Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: “Bir şey” bizi durduracak!

bozok
    Guest

“Bir şey” bizi durduracak!

“Bir şey” bizi durduracak!

Zülfü Livaneli
    gazetevatan.com
    01.11.2008

Zıvanadan çıkmak” deyimini bugünler için kullanmasak, hangi gün için kullanırız bilmiyorum.

Sanki giderek hızlanan ve kontrolden çıkmış bir trenin içindeyiz.

Bir yere doğru son sürat gidiyoruz ama neresi olduğu belli değil.

“Bir şey” bu gidişi durduracak, er geç toslayacağız ama “bu şey” nedir, onu bilmiyorum. Bazı sezgilere sahip olsam bile burada yazabilecek kadar emin değilim.

Ama toplum zıvanadan çıktı.

Hatırlarsanız on yılı aşkın bir süredir bu köşede sürekli olarak “kutuplaşma” tehlikesinden söz ediyorum.

Herkesin ısrarla reddettiği ve görmezden geldiği “kutuplaşma” bugün en temel gerçeğimiz haline gelmedi mi?

Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin gelmedi mi?

Halk “Din, milliyetçilik ve etnisite” eksenlerinde üçe bölünmedi mi?

Mahalleler, basın, siyaset hatta yargı ayrışmıyor mu?

Bu hale geldikten sonra bir ülkeye “normal” diyebilir misiniz?

Toplum zıvanadan çıktı demem bununla da ilgili değil.

Değer ölçülerinin yitimi, ahlaki çöküntü ve “Kim ne derse desin, ben bildiğimi okur keyfime bakarım!” tavrıyla kendimize güzel bir cehennem yarattık.

Baksanıza 76 yaşındaki adam 14 yaşındaki kıza cinsel tacizde bulunuyor ve Adli Tıp kızın ruhsal bir zarar görmediğine karar veriyor.

Kızlarına acımasam “İnşallah bu olaylar sizin kızınızın başına gelir!” diyeceğim ama zavallı çocukların ne günahı var?

Ebeveynlerindeki eksikliğin bedelini niye onlar ödesin?

Ama Türkiye’nin mukaddesatçı kesimine bakın: Ne Allah’tan korkuyorlar, ne kuldan utanıyorlar.

14 yaşındaki kızı taciz eden adam hapisten çıkarıldıktan sonra “Ben gazeteci vurmuş adamım!” diye böbürlenerek dolaşıyor.

Kıza baskı yapılıp ifadesi geri aldırılıyor, zavallı kız ağlaya ağlaya daha önce söylediklerini inkar ediyor.

Bir rüya görmüş de, rüyasında gerçeği söyle demişler de falan filan.

Antalya’da polis, motosiklet üstünde giden genci başından vurup öldürüyor.

Gençlerimizin canının ne değeri var?

Daha önce İzmir’de yine böyle bir çocuk öldürüldü de ne oldu?

Polislerin tabancalarını çekip istediğini vurmasına engel olacak bir otorite var mı?

Yok! O zaman elbette şiddet de yaygınlaşır, işkence de, gözaltında ölüm de.

İzmir’de Baran Tursun öldürüldüğü zaman İçişleri Bakanı’na bir açık mektup yazmış ve bu günahı üstlenmeyin demiştim.

Görüyorum ki değişen bir şey yok.

Bakanlar, giden canlardan dolayı hiçbir sorumluluk hissetmiyor.

Türkiye’de suçlar anormal bir hızla artıyor, toplum çıldırıyor, kutuplaşma almış başını gidiyor.

Ve işin kötüsü, bırakın bu gidişi durdurmayı, acısını yüreğinde derinden hisseden bile yok.

İktidarıyla, muhalefetiyle herkes vur patlasın çal oynasın derdinde!

...

bozok
    Guest
    Rezillik ve çürüme!

Necati Doğru
    gazetevatan.com
    01.11.2008

76 yaşına basmış olmasına rağmen “cinsel dürtülerinin esiri olmaktan kurtulamadığı” için zavallı bir annenin zaaflarından faydalanarak torunu yaşındaki küçük kıza salyalanıp sulanan yazarı korumaya aldılar.

Rezillik ve çürüme!

