Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Barzani Türk iþadamlarýný Filistin askýsýna alýyor!

bozok
    Guest

Barzani Türk iþadamlarýný Filistin askýsýna alýyor!

Barzani Türk iþadamlarýný Filistin askýsýna alýyor!

Hasan DEMÝR
    YENÝüAð GZT.
    hasandemir54@hotmail.com
    Yazý Tarihi: 17/04/2008

Uður Dündar’a konuþan Güneydoðu kökenli iþadamý Ekrem Basunlu’dan, Barzani’nin kendisine nasýl iþkence yaptýðýný dinlerken, “Barzani eþkýyalýkta PKK’yý da katlamýþ” demekten kendimizi alamadýk.

Evet Basunlu Kürt kökenli bir Türk vatandaþý.

Müteahhit.

Türkiye’de pek çok iþ yapmýþ. Irak’ýn kuzeyinde de ihaleler almýþ. Son iþinde Neçirvan Barzani için villalar, benzin istasyonu yapmýþ. Yapmýþ amma bir türlü parasýný alamamýþ. Alamayýnca, Neçirvan’ý mahkemeye vermeye kalkmýþ. Ýlgililer, “Sen deli misin, hayatýnla oynadýðýnýn farkýnda mýsýn!” ikazýnda bulunmuþ amma iþ iþten geçmiþ, Barzani’nin adamlarý önce Basunlu’nun eþini tutuklamýþ. Sonra da Basunlu’yu yaka paça götürüp çok dar bir zindanda yarý beline kadar su içerisine batýrmýþlar. “Suya girince ciðerlerim aðzýma geldi” diyor Basunlu. Arena programýnda Uður Dündar, “Niye?” diye sorduðunda, “Suda elektrik vardý” demesin mi?

Ýçimizden, “Kürt kökenli bu Türk müteahhite verilen elektrik Türkiye’nin kendi insanýna 10, Barzani’ye 4 cente verdiði elektriktir” diye geçti. Belki su da Türkiye’den giden suydu. üünkü Irak’ýn su ihtiyacýnýn yüzde 19’u da Türkiye’den karþýlanýyor. Hadi Basunlu alacaðýný istedi, hanýmýný niye tutukluyorsunuz?

Peki Basunlu’nun söyledikleri doðru olabilir miydi?

Bizim anlatýlanlarýn doðruluðundan zerre þüphemiz yok.

Niçin derseniz, örnek o kadar çok ki.

Mesela Dr. Kemal Seyyid, Irak’ýn Kuzeyinde doðup Avusturya’ya yerleþmiþ bir öðretim üyesiydi. Bir gün, memleketimdir dedi. Erbil’e gidip üniversitelerde ders vermeye baþladý. Gördükleri içini sýzlatmýþ olmalý ki, “Barzani yolsuzluk yapýyor. Irak’ýn kuzeyi Ýsraillileþtirilmektedir. Peþmerge adam kaçýrýp þantaj yapýyor, haraç alýyor!” diye yazýlar yazdý. Dr. Kemal bir Kürt, bir Türk deðil. Yani niye böyle bir þey yazsýn, niye baþýný belaya soksun? Sen misin gerçeði yazan, Barzani de tuttu Dr. Kemal Seyyid’i tam 30 yýl hapse mahkûm etti.

Neyse, Seyyid’in Avrupa’da dostlarý vardý, sesini duyurdu, bu badireden en az hasarla kurtulmayý baþardý.

“Beni ayaklarýmdan tavana astýlar” diyen ve “Onlara ya beni öldürün, ya bir silah verin ben kendimi öldüreyim diye yalvardým” diyen Kürt kökenli Türk iþadamýnýn doðru söylediðine inanmamýz için en büyük þahitlerden biri de Ýlnur üevik olsa gerek.

Biliyorsunuz Ýlnur üevik de kelimenin tam anlamýyla bir Barzani misyoneri idi. Aldýðý yüz milyon dolarlýk ihaleler karþýlýðýnda Türkiye’de Barzani’nin ve Irak’ýn kuzeyinde oluþmakta olan yeni devletin propagandasýný yapýyor, bölgeyi ziyaret eden Türk gazetecileri “Kürdistan’a hoþ geldiniz” diye karþýlýyordu. Ve Barzani’lere danýþmanlýk yapmaktan gurur duyduðunu söyleyen de Ýlnur üevik’ti. Ýþte Barzani bu Ýlnur üevik’in bile yaptýðý müteahhitlik hizmetlerinin karþýlýðý olan 80 milyon dolarý ödemedi. Has adamý Ýlnur üevik’e bunu yapan Kürt kökenli Türk vatandaþý Basunlu’ya neler yapmaz ki.

