FATÝH'ÝN BEDDUASI

"Ýstanbul'da edindiðim yerleri ecnebilere satanlar Allah'ýn gazabýna uðrasýnlar." Fatih Sultan Mehmet / Ýstihbaratý kuvvetli bir gazeteci arkadaþým geçen yýl Galataport alýþveriþini anlatmýþtý bana.

Sami Ofer'in yatýnýn Bodrum açýklarýna geldiðini, Erdoðan'ýn kardeþinin de içinde bulunduðu bir grubun helikopterle yata gittiðini ve orada Salýpazarý ihalesi iþini baðladýklarýný söylemiþti.

Ben o zamanlar Salýpazarý'na ne yapýlacaðýný bile bilmiyordum; Galataport sözcüðünü ise hiç duymamýþtým.

Erdoðan'ýn kardeþi olduðundan da haberim yoktu.

Aradan aylar geçti, arkadaþýmýn anlattýklarý bir bir doðrulandý.

Geçenlerde bunu kendisine hatýrlattým, güldü ve "nasýl istihbarat" ama demekle yetindi.

Ben de gazeteciliðine bir kez daha þapka çýkardým.

Sonra Erdoðan'ýn hiç görmediðini söylediði Ofer'le birkaç kez buluþtuðu ortaya çýktý.

Ve ben nedense Clinton'ýn baþýný Monica'nýn deðil, bu iliþkiyi reddederek yalan söylemiþ olmasýnýn derde soktuðunu hatýrladým.

Belli ki Salýpazarý iþi daha þimdiden büyük yolsuzluk skandallarý arasýnda yerini aldý.

Ýstanbul'un bu deðerli bölgesinin yabancý iþ adamlarýna, yat buluþmalarý ve gizli gece yarýsý görüþmeleri ile satýlmasý yýllarca konuþulacak.

Tam bunlarý düþündüðüm sýrada Süheyl ünver'in Ýstanbul Risaleleri kitabýný karýþtýrýyordum.

Orada ilginç bir hikayeye rastladým.

Size de aktarayým, bakalým nasýl bulacaksýnýz.

''Fatih Ýstanbul'u alýp da alayla Ayasofya önüne geldiði zaman derinden derine bir inilti iþitti. Sesin geldiði tarafa bir adam gönderdi.

Sakallarý uzamýþ, hali periþan bir keþiþ bulup getirdiler. Huzura çýkardýlar. Korktu, teskin ettiler.

Niçin hapsedildin diye sordular? Keþiþ fala baktýðýný ve kuþatma hazýrlýklarý sýrasýnda Konstantin'in kendisini çaðýrýp Ýstanbul'u Türklerin alýp almayacaðýný bildirmek için remil atmasýný söylediðini, remilde Ýstanbul'un Türklerin eline geçeceðini söylemesi üzerinde de Konstantin'in kýzarak onu zindana attýrdýðýný hikaye etti. Ve þimdi karþýnýzda bulunuyorum, demek ki falým doðru imiþ.

Bunun üzerine Fatih de Ýstanbul'un kendi elinden çýkýp çýkmayacaðýna dair remil atmasýný ve doðruyu söylerse ödüllendirileceðini bildirdi.

Keþiþ remil attý ve þöyle dedi:

- Ýstanbul Türklerin elinden harp ve darp ile çýkmayacak, lakin öyle bir zaman gelecek ki emlak ve arazileriniz satýlacak, bu suretle Ýstanbul Türk malý olmaktan çýkacak.

Bu falýn bildirdiði sonuçtan büyük üzüntü duyan Fatih ellerini kaldýrarak 'Ýstanbul'da edindiðim yerleri ecnebilere satanlar, Allah'ýn gazabýna uðrasýnlar!' diye beddua etti.''

Ne dersiniz?

Fatih Sultan Mehmet'in laneti onca yüzyýlýn ardýndan gelip hükümeti bulur mu?

Aslýnda bu soruyu her yýl Ýstanbul'un fethini kutlayýp yatlarda yabancý iþ adamlarýna semt pazarlayan muhafazakar demokratlara(!) sormak gerekir.

Ne de olsa onlarýn aklý bu iþlere daha çok eriyor.

Zülfü Livaneli
http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...goryid=4&wid=5