Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Sarýgül'e kritik sorular

bozok
    Guest

Sarýgül’e kritik sorular

Sarýgül’e kritik sorular

Can ATAKLI
    VATAN GZT.
    19.01.2010

Mustafa Sarýgül, baþýný çektiði “Türkiye Deðiþim Hareketi”ni partiye dönüþtürerek siyasete hýzlý bir giriþ yapmaya hazýrlanýyor.

Bugüne kadar 500’e yakýn miting-toplantý düzenleyen Sarýgül pazar günü Ýzmir mitingi ile rüþtünü kanýtlamaya soyundu.

Görünür bir kalabalýk vardý mitingde. Hikmet üetin’in kürsüye çýkmasý ve harekete destek vermesi de ilgi çekiciydi.

Mustafa Sarýgül, “bir alternatif” olarak kollarý sývadýðý günden beri kamuoyunda oluþan bir “merak” var. Bugün bu meraký gidermek üzere Mustafa Sarýgül’e “kamuoyundan gelen” sorularý aktarmak istiyorum.

Bunu neden yaptýðýmý ve Sarýgül’ün buna karþý nasýl davranmasý gerektiðini de diðer yazýlarýmda anlatacaðým.

þimdi gelelim sorulara...

MADDÝ KAYNAK: En çok merak edilen konu Mustafa Sarýgül’ün hayli masraflý kampanyasýnýn kaynaðýnýn ne olduðu. Vatandaþ “Sarýgül bu parayý nereden buluyor?” diye soruyor. Bu anlamda:

1- TDH’nin her ay 3000 gönüllüye maaþ ödediði doðru mu?

2- Mitinglere uzak yerlerden katýlacaklara ücretsiz araç saðlanýyor mu?

3- Mitinge gelenlere kumanya daðýtýlýyor mu?

4- Mitingler için iþini býraktýðýný beyan edenlere bir günlük yevmiye ödeniyor mu?

5- Sarýgül’e yurt gezilerinde kullandýðý özel uçaklarý kim kiralýyor?

6- Miting ve toplantýlarda þiþli Belediyesi’nin araçlarý kullanýlýyor mu?

CHP’YÝ BüLMEK: Sarýgül hareketinin ilk seçimlerde CHP’nin oylarýný böleceði ileri sürülüyor. Bazý vatandaþlar “Sarýgül barajý geçemeyecek. CHP’nin oylarýný düþürecek, AKP yine yüzde 30’lardaki oyuyla iktidar olacak, bu ülkeye bu kötülük yapýlmamalý” görüþünde. Bu anlamda:

1- Neden CHP ile uzlaþma aramýyor?

2- TDH’yi CHP’den ayýran nedir?

3- TDH’nin barajý aþacaðýna inanýyor mu?

4- Barajý aþamayýp CHP’nin oylarýný düþürürse vicdani rahatsýzlýk duyacak mý?

AKP DESTEðÝ: Yine vatandaþlarýn bir bölümü Sarýgül hareketini AKP’nin desteklediðine inanýyor. TDH’nin CHP’nin oylarýný azaltacaðý ve bunun AKP’ye yarayacaðý ileri sürülüyor. Bu anlamda:

1- AKP’nin TDH’ye örtülü destek saðladýðý doðru mudur?

2- AKP yandaþý medyada Sarýgül haberlerinin çokça yer almasýný neye baðlýyor?

3- Sarýgül’ün aðzýndan bugüne kadar AKP eleþtirisi hiç duyulmadý, neden?

4- TDH barajý aþarsa, AKP tek baþýna iktidar olamazsa, TDH-AKP koalisyonuna sýcak bakýyor mu?

FETHULLAH GüLEN: Yine gelen sorular içinde Sarýgül’ün Fethullah Gülen cemaatine yakýn olduðu iddialarý var. Bu anlamda:

1- Sarýgül, Fethullah Gülen cemaatinden midir?

2- Amerika gezisi sýrasýnda Gülen’i ziyaret etmiþ midir?

3- Ziyaret ettiyse elini öpüp hayýr duasýný almýþ mýdýr?

4- Ziyaret ettiyse, Gülen kendisine “Bütün desteðimiz arkandadýr” demiþ midir?

5- Sarýgül neden “Bana Gülen hakkýnda kötü bir þey söyletemezsiniz” demek ihtiyacýný hissetmiþtir?