Basunlu diyor ki:

“- Barzani benden Türkiye aleyhine çalýþmamý, ajanlýk yapmamý istedi, kabul etmedim, ipler orada koptu!”

PKK’dan kaçarak güvenlik güçlerine sýðýnan örgütün Mardin sorumlusu da Barzanilerin kendilerine Türkiye’deki askeri ve stratejik bölgelerin yerlerini belirlemek için ajanlýk teklif ettiðini anlatmamýþ mýydý?

Taþlar nasýl da yerine oturuyor öyle deðil mi!

Kürt kökenli Türk iþadamý Basunlu, “Türkiye’de bazý Kürtler polisleri taþlýyor, panzerlere molotof kokteylleri atýyor da polis bu gençlere bir þey demiyor. Onlar gitsin Barzani’nin polisine gözünün üstünde kaþýn var desin de görelim, dakikada hayatý kayar” diyor. Uður Dündar, “Peki çözüm?” diye sorduðunda Basunlu þu cevabý veriyor:

“- üözüm Türkiye’nin Irak’ýn kuzeyine el koymasýdýr. üünkü Irak’ýn kuzeyi orada yaþayan herkes için bir hapishaneye dönüþmüþtür. Türk devleti bugün, ’Sýnýrlarý açýyorum, Kürtlere Türk vatandaþý olma hakký tanýyorum’ desin, Barzani bölgesinde bir tek Kürt kalmaz, soluðu Türkiye’de alýr!”

bozok
    Guest
    Kuzey Irak’ta ekonomik zorbalýk!

Serpil Yýlmaz
    syilmaz@milliyet.com.tr
    16.04.2008

Hapisteki iþadamý-1

Kuzey Irak’a tanýþtýðým bir iþadamý, “Ýstanbul’a geldim, anlatacaklarým var“ diyordu. Buluþtuk, ilk sözleri:

“Bize uygulanan zulümdür, zorbalýktýr. Müteahhitlerin hakediþlerinin son diliminin verilmediðini duyuyoruz. Devletten parasýný alamayan müteahhit piyasaya borçlanýyor. Borçlularý üzerine gidiyor. Adamý hapse atýyorlar, mallarýna el koyuyorlar. Bunlar paraya vahþice saldýrýyorlar. Süleymaniye’de içeriye girmemiþ Türk iþadamý kalmadý. Size bu durumda en az 30 tane maðdur adý verebilirim.”

Yolsuzluk faturasý

Hukuk yollarý açýk deðil mi diye soruyorum, “Mahkemede elini Kuran-ý Kerim’e basmadý diye bir Türk iþadamý 4 gün gözatýnda kaldý“ örneðini veriyor. Adýný da söylüyor. Kuzey Irak’ta halen yatýrýmý devam ettiði için adýný yazmýyorum.

19 Amerikan, 9 Ýran þirketinin veya 12 milyar dolarlýk ihale alan Güney Kore’den, konsolosluk açan Fransa’dan ve Lübnan’dan gelen giriþimcinin baþýna da bu iþler geliyor mu? Bu soruyu Erbil’de Hewler gazetesinin sahibi Rebwar Kerim Veli’ye soruyorum, “Kuzey Irak’ta konsolosluk açanlarýn sorunu olmuyor” diyor.

Rebwar, Süleymaniye’deki geliþmeleri “Erbil ve Süleymaniye iki ayrý Maliye Bakanlýðý ile yönetiliyor. 6 milyar dolarlýk bütçenin yüzde 48’i Süleymaniye’de. Süleymaniye geçen yýl 320 milyon dolar açýk verdi. Bu açýðý Erbil kapattý. Yolsuzluk yapýlmýþtý. Buraya 1-2 milyon dolarý olmayan küçük müteahhitler geliyor. üalýþanlarýn parasýný bile ödeyemiyorlar” sözleriyle anlatýyor.

Lübnanlý iþadamlarý da Türkiye’den gidenlerle ayný kaderi paylaþýyor.

Gücü olana dokunmuyor

Buluþtuðumuzda olup bitenleri anlatan iþadamý, Kuzey Irak’ta 30-40 milyon dolarlýk ihale aldý. Hatýrlý iliþkileri olmasýna raðmen iþyeri, “ortaðý“ tarafýndan iþgal edilmiþ.

