Dengir Mir 'Cumhuriyet'e Deðil, Erdoðan'a Meydan Okudu

Fatma Sibel Yüksek
acikistihbarat.com
24.06.2008

Dengir Mir Fýrat kimliðindeki bir siyasetçinin Atatürk devrimlerini "travma" olarak nitelemesinden daha doðal ne var?

þimdiye kadar savunduklarýna ve yaptýkarýna aykýrý bir þey mi söylemiþ de þaþýrýyoruz?

þaþýrtýcý olan, Mir Dengir Mehmet Bey'in kafasýndan böyle fikirler geçmesi deðil. þaþýrtýcý olan, Baþsavcýnýn ve kendisine karþý açýk bir "cihat" ilan edilmiþ olan Anayasa Mahkemesi'nin deðirmenine su taþýrcasýna böyle bir dönemde, bir Amerikan gazetesine böyle bir demeç verilmesi..

Son zamanlarda nedense adý "AKP'nin 2 numaralý ismi"ne çýkmýþ olan Mir Dengir Fýrat'tan böyle bir 'akýlsýzlýk' beklenir mi?

Beklenmez.

üyleyse, 'akýllýca' bir þey yapýlmýþ demektir....

Dengir Mir Fýrat ve onun "gelecekteki liderliðine" bel baðlamýþ olanlar, kendilerince akýllýca bir çýkýþ yapmýþlardýr. üünkü artýk herkes, Erdoðan'ýn 'defterinin dürüldüðüne' inanmaktadýr. Böyle ortamlarda, kendisinde 'liderlik potansiyeli' görenler, mesajlarla yüklü stratejik çýkýþlar yaparlar. Henüz su yüzüne çýkmadýðýna bakýlmasýn, AKP içinde Erdoðan'ýn "teslimiyetçi" yaklaþýmýndan endiþe duyanlarýn sayýsý azýmsanmayacak miktardadýr. Böyle badirelerin Erbakan gibi buram buram terleyerek atlatýlamayacaðýný düþünenler mevcuttur. Sayýn Baþbakan'ýn "Artýk kimse bizden hukuka riayet etmemizi beklemesin" diye kükreyen Star gazetesi Genel yayýn Yönetmeni Mustafa Karaalioðlu kadar siyasi dirayet gösteremeyiþi ne kadar da üzücüdür!

Ýþte böyle umutsuzluðun kol gezdiði bir ortamda, Dengir Mir Mehmet Aðabeyimiz adeta bir Mesih gibi ortaya çýkmakta ve "Merak etmeyin ey ehl-i iman! Erdoðan yoksa ben varým!" demektedir. "Atatürk devrimleri travmadýr" sözünü ABD'nin etkili gazetelerinden New York Times'a söylemesi ise Sam Amca'ya bir mesajdýr. Dengir Abi demek istemektedir ki: "Tayyip Bey'in kiþisel hatalarý yüzünden ortak BOP projemiz kesintiye uðradýðý için üzgünüz. Lütfen bunu bir yol kazasý sayýnýz. Erdoðan yoksa biz varýz, bundan sonra yolumuza daha daha sorunsuz bir þekilde devam edebiliriz..."

Bunu ben bile anlýyorum da Washington mu anlamayacak...

Sonra Mir Fýrat, bu beyanatý ile AKP içindeki "boyun eðmeyelimcilere" de mesaj vermektedir. Kendisinin, "Ama biz aslýnda laikiz, Atatürk'ü de pek sevip sayarýz" diyerekten mýrýn kýrýn eden Erdoðan'dan "daha cesur" bir lider olabileceðini göstermeye çalýþmaktadýr. Bu saatten sonra, kavganýn temel nedeni artýk açýkça ortaya konulmalýdýr. Evet AKP, Mustafa Kemal'in kurduðu rejime ve ülkenin bugünkü idari yapýsýna karþýdýr. Federe olmayan bir yapýnýn BOP projesine engel teþkil ettiði de aþikardýr. üyleyse artýk kartlarý daha açýk ve daha cesur oynayacak bir 'lidere' ihtiyaç vardýr.

