Rýza Zelyut
Munzur kutsalsa Türk'tür

__________________________________________________ __________________________

Kýzmaca yok Dersim'deki Kürtçüler... Sizin Kürdistan dediðiniz öbür yerlerde; Tunceli'de olduðu gibi dereler, ýrmaklar kutsal sayýlýr mý? Sayýlmaz... üünkü, sularý kutsal gören; onda ruh bulunduðuna inanan kültür Türklere özgüdür. Bunlara su ruhlarý denilir;'yir-sub ruhlarý' kavramý ile yerin, topraðýn, kayalarýn, tepelerin ruh taþýdýðýna inanýþ sembolize edilir Türklerde. Aðaçlarda da ruh var sayýlýr. Tarihteki Miþar Türkleri, meþe eri (insaný) anlamýna gelir ve atalarýnýn meþe olduðu kabul edilir. Türk destanlarýnda aðaçtan ve kayadan doðan insanlar anlatýlýr. Yani; Munzur'un kutsallýðý, o bölgenin Türklerle dolu olduðunun kanýtýdýr; efendiler.

Ben de bu kutsallýða inanýyorum. O yüzden canlar caný Munzur'a vardým; izin isteyip üç yudum su içtim, dua ettim ve elbette ki bir dilek tuttum: Allah; sana inanmayanlara biraz akýl versin Munzur baba, diyerek..

Düzgün Baba
Tunceli'de 4 büyük Alevi ocaðý bulunur. Ocak kültü de Türklere hastýr. Tunceli'nin tepelerine ata-baba, dede yatýrlarý saçýlmýþtýr. Ýþte bu bile Türklerin bölgenin en eskiden beri sahipleri olduðunu göstermeye yeter. Bilinir ki ata-baba-dede kültürü, Türklere özgüdür. Ýþte onlardan birisi de Düzgün Baba'dýr. þehre uzakta, dað sýralarýnýn arasýnda yükselen görkemli bir tepedir onun yataðý. Bu tepe; eski Türklerin geleneðinde olduðu gibi halen kutsal kabul ediliyor. Tunceli'de herkesin bildiði gibi Düzgün Baba, Horasan'dan gelmiþtir. Yani; o Türk'tür. üevresi, felsefesi, daðýn kutsallaþtýrýlmasý, orada Düzgün Baba'nýn ruhsal kutluluðunun devam ettiðine inanýlmasý... Bunlarýn Kürtlerle hiçbir ilgisi yoktur.

Ben de Düzgün Baba'yý ziyaret edip onun manevi varlýðý ile tanýþtým. Orada hizmet eden Düzgün Baba torunlarýndan bir baba ile de tanýþtým. Tamamen bir þaman gibiydi... Var mý bunlarýn yeri Kürt yaþamýnda, efendiler?

Dersim'i iyi tanýrým
Hafta boyunca süren Dersim tartýþmalarýnda yazýlarým çok yanký yarattý. üünkü; ezberleri bozan belgeler sunarak gerçeðin tarihi yüzünü ortaya çýkardým. Benim bu yazdýklarýma kýzan bazý okurlarým, 'Sen hiç Tunceli'ye gittin mi? Dersim'i tanýyor musun? Bilmediðin, tanýmadýðýn insanlar hakkýnda nasýl karar veriyorsun?' gibi bindirmeler yaptýlar.

Tunceli bölgesine ilki 1995'te olmak üzere üç kez gittim. Bölgede oldukça geniþ incelemeler yaptým. Benim kadar oralarda dolaþmýþ; dað baþlarýna kadar çýkmýþ; oralardaki babalarýn, dedelerin yatýrlarýný ziyaret edip dua etmiþ Tuncelili sayýsý çok azdýr. Evet, Tunceli'den Alevilere kumandanlýk yapmaya çalýþanlar; ben Tunceli'yi sizden daha iyi tanýrým. Oradaki insanlarla oturdum konuþtum; dertleþtim. Siz ne yaptýnýz; emir vermekten baþka?

Ýkincisi þudur: Ben Dersim tarihini hepinizden iyi bilirim. Dersimli baytar Nuri ile Ali þer'in Kürdistan hayali, Bu hayale aþiret reisi Seyit Rýza'yý da inandýrmasý sonucunda devlete açýkça isyan baþlatýldý. Ýlk ayaklanma da Batý Dersim aþiretlerinin desteklediði Koç Kýrý isyanýdýr. 1920'de TBMM'ye karþý 'Sevr ile kabul edilen Kürdistan devletini tanýyýn!' dayatmasýyla baþlatýlan bu ayaklanmanýn devamý da Seyit Rýza'nýn isyanýdýr.

Gerçek þudur: 1919'dan itibaren Dersim'in seçkinleri; Kürdistan Teali Cemiyeti'nin hedefleri doðrultusunda çalýþýp zavallý halký da peþlerine takarak devletle tam 17 sene savaþtýlar. Cumhuriyet hükümeti bu bölgeye çok yumuþak davrandý. Birkaç kez af çýkarttý ama derebeyleri bunu kendilerinin gücü sandýlar ve çatýþmaya devam ettiler. Seyit Rýza'nýn mücadelesinde Aleviliði savunmak gibi en küçük bir tavýr da görülmedi.

Bana inanmayan; bu olaylarý kýþkýrtan, sonra da yurt dýþýna kaçan Baytar Nuri'nin yazdýðý Kürdistan Tarihi'nde Dersim isimli kitabý açýp okusunlar. O kitabýn her yerinden fýþkýran Türk düþmanlýðýný; 'Ýntikam, intikam, intikam!' çýðlýklarýný görüp halkýn nasýl kandýrýldýðýný da öðrensinler.

Ayrýntýlarý bugün saat 12.00'de Kanaltürk'ten izleyin...

Ya PKK'nýn öldürdüðü çocuklar?
Perþembe günü CNN Türk'te Rýdvan Akar; tiyatro sanatçýsý olduðu söylenen bir kadýný konuk etti. DTP'li olduðu belli olan bu haným ve arkadaþlarý; Güneydoðu'da öldürülen 349 çocuk için eylem baþlatmýþlar. Ýstekleri de çocuklarý öldürenlerin hesap vermesi imiþ. Lakin; bu kadýn; sadece güvenlik kuvvetlerini hedef almýþ. Daha kundakta iken PKK militanlarýnca kurþunlanan bebekler; bu istismarcýlarýn gündeminde yok.

Acýlarýn hesabýný soralým ama devlete silah çekerek kan döken PKK'yý aklamaya çalýþanlara da alet olmayalým. CNN Türk yorumcusunun, kundakta kurþunlanan bebekleri bu DTP'li propogandacýya hatýrlatmasý gerekmez miydi?

22.11.2009 / GüNEþ GZT.