Süleymaniye’de en büyük yatýrýmý Bilkent Holding yapýyor. 360 bin metrekare alanda üniversite inþa ediyor. 15 milyon dolarýnýn henüz ödenmediðini duyuyorum. Bilkent Yönetim Kurulu Baþkaný Abdullah Atalar “Sorun yok, devam ediyoruz“ diyor.

Erbil’de ihale alan Taþ Yapý’nýn sahibi Emrullah Turanlý’nýn “Ýnþaat maliyetleri 3 kat arttý. Yüzde 40 zarar ettik. Ýþi bitirip dönmeye bakýyorum“ sözleri, “zorbalýðýn“ ekonomik sürecini anlatýyor.

Söylemez kurtarýyor!

Ýflas ettiðini açýklayan gazeteci/müteahhit Ýlnur üevik’in iþlerini Susurluk soruþturmasý sýrasýnda imha gücü yüksek silahlarla yakalanan Dr. Mehmet ve Faysal Söylemez’in toparlamaya çalýþtýðýný duyuyorum. Süleymaniye’den vatandaþlýk alan Söylemez kardeþler, Kuzey Irak’ta ismi Amerikan güvenlik þirketine benzeyen Black Hawk Construction Corp.’u (Kara þahin Ýnþaat þirketi) kurdular.

üevik’in batýþýný,”Metrekaresi 260 dolara konut iþi aldý. Maliyet yükselince ödemeleri 350 dolara çýkardýlar. 16 milyon dolarlýk alacaðýnýn 9 milyon dolarýný verdiler. Yine de beceremedi” diye yorumluyorlar.

Olayý özetliyor iþadamý:

“Kepçe kiralamýþsýn, 10 bin dolar borcun var. üdeyemiyorsun. Adamlarda ‘icraya verdim, avukatým gidecek’ diye bir durum yok. Asayiþi tanýyordur, müteahhidi içeri aldýrýr.”

Ýddialarý soruþtururken, Elazýðlý bir iþadamýnýn hikayesine ulaþýyorum.
    Ankara’da 1995’te Tüzün Yapý þirketini kuran, önemli yatýrýmlara imza atan makine mühendisi Necdet Tüzün, 2006 yýlýnda Süleymaniye’ye gitti.

“Dolandýrýcýlýktan“ 4 yýl ceza alan Tüzün, temmuz ayýndan beri mahkûm!

YARIN: Tüzün’ün trajik hikayesi

bozok
    Guest
    Barzani, Türk devletinin gönderdiði iþadamýný tutukladý

Serpil Yýlmaz
    syilmaz@milliyet.com.tr
    19.04.2008

Hapisteki iþadamý-2

Perþembe günü ilk bölümü yayýmlanan “Hapisteki iþadamý” dizime, Kuzey Irak’ta ekonomik zorbalýða uzanan süreci anlatarak devam etmek istiyorum.

Türkiye, Irak’la 10 milyar dolara ulaþan ticaret hacmine koþarken, Kuzey Irak ile iliþkiler bir türlü normalleþmedi.

Kuzey Irak, “hýzlý zengin olma“ rüyasýný komþusuyla paylaþmakta bile zorluk çekiyor. Verdiði ihalelerde þirketleri borçlandýrýp kelepçeliyor.

Yalnýzca Süleymaniye’de, Türk þirketlerinden 70 kiþinin tutuklandýðý söyleniyor.

Aslýna bakarsanýz, 2000 yýlýnýn baþlarýnda ekonomik iliþkilerin boyutunun farkýna varan Türkiye, bir düzen arayýþýna girdi. Ayný yýl üzel Harp Dairesi, Kuzey Irak’a baþkentten iþadamý ihraç etti.

Irak Cumhurbaþkaný ve KYB Genel Baþkaný Celal Talabani’nin bölgesi Süleymaniye ile Irak Kürt Bölgesi ve KDP’nin Baþkaný Mesud Barzani’nin bölgesi Erbil’de eþzamanlý olarak, “Ankara Sanayici ve Ýþadamlarý Derneði“ þubeleri açýldý.

Barzani ortak

ASÝAD Baþkaný Cengiz Bozbeyoðlu, “O günlerde Barzani ve Talabani vermek istedikleri iþleri ASÝAD’a öneriyor, biz de Türk þirketlerine çaðrý yapýyorduk. Ýlk iþ verdiðimiz þirket 77 Ýnþaat’tý“ diyor.

