

ün-Türkler ile ilgili konuyu bilhassa linguistlerin, Türkologlarýn, tarihçilerin ve arkeologlarýn ciddi þekilde araþtýrmasý gerektiðine inanýyorum.

Sadece onlar mý ? Bu araþtýrmaya herkesi destek olmaya çaðýrýyorum. üniversitelerimizi, akademisyenlerimizi, Türk Tarih Kurumunu, Türk-Dil Kurumunu ve bilhassa ilgili bakanlýk baþta olmak üzere TBMM ni .

ün-Türkler konusunun hayat kaynaðýmýz olacaðýný , ufkumuzu geniþleteceðini gördüðüm için bu konuya sýk sýk deðineceðim.

Anadolu?ya 1071 deðil de binlerce yýl önce geldiðimiz ve bir çok uygarlýðýn varlýðýna temel teþkil ettiðimizi bilmekten gurur duydum. Bu gururun hepimize yayýlmasý içinde , bunun þuuruna bir an önce varmak gerek diyorum.

Ýster Türklük , ister insanlýk adýna !

Herkes göreve.

Neval Kavcar
    27 Nisan 2005

anau
    Guest
    "Futhark " alfabesi M.S. 3. yüzyýl ile 17. yüzyýl arasýnda , Kuzey Avrupa Germen halklarý arasýnda (Ýsveç, Norveç, Danimarka) kullanýlan bir alfabedir.Yoðunluðu Ýsveç ve Norveç'de olmak üzere Avrupa da 3500 kaya yazýtýnýn, bu alfabe ile yazýldýðý kabul edilmiþtir.
    Bu makalenin konusu, diðer adýyla "Rün (1) " alfabesi de denilen "Futhark" alfabesinin, aslýnda Türk (2) asýllý GüKTüRK (3) alfabesi ile ayný temelden kaynaklandýðýný dikkatinize sunmaktýr. Makalemiz, Ýsveç'e ait Gotland adasýnda, Kylver mevkiinde bulunan kaya üzerinde yazýlý ve "The Primitive Norse Futhark " olarak anýlan alfabenin ve bu alfabe ile yazýlmýþ, "Oldest Runic Inscrýptions - eski runik yazýtlar " gurubuna giren yazýtlardan, fotoðrafýný temin edebildiðimiz diðer ikisinin, ( "The Möjbro stone - Uppland ve The Istaby stone - Blekinge ") Göktürk'lerin de kullandýðý yazý sistemi ile Türkçe olarak okunmasýyla sýnýrlýdýr. Konu ile ilgili diðer düþünce, yorum ve tesbitlerimize bu makalede yer verilmeyecektir.Konuya merak duyanlarýn,bizimle irtibat kurmalarýný öneririz.
    þu noktayý önemle belirtiriz ki ; biz bu yazýtlarýn Göktürkçe olduðunu iddia etmiyoruz. Bizim iddiamýz, adý geçen yazýtlarýn ve Göktürk yazýtlarýnýn ayný temelden kaynaklandýðýdýr. Tabii ki temel bir yazý formasyonu vardýr.Gerek Göktürk diye anýlan Türk kavimi, gereksede Kuzey Avrupa Germen kavimleri bu temel alfabeden yararlanarak kendi yazý sistemlerini kurmuþlardýr. Bu þekilde özetlediðimiz iddiamýzý, "Oldest Runik " denilen Futhark alfabesi ile yazýlmýþ üç kaya yazýtýný, Göktürk alfabesini kullanýp, Türkçe olarak okuyarak kanýtladýk. Dikatinize sunduðumuz bu makale, yýllar süren daha kapsamlý bir araþtýrmanýn ürünlerinden sadece biridir.

�nTürk
    Guest

Cevap: Çn- TÇrkler

Peki birþey soracaðým Hun ve Göktürk imparatorluðu Türükbil devletine mi giriyor lütfen bu konuyu ayrýntýlý anlatýrmýsýnýz.

a_iverson
    Guest

Cevap: Çn- TÇrkler

Kazým Mirþan'a göre zaten ne Göktürk diye bir devlet adý ne de bu isimde bir halk vardýr. Türük bil konfederasyonu M.ü 879 ila M.S 580 tarihlerinde hüküm sürmüþtür.