Kenetlendi.

Birbiri içinde eridi.

Dindar geçinenler. Allah’ı en çok sayanlar, Peygamber’i en çok sevenler, yani böyle geçinenler 76 yaşında “din-gelenek-maneviyat-mukadderat-dua-Allah-Kitap-Peygamber” öğelerini, kavramlarını, kelimelerini yazılarıdan eksik etmeyen, “münkir-mücrim ve sübyancı yazarın işlediği fuhuş sapıklığı eylemini” görmezden geldiler.

Bilmezden geldiler.

Duymazdan da geldiler.

Tecavüz olmamıştır.

Taciz vardır.

Demeye getirdiler.

Komplo kurulmuştur ahlak zıvanasından çıkmış, anneyi bankamatik kartını verip evden desise ile uzaklaştırdıktan sonra yalnız kaldığı 14 yaşındaki kıza cinsel taciz yapan yazar ağabeylerinin “gazoz içirildiği” için bu hale geldiğini bile söylediler.

Taciz var.

Tecavüz yok.

Diye yazdılar.

Aslında 15 yıl yatıp, adaletin hakkıyla tecelli etmesi için belki de hapiste ölmesi gereken 76 yaşındaki fuhuş sapığı yazarı Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı bilirkişi raporu serbest kıldı. Hapisten ar damarı çatlamış olarak çıktı ve TV ekranından topluma pis pis konuştu “Beni kanunlar bağlamaz, ben kutsal kitaba bakarım” deyiverdi.

Yandaşları sevindiler.

Kafalarını salladılar.

Dindar, Allah’çı, Peygamber’ci ve ahlakçı geçinen yazarlarını onaylayarak “adet görmüş kız, 14 yaşında olsa bile ona nikah düşer” fetvasının arkasına sığındılar. Taciz sonrası abdest alıp uykuya yatabilen 76 yaşındaki yazar da ilk sorgusunda “biraz çapkın ve hovardayım, nikahıma alacaktım” demişti.

üürüme değilse nedir?

Rezillik değilse...

Bunun adı nedir? Rezilliğe göz yuman, rezilliği işleyenden daha rezil değilse nedir?

İçeride olması gerekirdi.

Hücrede...

Ve zincirlenmiş olması...

Kandırabilir, aldatabilir, her an “şeytana uyabilir” ve sonra da “şeytan beni kandırdı, şeytana ve nefsime kırgınım” deyip kendini aklayabilir.

şeytan kötü ve adi.

Dinci yazar iyi ve masum!

Dinci, Allah’çı, Peygamber’ci ve ahlakçı geçinen yazar, Turgut üzal’ın Başbakan olduğu Hükümet’in Sağlık Bakanı’na özel müşavir (ne demekse) olabiliyor. Birileri çıkıp “Başyazar Ahmed Emin Yalman’ı ’Allah’a inanmıyor gerekçesiyle’ tabancayla vurmuş bu adamın bakanlıkta ne işi var” diye uyarınca, kovuluyor.

Yazar oluyor.

Köşe bile veriyorlar.

Kendisinden 40 yıl küçük 14 yaşındaki kızın annesi ile babasını, yoksulluklarından yararlanıp, para yardımı yaparak pis-arsız-kirli fuhuş sapıklığına alet ediyor. Adli Tıp Kurumu, tarihinde görülmemiş “jet bilirkişi raporu” ile bu fuhuş sapıklığı eylemiyle 14 yaşındaki kızın “ruh ve beden sağlığının bozulmadığına” hükmediyor.

Bu rapor nasıl verilir.

Biri mi emretti?

Kim rica etti?

Hapiste olması gerekirdi.

15 yıl yatması ibret olsun diye elinden ve ayağından zincilere vurulması ve hücrede tutulması, hapisten ölüsünün çıkması gerekirdi.

Salıverdiler.

Ben masumum!

şeytan suçlu!

Beni şeytan kandırdı dedi ve yandaşları “evet evet o masum, onu şeytan ile nefsi kandırmış, adet görmüşse 14 yaşındaki kız çocuklarına nikah düşebilir” diye onayladılar.

üürüme ile rezillik!

Kenetlendi.

...