“77 Ýnþaat” Kuzey Irak’ta 1200 kayýtlý Türk þirketi içinde faal olan (5 ay önceki veriler) 450 þirketin en baþarýlýlarý arasýnda anýlýyor.

Türk þirketleri geri dönmeye baþlasa da ekonomideki aðýrlýklarý sürüyor.

Süleyman Ciliv’in þirketi “77 Ýnþaat”ýn, KYB Baþbakaný Neçirvan Barzani’nin kardeþi Nihat Barzani ile ortaklýk kurduðu söyleniyor.

Kuzey Irak’ta baþarýnýn sýrrý bu.

Barzani ailesiyle ortak olacaksýn. Barzani’nin yeðenlerinin sayýsý 100’ü buluyor, o nedenle birinci halkada kalacaksýn!

Bir elin hükümete, öbür elin þýha (Barzani ailesinden) yetecek.

Baþkan da tutuklandý

Kuzey Irak’ta tutuklanan ilk Türk iþadamý, ASÝAD Genel Sekreteri Ahmet üiçek olmuþtu. üiçek, hapisten çýktýktan sonra yaþamýný kaybetti. Bu durumu “kahrýndan öldü” diye niteleyenlerin yaný sýra, “Cezaevlerinden çýkanlarýn yaþama þansý yok. üok kötü þartlarda kalýyorlar” diyenler de az deðil.

Tutuklanan ikinci Türk iþadamý ise Bozbeyoðlu (2005); cezaevinde 25 gün kalýyor. üýktýktan sonra, illegal yollarla Türkiye sýnýrýndan girmeyi baþarýyor.
    Bozbeyoðlu, “O zaman Dýþiþleri Bakanlýðý hakkýmýzý arasaydý, Türk iþadamlarýna uygulanan ekonomik zorbalýk ve adli olaylar bu kadar artmazdý. Kosova’ya da, Güney Rusya’ya da biz gittik” diyor.

Söylemez anlatýyor

Gazeteci/müteahhit Ýlnur üevik’in “80 bin dolar alacaðýmý vermediler, iflas ettim” dediði þirketi üevikler’in, Erbil’de yarým kalan iþlerini üstlenen isim, herkes için sürpriz olmuþtu.

Türkiye’de imha gücü aðýr silahlarla yakalanan, adam öldürme olaylarýna karýþan ve “üniformalýlar üetesi” olarak anýlan “Söylemez Kardeþler” Kuzey Irak’a yerleþti.

Dr. Sena Mehmet, asker kökenli M. Faysal, sendikacý Ahmet Söylemez Talabani’nin çevresine girdi ve bu ülkede “sorun çýkarmamak“ üzere vatandaþlýk hakký aldý.

Türkiye, Musul ve Baðdat’ta, 14 ülke ise Erbil’de de konsolosluk açtý.
    Ortaya çýkan boþluklar gayri resmi yollarla doluyor.

Otel ve konut inþaatlarý alan Faysal Söylemez bu durumu þöyle anlatýyor:

“Hayat boþluk kaldýrmaz. Anlaþmalar yazýlý teminatlara baðlanmalý. Burada zaman mefhumu yok. üdeme gecikebilir. Sermayesi olan gelsin. Ýhaleler anahtar teslim, maliyetler iyi hesaplansýn. üevikler’in iþini çözüyoruz. Adalet iþliyor.”

Ortak dil meselesi önemli. Kürtçeden söz etmiyorum, ekonominin dilinden.

Bunu çözenlere göre hayatta “Müþkül“ yok!

bozok
    Guest
    Tüzün: Her salý tahliye bekledim

Serpil Yýlmaz
    syilmaz@milliyet.com.tr
    24.04.2008

Hapisteki iþadamý-4

Kuzey Irak’ta ekonomik zorbalýklarý anlatmaya baþladýðým gün, Süleymaniye Tutukevi’nde 9 aydýr hapis yatan Tüzün Yapý’nýn sahibi Necdet Tüzün’ün öyküsünü anlatacaðýmý anons etmiþtim.

Yazýnýn çýktýðý gün, Tüzün için geri sayým baþladý.

ünceki gün Tüzün tahliye oldu. Dosyasý kapandý ve beraat etti.

Tüzün ile Süleymaniye’den konuþuyorum, “56 yaþýma kadar ülkemizde böyle bir olay görmedik, kader iþte. Yabancý olduðum için ülkeyi terk ederim diye, dava süresi içinde kefaletle de býrakmadýlar” diyor.

