PKK'lýlar 200 Dolara Peþmerge oluyor

Teslim olan bir terörist; "Terör örgütünden kaçýp Türkiye'de eylemleri bulunduðu için Türkiye'ye dönemeyen örgüt üyeleri, 200 dolar karþýlýðýnda peþmerge oluyorlar" dedi.

Ajanslar
DÝYARBAKIR, 05 Mart 2008 üarþamba
(Heddam.com'dan...)

Diyarbakýr 5. Aðýr Ceza Mahkemesi'nde yargýlanan 14 yaþýndaki V.B., terör örgütü PKK ile ilgili itiraflarda bulundu. Etkin piþmanlýktan yararlanarak serbest býrakýlan V.B, "Terör örgütünden kaçýp Türkiye'de eylemleri bulunduðu için Türkiye'ye dönemeyen örgüt üyeleri, 200 dolar karþýlýðýnda peþmerge oluyorlar" dedi.

Diyarbakýr 5. Aðýr Ceza Mahkemesi'nde görülen duruþmaya tutuklu sanýk V.B katýldý. Duruþmada savunma yapan V.B, terör örgütüne katýldýðý için çok piþman olduðunu belirterek, tek baþýna kaçmaya cesaret edemediði için durumu anlattýðý bir baþka örgüt üyesiyle birlikte kaçtýðýný söyledi. Terör örgütüne 2004 yýlýnda tarlada çalýþtýðý sýrada, 2 terör örgütü üyesinin propagandasý sonucu katýldýðý belirten V.B, yaptýðý itiraflarda,
" Tarlada çalýþýyordum. Yanýma gelen 2 PKK'lý bana, "Sen okumak istiyormusun" diye sordular. Ben de maddi durumumuzun iyi olmadýðý için okuyamadýðýmý söyledim. Onlar da bana, "Seni Irak ve Ýran'da bulunan okullarýmýzda okutalým" dediler. Ben de onlara inandým. Beni alýp önce Ýran'a, oradan da Irak'ýn kuzeyine götürdüler. ürgütün Keleraþ, Hinera, Hakurki kamplarýnda kaldým. Burada bana askeri ve siyasi eðitim verildi. Ben örgütten ayrýlmak istediðimi söyledim. Beni Duran Kalkan'ýn yanýna verdiler. Kalkan, bana hediyeler aldý. ürgütten ayrýlmamam için propaganda yaptý. Sonra beni Gare kampýna gönderdi. Kaldýðým kampýn yakýnlarýnda Murat Karayýlan'ýn bulunduðu kamp vardý. Sonra beni Zap kampýna götürdüler. Burada onlara "Ben artýk yapamýyorum. ürgütten ayrýlmak istiyorum" dedim. Bana, izin vermedi. ürgütün kamplarýnda 4 yýl kaldým.Tek baþýma ayrýlmaya cesaret edemediðim için durumu Yüksekovalý "Fahri" kod adlý bir arkadaþýma anlattým. O da ayrýlmak isteyince birlikte kaçtýk. KDP'ye sýðýndýk. Peþmerge olmamýzý istediler. Bizlere maaþ vereceklerini söylediler. Ancak ben kabul etmedim.

IKDP'de 15 gün kaldýktan sonra beni Türk güvenlik güçlerine teslim ettiler. Terör örgütünden kaçýp ancak Türkiye'de eylemleri bulunduðu için Türkiye'ye dönemeyen örgüt üyeleri 200 dolar karþýlýðýnda peþmerge oluyorlar. KDP bunlarý daha sonra evlendiriyor. Eðer örgütten kaçanlar komutan düzeyinde ise daha fazla maaþ veriliyor. Bu insanlar mecburen Türkiye'ye dönemediklerinden onlara katýlýyorlar"
dedi.

Savcý, mütalaasýnda, sanýk V.B'nin herhangi bir suçun iþleniþine iþtirak etmediði ve örgütten ayrýlarak güvenlik güçlerine teslim olduðu için etkin piþmanlýk maddesinden yararlandýrýlarak serbest býrakýlmasýný talep etti.

Mahkeme heyeti verdiði kýsa bir aranýn ardýndan sanýk V.B'nin serbest býrakýlmasýna karar verdi.