Yunanlý’nýn Atatürk sevgisi!

Rahmi TURAN
hurriyet.com.tr
8 Eylül 2008

GENERAL Nikolaos Trikupis kimdir? Anadolu’yu iþgal eden Yunan ordularýnýn son baþkomutaný...

30 Aðustos 1922 günü periþan olan Yunan birliklerinin baþýnda kaçarken 2 Eylül gecesi Türk askerlerine esir düþen General Trikupis anlatýyor:

"Sað kalan birliklerimiz daðýnýk bir halde Ýzmir’e kaçmaya çalýþýyorlardý. Bu, bizim için büyük bir maðlubiyet olmuþtu. Esir düþtüm. Beni önce Garp Cephesi Komutaný Ýsmet Ýnönü’ye götürdüler. Ýnönü beni yanýna alarak Mustafa Kemal’in huzuruna çýkardý."

General Trikupis dürüstçe itiraf ediyordu:

"Atatürk beni mert bir askere yakýþýr bir þekilde kabul etti. Gazi’nin bu esnadaki sözlerini hiç unutmayacaðým:

’üzülmeyin general’ dedi ’Siz vazifenizi sonuna kadar yaptýnýz. Askerlikte maðlup olmak da vardýr. Napolyon da vaktiyle esir olmuþtur. Size karþý büyük bir hürmet hissi besliyoruz. Misafirimizsiniz. Yakýnda her þey düzelecektir. Buyurun, istirahat edin.’

Atatürk’ün bu ince ve nazik muamelesi karþýsýnda ben de bu büyük komutana karþý içimde bir hayranlýk duymaya baþladým."

* * *

Yukarýdaki satýrlarý, Hikmet Saim’in yeni yayýnlanan "Usta Gazeteciler Açýklýyor: Nasýl Atlattým?" adlý kitabýndan naklettim. Duayen gazeteci Hikmet Saim, kendisine ve meslektaþlarýna ait eþsiz habercilik tecrübelerini bu kitapta derledi.

Saim, hem Amazon Ormanlarý’ndan Elysees Sarayý’na kadar peþinden koþtuðu haberlerin serüvenlerini okurlarýyla paylaþýyor, hem de yaptýðý röportajlarla ünlü meslektaþlarýnýn birbirinden ilginç muhabirlik tecrübelerini anlatýyor. (Geniþ Kitaplýk - 0 216 337 15 59)

* * *

General Trikupis’in anlattýklarý, Hýfzý Topuz’un anýlarýndan bir bölüm... Topuz, 1952 yýlýnda Atina’daki Türk Büyükelçiliði’nde verilen bir davette karþýsýnda duran 84 yaþýndaki güler yüzlü, ak saçlý, zarif adamýn General Trikupis olduðunu öðrenince heyecanlanýyor ve "Bu inanýlmaz bir olay" diyerek ondan randevu alýp ertesi gün muhteþem bir röportaj yapýyor.

Maðlup komutan Trikupis’in Atatürk’ten sevgiyle ve büyük bir saygýyla bahsetmesi ilginçtir. Ona yenilen düþman ordusu komutanýnýn bile saygý duymasý, bugün Atatürk’e hakaret yaðdýran içimizdeki ahlaksýzlara bir ibret dersi olmalýdýr. Trikupis, Hýfzý Topuz’a þöyle diyor:

"Bizim, Anadolu’da iþimiz neydi? Biz yabancý devletlere alet olduk. Sizden de, bizden de bunca insan öldü. Bu kadar þehit verdik. Sonunda ne oldu. Ýþte, bugün kardeþiz. Hata idi Anadolu hareketi... Hem de muazzam bir hata!"

Savaþtan 30 yýl sonra, Trikupis’in Atatürk hayranlýðýný dile getirmesi ve "Yabancý devletlere alet olduk. Ne diye bizi Anadolu’ya gönderdiler?" diye yakýnmasýtarih kitaplarýnda yer alacak kadar önemlidir.

Her 29 Ekim’de Atina’daki Türkiye Büyükelçiliði’ne gidip, Atatürk’ün büyük boy fotoðrafý önünde saygý duruþunda bulunan 1868 doðumlu General Trikupis 1959 yýlýnda 91 yaþýnda öldü.

* * *

Hikmet Saim’in kitabýnda anýlarýný anlattýðý gazeteciler:

Faruk Fenik, Gökþin Sipahioðlu, Hýfzý Topuz, Necati Zincirkýran, M. Ali Kýþlalý, Yýlmaz üetiner, Rahmi Turan, Nail Güreli, Orhan Erinç, Fikret Otyam, Altemur Kýlýç, Orhan Koloðlu, Orhan Ayhan.

Benimle ilgili anýlara Hikmet Saim "üfkeli adamýn kanlý baskýný" adýný vermiþ. Film hikáyesi gibi heyecanlý bu büyük macerayý bir gün anlatýrým.

...

...