Temmuz ayýnýn sýcak gecelerinden birinde, akþam saat 20.00’de evinden alýnýp tutukevine götürülen Tüzün, önce “Bir iki güne kadar býrakýrlar” düþüncesiyle ailesine haber bile vermiyor. Günler haftalarý, haftalar aylarý kovalarken, “Her salý tahliye bekledim” diyor Tüzün.

Karþýlaþtýðý Türkler

Kuzey Irak’ta hükümlüler cezaevinde, dava aþamasýndakiler ise tutukevinde kalýyor. Tüzün’e “Ýçeride Türk iþadamýyla karþýlaþtýnýz mý?” diye de soruyorum. Mustafa üetiner’in adýný veriyor.

üetiner, “Hapisteki iþadamý” dizimi okuyunca bana mektup yazan iþadamlarýndandý. Süleymaniye Tutukevi’nde 25 gün kaldýðýný, 5 aydýr da ülke dýþýna çýkamadýðýný anlatýyordu.

Tüzün, tutuklu kaldýðý süre içinde ayrýca bir Türk þirketinin yöneticisiyle de karþýlaþmýþ.

Irak Kürt Bölgesi, özgürlüðü paraya dönüþtürme sürecinde, demokratik hukuk düzenini yerine oturtamadýðýndan çok sayýda maðdur ortaya çýkarýyor.
    Tüzün, “Dýþ Ticaret Müsteþarlýðý’nýn izniyle buraya geldim, kaçak deðil. Türkiye bizimle ilgilenmeyecekse, iþadamlarýnýn Kuzey Irak’a gitmesini yasaklasýn! 9 aydýr Türkiye’den kimse arayýp, sormadý. Baþbakan Erdoðan’ýn gezilerinde iþadamlarý büyükelçiliklerin ilgisizliðini anlatýrken dinlerdim. Baþýma geldi. Musul konsolosumuzdan ses çýkmadý. Irak Kürt Bölge Baþbakan Yardýmcýsý ümer Fettah’ýn ilgisi ve bilgisi oldu” diye de sitem ediyor.

ümer Fettah arabulucu

Tüzün, “Yýlda 15-20 trilyon ciro yapýyordum. Erzurum Havalimaný ihalesinden doðan KDV konusunda, DHMÝ ile karþýlýklý açtýðýmýz davalar var. Teminatlarýma el kondu, Türkiye’de iþ yapamaz hale geldim. Dava harçlarýný yatýrabilmek için para kazanmam lazýmdý, Kuzey Irak’a geldim” diyor.

Tüzün, Süleymaniye’de yerel bir iþadamýyla (Usta ümer) ortak oluyor. Ýþler iyi gitmiyor. Araya Fettah giriyor, iki tarafý uzlaþtýrýyor.

Bu dönemde Tüzün’den, Turgay Ciner’in elektrik santralýný satýn almak isteyen Iraklý Kürt iþadamlarý, kendilerine tercümanlýk yapacak birisini bulmasýný istiyorlar. Tüzün de bir zamanlar yanýnda çalýþan Murat Yýldýrým’ý öneriyor.

Adamlar, Ciner’e gidecek olan 170 bin dolar kaporayý, Yýldýrým’ýn banka hesabýna yatýrýyorlar.

Hesapta buharlaþan 70 bin dolardan Tüzün sorumlu tutuluyor.

Bu olay nedeniyle tutuklanan Tüzün, hakkýnda açýlan “dolandýrýcýlýk” davasý kapanmasýna raðmen, “Doðruyu kimse bulamadý” diyor. þeytan aldý, götürdü!

Askerliðe sayýyorum

Tüzün, 2006 yýlý sonunda, Süleymaniye’de aldýðý 9 blokluk konut inþaatýnýn 3’ünü teslim etmiþti.

Bundan sonra iþe devam edecek mi?

Hakediþlerini kesintisiz alabilecek mi?

Makine parkýný, zor þartlarda taþýdýðý milyonlarca dolarlýk inþaat malzemesini ne yapacak?

Makine mühendisi olan Tüzün, “3 aylýk askerlik yapmýþtým. Buradaki günleri askerliðe sayýyorum. üok þükür atlattýk!” diyor.

Tüzün, DHMÝ ile davasýný kazansa, Türkiye’de iþ yapabilecek duruma gelse, dönüp arkasýna bile bakmayacak ya...

Filmi geri sarmak gibi. Yani Maliye Bakanlýðý’nýn KDV kararýndan öncesine gitmek...