İlk altın madalya şahin’den

Türkiye, olimpiyatların 13. gününde ilk altın madalyasını aldı. 66 kiloda güreşen sporcumuz sevinç yaşattı

Türkiye’nin altın madalya hasreti, Ramazan şahin’le son buldu. Pekin’de devam eden olimpiyatlarda 66 kilo güreşçimiz Ramazan şahin, Ukraynalı Stadnik’i yenerek altın madalya kazandı. şahin, kariyerine Avrupa ve dünyanın ardından olimpiyat şampiyonluğunu ekledi.

şahin altına uçtu
Olimpiyatlarda hasret kaldığımız madalyayı, Dünya şampiyonu Ramazan şahin getirdi. 12 yıl sonra bize bu büyük mutluluğu yaşatan genç sporcumuz, birincilik kürsüsüne çıkarak bayrağımızı göndere çektirdi ve İstiklal Marşımızı dünyaya dinletti.

Serbest Güreş Milli Takımı’ndan 66 kiloda Ramazan şahin altın madalya kazandı. Rusya’nın Dağıstan üzerk Bölgesi’nden 3 yıl önce gelerek Türkiye vatandaşlığına geçen Ramazan şahin, böylece kariyerine Avrupa ve dünya şampiyonluğundan sonra olimpiyat şampiyonluğunu da eklemeyi başardı. İlk turu maç yapmadan geçen Avrupa ve Dünya şampiyonu Ramazan şahin, 2. turda Kübalı Geandry Garzon’u 2-0, çeyrek finalde İranlı Mehdi Taghavi’yi 2-0, yarı finalde Gürcü Otar Tushushvili’yi 2-0 yenerek finale yükseldi.

Finalde müthişti
25 yaşındaki şahin, final müsabakasında da Ukraynalı dünya ve Avrupa üçüncüsü Andriy Stadnik karşısında müthiş bir mücadele ortaya koydu. Müsabakaya çok hızlı giren şahin,ilk periyodu kaybetti. 2. periyotta da 2-0’lık skor avantajını sağladıktan sonra bu kez kontrollü güreşen şahin, bu periyotu 2-1 kazandı. 2-2 sonuçlanan son periyotu daha yüksek puanlı teknik uyguladığı için kazandı ve müsabakadan da 2-1 galip ayrılarak altın madalyayı kazandı.. üte yandan 74 kiloda mücadele eden Ahmet Gülhan, repesajdaki ilk müsabakasında Güney Koreli rakibine yenilerek elendi.

Kazanacağımı biliyordum
Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran milli güreşçi Ramazan şahin, oyunlarda altın madalya kazanacağından emin olduğunu söyledi. şahin, “Altın madalya kazanacağımdan yüzde 90 emindim. üünkü bu sıklette son Dünya şampiyonu benim” dedi. şahin, böylece Türkiye’ye oyunlar tarihindeki 37. altın madalyasını kazandırdı. Genç güreşçi ayrıca, Atlanta-1996’da 130 kiloda Mahmut Demir’inkinden 12 yıl sonra serbest güreşte oyunlarda Türkiye’ye altın madalya getiren ilk sporcu olarak da dikkati çekti.

21/08/2008 / YENİüAğ GZT.