SOROS DESTEðÝ: Sarýgül’le ilgili merak edilen konular arasýnda dünyada para gücü ile siyaseti yönlendirmekle suçlanan Soros’un katkýsý olup olmadýðý da var. Bu anlamda:

1- Sarýgül, Soros ya da temsilcileriyle görüþmüþ müdür?

2- Görüþtüyse Soros’un destek sözü verdiði doðru mudur?

SERMAYE DESTEðÝ: Yine Sarýgül’ün bazý büyük sermaye gruplarý ile yakýn temas içinde olduðu ileri sürülüyor. Bu anlamda:

1- Sarýgül bazý büyük sermaye sahipleriyle görüþmekte midir?

2- Bu büyük gruplardan bazýlarýnýn direkt desteði var mýdýr?

3- Bazý büyük gruplar Sarýgül’e ekibine kendilerine yakýn adamlar koymasýný tavsiye etmiþler midir?

YOLSUZLUK ÝDDÝALARI: Hiçbirini bilmesem de þiþli Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddialarý olduðunu ileri sürenler var. Bu anlamda:

1- Sarýgül hakkýnda devam eden bir yolsuzluk davasý var mý?

2- Daha önce açýlmýþ davalar varsa bunlarne þekilde sonuçlanmýþtýr?

Neden bu sorularý soruyorum?

Mustafa Sarýgül sessiz ve derinden birkaç yýldýr siyasi parti kurmak için çalýþýyor. Bu yolda hayli mesafe de aldý. þiþli Belediye Baþkanlýðý’nýn yaný sýra týpký Tayyip Erdoðan gibi her fýrsatta yurt gezilerine çýktý, mitingler ve toplantýlar düzenledi.

Bunlardan ikisine ben de katýldým ve izlenimlerimi sizlerle paylaþtým.

Bunun da ötesinde “Sarýgül hareketinin büyüyeceðini” açýk biçimde ilk yazan gazeteci de benim.

Tabii bunun bana yönelik bedeli de oldu. üünkü Sarýgül’ün “bölücü unsur” olacaðýný ileri sürenler benim Sarýgül’e destek verdiðimi düþünerek aðýr eleþtiriler yönelttiler. Ýsteyen Sarýgül’le ilgili yazýlarýmýn altýndaki yorumlarý bir daha okuyabilir. Bu yorumlar kesin sonuç olmasa bile halkýn duygularýný anlatmasý açýsýndan önemlidir.

Sarýgül’e eleþtiri yöneltenler genellikle “Sadece övüyorsunuz, sorsanýza parayý nereden buluyor, CHP’yi bölmekten vicdani rahatsýzlýk duymuyor mu?” mesajlarýyla beni adeta bunalttýlar.

Bu sorular haklý mý? Sormadan öðrenmemiz mümkün deðil. Siyasete soyunan bir isim hakkýnda kuþkular, cevabý alýnmayan sorular varsa bunlarýn mutlaka giderilmesi gerekir.

O halde, madem Sarýgül’ün büyüyeceðini ilk yazan kiþiyim, kamuoyunda oluþan sorularý henüz parti bile kurulmadan sormak da bana düþer diye düþünüyorum.

Sarýgül bu sorulara ciddiyetle cevap vermeli

Sorularý yazdýktan sonra bir daha okuduðumda, pek çok sorunun hayli rahatsýz edici olduðunu fark ettim. Rahatsýz edici olabilir ama eðer kuþku veya merak varsa siyasetçi de bunlara tatmin edici cevaplar vermek zorunda.

üünkü þunu çok iyi biliyorum ki, Sarýgül hakkýnda bunlar veya benzerleri eninde sonunda sorulacaktýr.

Eðer CHP’yi böleceði kesinleþirse CHP elinde ne var ne yoksa ortaya dökecektir.

Hareket çok büyüyüp AKP’yi de tehdit eder hale gelirse, bu kez AKP harekete geçecek ve baþta (doðru olsun olmasýn) yolsuzluk dosyalarýný art arda ortaya dökecektir.

Mustafa Sarýgül’den kamuoyu adýna ricam þu: Bu sorularý, beni arayarak cevaplamak yerine, üzerinde düþünerek, çalýþarak yazýlý olarak cevaplamalýdýr. Gelen cevaplarý tabii ki sayfanýn boyutuna göre, aynen yayýnlayacaðýma da söz veririm.