O 'lider' de Dengir Mir Beyefendi'dir...

Hem kendisi Hukuk Fakültesi mezunu olup, eþi hanýmefendi de ecnebidir. Etnik kimliði deseniz, artý üstüne artýdýr. Biraz Ýngilizce de bilmektedir. Erdoðan kadar uzun boylu olup, yaþýna göre de pek dinç ve yakýþýklý bir beyefendidir. üzgüveni "küstahlýðýn' sýnýrlarýný zorlayacak kadar yüksektir. Ezik büzüklügün zerresi olmayýp konuþurken alaycý bir üslup takýnýr ve kaþýnýn biri aþaðýda biri yukarýdadýr. Pek de güzel giyinir. Sol eli daima sol pantolon cebinde, adeta Hatemoðlu'nýn mankeni gibi gezinir..Etrafýnda kendisine hayran 8-10 adet yalaka gazeteci halkasý deseiz her daim mevcuttur...Ha bir de..parasý pulu vardýr. Mersin Limaný'nda kendisinden habersiz kuþ uçmaz. Lütfen bu güzel sicile bu bilgiyi de ekleyiniz..

Daha ne olsun?

Bu arada, 'alternatif lider' arayýþýnýn Dengir Mir ile sýnýrlý kaldýðý saflýðýna kapýlmayýnýz. Sayýn Meclis Baþkaný'nýn son günlerdeki saçlarýný tarayýþ þekline hiç dikkat ettiniz mi? O da bir 'görüntü' vermektedir kendince...Geçen gün,okul çocuklarýný kabulünde ne dedi biliyor musunuz? "Lider" dedi, "öfkesine yenilmemeli, sakin ve sabýrlý olmalý. Karþýndakini dinlemeyi bilmeli..."

Adeta Erdoðaný tarif ETMEDÝ yani!

Kendisini tarif etti...

Millet oyunu bu kadar büyük oynarken benim naif Baþbakan'ým ne yapýyor? Milli takýmýn baþarýlarý üzerinden siyaset yaparak, ham milliyetçi duygulara hitap ederek, giderek zayýflayan kalesini güçlendirmeye çalýþýyor..

Sayýn Baþbakan'ým siz son derece yalnýz ve çaresiz bir adamsýnýz..üzülüyorum...

Aslýnda Sayýn Abdullah Gül'ün cumhurbaþkanlýðýný engelleyemediðiniz günden beri baþýnýza gelecekleri biliyordunuz. Haydi artýk bu bilgiyi de tarihin not defterine kaydedelim; zamaný geldi çünkü.... Bugün "darbeci-cuntacý" diye suçladýðýnýz 'aþýrý milliyetçi' kesimlere bile, geçen yýl mart ayý zarfýnda "Abdullah Bey'in cumhurbaþkanlýðý için Manþ denizinin ötesinden bana çok aðýr baský yapýyorlar. Direnme gücümü giderek kaybediyorum, bana destek olun" mesajý göndermiþtiniz. Ýtiraf edelim, 'milliyetçiler' sizin kadrinizi bilmedi..Siz de biraz yanlýþ adamlarla mesaj gönderdiniz.

Neyse olan oldu artýk...

þimdi, "millet"in ipine sarýlarak kurtulmaya çalýþýyorsunuz. Millet'in 'sadakatýndan' fazla emin olmayýn isterseniz.. ünemli olan güçtür. Ýktidardan düþenin dostu olmaz Sayýn Baþbakan'ým...

Rahmetli Menderes yaka paça Yassýada'ya týkýldýðýnda, O'nu yüzde 50 oyla iktidara getiren "Millet" tanklara alkýþ tutmakla meþguldü...