HüKüMETE SOðUK DUþ

TOBB Baþkaný Hisarcýklýoðlu, ‘iyi ekonomik rakamlar’ýn cilasýný döktü, törendeki bakanlar neye uðradýðýný þaþýrdý.

Ýnsani geliþmiþlik ayýbý
TOBB Baþkaný Rifat Hisarcýklýoðlu, hükümetin ekonomide çizdiði pembe tablonun tüm foyasýný Konya’da ortaya çýkardý. Hisarcýklýoðlu, “Türkiye dünyanýn 16. büyük ekonomisi ama BM’nin insani geliþmiþlik endeksinde 155 ülke arasýnda 126... Bu bize yakýþmýyor, rahatsýzýz” dedi.

Nijerya’nýn gerisindeyiz
TARIM Bakaný Mehdi Eker ve Devlet Bakaný Egemen Baðýþ’ý þoke eden Hisarcýklýoðlu, þöyle devam etti: Ýþ yatýrým ortamýnda 65., uluslararasý rekabette 61.’yiz. Eðitimde Nijerya’nýn bile gerisindeyiz. Elektrik yüzde 40, mazot yüzde 35, brüt ücret yüzde 19 arttý. Gelin bunlarý konuþalým!

‘16. büyük ekonomiyiz ama yasam kalitesinde 126’ncýyýz’ TOBB Baþkaný Hisarcýklýoðlu, sanayicileri hükümetin politikalarýna karþý uyanýk olmaya çaðýrdý.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliði (TOBB) Baþkaný Rifat Hisarcýklýoðlu, Türkiye dünyanýn 16. büyük, Avrupa’nýn da 6. büyük ekonomisi, olmasýna raðmen Birleþmiþ Milletler Ýnsani Geliþim Endeksi’nde 155 ülke içinde 126. sýrada bulunduðunu belirterek “ Biz rahatsýsýz .Bu bize yakýþmýyor. Ýþ yatýrým ortamýnda 65, Uluslararasý Rekabet Endeksi’nde 133 ülke içerisinde 61. sýradayýz. Peki, bunlarýn düzeltilebilmesi için ne yaptýk? Ýþte, bizim hep ifade ettiðimiz yapýsal reformlarý yerine getirmeliyiz. Türkiye rakiplerini hýzla geçmek istiyorsa, bu tablolarý 16. büyük ekonomiye yakýþýr seviyeye getirmeli ” dedi.

Kriz öncesini yakalayamadýk
Hisarcýklýoðlu, Ýstanbul Sanayi Odasý tarafýndan belirlenen Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluþu arasýnda yer alan Konyalý firmalar ve Konya Sanayi Odasý’nda (KSO) 35 yýlýný dolduran üyeler için Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenen ödül törenine katýldý. TOBB Baþkaný Hisarcýklýoðlu sanayi sektörünün henüz kriz öncesi dönemi yakalayamadýðýný belirtti.

Biz görevimizi yaptýk
Hisarcýklýoðlu þöyle devam etti: ” üzel sektörde Aðustos 2009 ile Aðustos 2010 arasýnda son bir yýlda 1 milyon 100 bin kiþiye istihdam saðlamýþ durumdayýz. Bunlar resmi rakamlar, gayri resmi rakamlar deðil. Ancak bizim hedefimiz hiçbir zaman arkamýzdakiler deðil, önümüzdekiler. Hedefimiz var. 2023 yýlýnda dünyanýn ilk 10 büyük ekonomisi içinde olmak istiyoruz. Bu nedenle büyümemizi daha hýzlandýrýyor olmamýz lazým. AB’de hangi þartlarda bir sanayici mal üretiyorsa, ticaret yapýyorsa, ayný þartlarýn, ayný standartlarýn bana geliyor olmasý lazým. Ýþte o zaman dünyanýn en büyük ilk 10 ekonomisi arasýna gireriz.”

Türkiye ilköðretimde Nijerya’nýn gerisinde kaldý
Sanayicilerin her zaman en önemli sýkýntýlarýný kur olarak gösterdiklerini kaydeden Hisarcýklýoðlu, þöyle devam etti: “2009 baþýndan yana kur ile TL arasýndaki deðerlenme yüzde 19 olmuþ. 2001’den bu yana söylüyoruz, ama deðiþen birþey yok. Peki, hiç konuþmadýðýmýz dile getirmediðimiz baþka birþey var. Ne olur gözünüzü açýn. Olmayacak duaya amin demeyin. Su fiyatlarý 2009’dan bu yana sanayide yüzde 15 arttý. Elektrik yüzde 40 arttý, benzin yüzde 28 arttý, LPG yüzde 17 arttý, mazot yüzde 35 arttý, brüt ücret yüzde 19 arttý. Gelin bunlarý konuþalým. Sanayiciler olarak bunlarý konuþmalýyýz.” BM,Ýnsani Geliþme Endeksi’nin hesaplanmasýnda, milli gelirin yaný sýra ülkelerin saðlýk ve eðitim düzeylerine iliþkin temel veriler de kullanýlýyor. Bu verilere göre Türkiye 155 ülke arasýnda 126’cý sýrada bulunuyor. Türkiye’nin, Ýnsani Geliþme Endeksi’nde OECD ve AB standartlarýna yaklaþtýrabilecek daha üst sýralara ulaþabilmesi için çabalarýný doðumda yaþam beklentisini ve ortalama eðitim süresini artýrmasý gerekiyor. ürneðin ilköðretim kalitesinde Burkina Faso, Kamerun, Nijerya, Moldova ve Fildiþi Sahili’nin gerisindeyiz.

Türkiye’de ortalama eðitim süresi, OECD ülkelerinin sürelerinin neredeyse yarýsýna denk geliyor. 2010 rakamlarýna göre, OECD ülkelerinde bu rakam bu süre 11,4 yýl. Ortalama 6,5 yýl eðitim süresi olan Türkiye’nin ardýndan sýrasýyla 6,2 ve 6,1 yýl ile Venezuela ve Kuveyt geliyor.

Ýstanbul Sanayi Odasý tarafýndan belirlenen Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluþu arasýnda yer alan Konyalý firmalar ve Konya Sanayi Odasý’nda (KSO) 35 yýlýný dolduran üyeler için Hilton’da toplantý düzenlendi.

06/12/2010 - 13:14:36 / YENÝüAð