Mustafa Sarýgül, dürüst, düzgün ve ilkeli siyaset örneði vermek istiyorsa daha yolun baþýnda hakkýnda en küçük bir þüphe bile býrakmamak zorundadýr. Deneyimli bir siyasetçi olarak bu bilince sahip olduðuna ve bir gazetecinin iyi niyetli bakýþýna saygý duyacaðýna inanýyorum.

Ýçiþleri Bakaný, “Demokratik açýlýmda korku senaryolarýna yer yok” demiþ. Trajikomik sahnenin çok olduðu bir filmde korkuya yer olmaz haliyle!

(Gani Yýldýz)

...

bozok
    Guest

Cevap: Sarýgül’e kritik sorular

Mustafa Sarýgül’ün cevaplarý

Can ATAKLI
    VATAN GZT.

19.01.2010

Türkiye Deðiþim Hareketi Lideri Mustafa Sarýgül, dün kamuoyunda oluþan görüþlerden derlediðim sorulara yazýlý olarak cevap verdi.

Sarýgül’e cevaplarýnýn kelimesine bile dokunmadan yayýnlanacaðýný sözünü verdim.

Ancak Sarýgül özellikle bazý konulardaki cevaplarýný biraz uzun tutmuþ. Verdiðim söz gereði tabii ki bunlara dokunmuyorum.

Bugün TDH hareketinin harcamalarý ve maddi kaynaklarý üzerine sorulan sorularýn cevaplarý var. Yarýn CHP’yi bölme konusundaki cevaplara yer vereceðim.

Diðer sorularýn cevaplarý ise henüz hazýrlanmýyor. Ýþte ilk gün;

Sayýn Can Ataklý,

19 Ocak tarihli Vatan gazetesinde, köþenizin tamamýný, bir baþka deyiþle yarým gazete sayfasýný bana ve Türkiye Deðiþim Hareketi’ne yönelik sorulara ayýrmýþsýnýz. üncelikle Türkiye Deðiþim Hareketi’ne olan bu ilginizden dolayý size teþekkür ederim. Kuþkusuz bu ilgi, yurttaþlarýmýzýn hareketimize yönelik her geçen gün artan sevgisinin ve desteðinin bir sonucudur.

Türkiye Deðiþim Hareketi güçlendikçe, bu tip sorular, daha da ötesi kötülemeler ve karalamalar artacaktýr. Bunun bilincindeyiz. Ancak Türkiye Deðiþim Hareketi çok temiz ve halisane duygularla yola çýkmýþtýr. ülkemizin içinde bulunduðu durumu dikkate alarak, yurttaþlarýmýzýn artan desteði ve sevgisiyle, büyük bir sorumluluk duygusuyla, deðiþim için ve iktidar olmak için yola çýktýk. Siyasetin zor bir süreç olduðunu biliyoruz, ancak bütün zorluklarý tam bir dayanýþma içerisinde aþacaðýmýza inanýyoruz.

Sorularýnýzýn pek çoðunun internet sitelerinde, gerçekle ilgisi olmayan “kasýtlý” hazýrlanmýþ sorular olduðunu ifade etmek isterim. Yine de bu sorulara cevap vererek, yurttaþlarýmýzýn merakýný gidermemize fýrsat verdiðiniz için size teþekkür ederim. þimdi sorularýn cevaplarýna geçebiliriz:

MADDÝ KAYNAK: Hemen belirtmeliyim ki TDH’nýn bütün etkinliklerinde bütün masraflar, kurucular, kadrolar, gönüllüler ve katýlýmcýlar tarafýndan dayanýþma ve imece usulü paylaþarak karþýlanýyor.

1- TDH’nin her ay 3000 gönüllüye maaþ ödediði doðru mu?
    TDH’nýn bugün 680 bin gönüllüsü var. Hedefimiz 1,5 milyon gönüllüye ulaþmaktýr. Her gönüllünün sandýða 20 seçmen getirmesini hedefliyoruz. 3000 gönüllü bugünkü Türkiye için ufuk darlýðýdýr. Ayrýca 3000 gönüllü için asgari ücretten maaþ verilse bu ayda yaklaþýk 3 milyon TL yapar. Bu soruyu soranlarýn hesap yapmayý bildiðinden þüphe duyarým. Kaldý ki o zaman bu yurttaþlarýmýza gönüllü demek doðru olmaz. TDH, bugün baþka hiçbir partiye nasip olmayan bir gönüllü kitlesiyle çalýþýyor. Bunu anlayamayanlar da bu tip sorular soruyorlar. Gönüllülerimiz kendi masraflarýný kendileri karþýlýyor.

