Gazeteciliði kime ve neye hizmet ediyor?

Oray Eðin
aksam.com.tr
13.10.2008

Washington, DC

Ben ona her zaman mesleki enerjisinden dolayý hayranlýk beslemiþtim, ancak Türkiye’ye döndüðünden beri gazeteciliðinin aldýðý seyir kafamda kimi sorularýn oluþmasýna sebep oldu. Onu çok iyi tanýyanlar, eskiden beri arkadaþý olan bazýlarýnýn da kafasýnda ayný soru iþaretlerinin dolaþtýðýný gördüm: Yasemin üongar nereye gidiyor?

“Nasýl oldu” diye soruyorlar, bir misyon uðruna çýkan o propaganda bültenine kendisini nasýl angaje etti diye merak ediyorlar. Altan ailesinin bu gibi iþlere alet olmasý, iþin içine para girince ilkelerini o yöne göre eðip bükmeleri alýþýlýr bir durum. Peki üongar’a ne oldu?

Milat kuþkusuz Hudson Enstitüsü haberi. Geçen sene haziran ayýnda, Hudson’da tartýþýlan bir felaket senaryosunu haber yapmasý üongar’ýn gazetecilik seyrini de deðiþtirdi. Washington DC’deki binlerce düþünce kuruluþundan biri olan Hudson Institute, çeþitli bölgelerle ilgili olasý kriz senaryolarý üreterek ona göre rapor yayýnlýyor.

Bu think-tank’leri iyi bilen bir tanýdýðým önceki gün “Burada her gün konuþulan pek çok sýradan þey Türkiye’de duyulsa olay olur” diye özetledi durumu. DC’deki siyaset çevreleri için sýradan durumlar bunlar. Sadece Türkiye’yle de ilgilenmiyorlar elbette. Mesela Rusya’da Putin öldürülse ne olur ya da Barack Obama’ya suikast düzenlense Amerika nasýl krizden çýkar.

Amerika’nýn baþkentindeki pek çok kuruluþ bütün gün bunlara kafa yoruyor.

Yasemin üongar, Hudson’ýn internet sitesinde yayýnlanan bir raporu Milliyet’te haber yaptýðýnda Türkiye karýþmýþtý. Ýþ Genelkurmay’ýn üongar’ýn gazeteciliðini kýnamaya varmasýna kadar gitmiþti.

O zamanlar üongar’ýn muhabirlik enerjisiyle bu iþi yaptýðýný, kýnamanýn yakýþýksýz olduðunu düþünüyordum, bunu da yazmýþtým.

ünceki gün Georgetown’da bir masada bu konu yeniden açýldýðýnda Hudson haberi hakkýnda baþka geliþmeler ortaya çýktý.

Amerikalý kaynaðým “O haber biraz Türkiye’de Ordu’yu yýpratmak için kullanýldý anladýðým kadarýyla” dedi, “Haberin sunumu, içeriði, öne çýkartýlan bilgiler adeta özel olarak belli bir amaca hizmet ediyordu.”

Konuyu biraz daha araþtýrdýðýmda þu ilginç bilgiyle karþýlaþtým: O gün AKP’nin Amerika kökenli üyesi Egemen Baðýþ, Türk gazetelerinin temsilcilerini teker teker arayarak haberin nasýl verilmesi gerektiðini dikte etmiþ. Ancak bazýlarý direnmiþ elbette.

Milliyet gazetesi, o süreçte temsilcileri üongar’ýn tamamen arkasýnda durdu. Savunma yapmasýna fýrsat tanýdý, Genelkurmay’ýn sert çýkýþýna raðmen gazeteciyi harcamadý. Kýsacasý doðru olaný ve yakýþaný yaptý.

Ancak üongar’ýn Milliyet’ten ayrýlmasý da bu dönemden sonraya denk geldi. üongar’ýn Türkiye’ye dönme gerekçesini sorduðumda, o dönem bir arkadaþý bana “Milliyet arkasýnda durmadý” demiþti. þaþýrmýþtým, çünkü Milliyet bir gazete çalýþanýna nasýl sahip çýkmasý gerektiyse o þekilde sahip çýkmýþtý.

O yüzden de Türkiye’ye dönüþ kararý Milliyet’le ilgili deðil, üongar’ýn kafasýndaki misyonla ilgili olmalýydý.

Solcu gelenekten gelen ve her zaman Ordu karþýtý olan liberal bir isim üongar.

Ancak benim kafamdaki yapbozu tamamlayan Hudson haberinin “askeri yýpratmak için kullanýldýðý” teorisiyle Taraf’ýn yayýnlarýnýn tamamýnýn, hatta tek amacýnýn “askeri yýpratmak için” olduðu gerçeðinin birleþmesiydi.

O zaman haberini TSK’yý yýpratmak amacýyla yazdýðý söylenen, bu yüzden Genelkurmay tarafýndan kýnanan üongar þimdi sadece Genelkurmay’ý yýpratmak için çýkan Taraf’ýn üst düzey yöneticisi.

Doðrusu tesadüf ilginç. Hudson’ýn felaket senaryosu haberinden sonra Yasemin üongar’ýn gazeteciliðinin aldýðý seyir sadece belli bir amaca hizmet ediyor gibi görünüyor.

Peki motivasyon ne?

Para mý? Yasemin üongar’ýn para için böyle bir þey yapacaðýna inanmýyorum, bu noktada yalnýz da deðilim.

Amerika’nýn çýkarlarý mý? Ancak unutmamak gerekir ki tek bir Amerika da yok; farklý kurumlarýn farklý gündemleri, planlarý var.

CIA’de çalýþmýþ kocasýndan mý etkilenmiþ? Evle iþ hayatýný ayýracak kadar profesyoneldir üongar.

Ama bir motivasyonu var, orasý kesin. Mesele bunun ne olduðu.