2- Mitinglere uzak yerlerden katýlacaklara ücretsiz araç saðlanýyor mu?

Böyle bir þey yok. Zaten bu gerçekçi de deðil. TDH hareketi toplumda büyük bir heyecan yarattý, bu heyecan katlanarak büyüyor. Ýller ve ilçelerdeki yönetim birimlerimiz, kadrolarýmýz araçlarý kiralýyor. Katýlýmcýlar da yol masraflarýný aralarýnda bölüþerek ödüyor.

3- Mitinge gelenlere kumanya daðýtýlýyor mu?

Bu konuda merkezi bir düzenleme yapýlmýyor. Yol boyunca yenen yemeklerin masrafý yerel birimler ve katýlýmcýlar tarafýndan imece usulü karþýlanýyor.

4- Mitingler için iþini býraktýðýný beyan edenlere bir günlük yevmiye ödeniyor mu?

Böyle bir þey söz konusu deðil. TDH, hiçbir katýlýmcýya hangi ad altýnda olursa olsun hiçbir ödeme yapmaz. Katýlýmcýlar bütün masraflarý dayanýþma usulü aralarýnda paylaþýr. Kaldý ki mitinglerimiz çoðunlukla pazar günleri yapýlýyor. Katýlýmcýlarýn büyük çoðunluðu miting günleri zaten izin kullanýyor.

5- Sarýgül’e yurt gezilerinde kullandýðý özel uçaklarý kim kiralýyor?

Türkiye’de sivil havacýlýk çok geliþti. Ýstendiði takdirde, pek çok firmadan özel uçak kiralanabilir. TDH olarak seyrek de olsa özel uçak kullanmak durumunda kalýyoruz. Bu durumda, kurucu arkadaþlarýmýzýn dayanýþmasýyla uçak kirasýný paylaþarak ödüyoruz.

6- Miting ve toplantýlarda þiþli Belediyesi’nin araçlarý kullanýlýyor mu?

Bu kesinlikle doðru deðildir. þiþli Belediye’sinin araçlarý TDH etkinliklerinde kesinlikle kullanýlamaz. Tüm araçlar özel firmalardan kiralanarak ve masraflarý da katýlýmcýlar tarafýndan paylaþýlarak ödeniyor.

Yasal düzenleme yetiþmediði için zamlý emekli maaþý þubat’a kalmýþ. Anlaþýlan Meclis’in çalýþmasý için bir “tam gün yasasý” da milletvekillerine lazým! (Gani Yýldýz)

Polisin “Tekel” hassasiyeti

Ankaralý dostlarýmdan Kadri Ergin aradý. Eksik olmasýn sýk sýk arar. þimdi torunu da var, her þeyi bir kenara býrakýp torun muhabbeti yaparýz.

Bu kez de torunun son numaralarýný anlattýktan sonra beni hüzünlendiren bir olay anlattý. Tekel iþçilerinin direniþi sýrasýnda ayný yerde iþi varmýþ. Karný acýkmýþ, bir simitçiye girmiþ.

“Hani geldiðinde yemiþtik ya iþte orasý” dedi. Derken bir polis de gelmiþ içeri. Simitini çayýný almýþ, ama oturacak yer yok, Kadri Ergin iþaret etmiþ ve masasýný paylaþmýþ. Derken laf açýlmýþ haliyle. Ergin “Nasýl gidiyor?” sormuþ. Polis “Ýyi deðil, caným sýkýlýyor” karþýlýðýný vermiþ.

Kadri Ergin “Hayrola nedir bu sýkýntýn?” diye sorunca polis anlatmaya baþlamýþ. “þu anda Tekel iþçilerinin eyleminde güvenlik görevlisiyim. Geçenlerde iþçilere su sýktýk, cop vurduk, gaza boðduk. þimdi de olacak diye ödüm kopuyor.”

Ergin “Ne yaparsýn, sizin iþiniz de böyle” diyecek olmuþ, polis sözünü kesmiþ “üyle deme aðabey, benim derdim baþka” diyerek devam etmiþ.

“Babam ben çocukken öldü. Annem Ýstanbul Cevizli Tekel tesislerinde çalýþarak tek baþýna bana baktý, okuttu, polis olmamý saðladý. Yani ben haklarý alýnan Tekel iþçisinin maaþýyla büyüdüm. þimdi salladýðým her copta annem gözümün önüne geliyor.”

Sizin de yüreðiniz hüzünlenmedi mi?

...