TüRKÝYE ÝSRAÝL GüRüþMELERÝNDE NELER OLUYOR

07.12.2010 21:35

Odatv yazarý Rafael Sadi, Feridun Sinirlioðlu ile Dr. Yosef Chehanover arasýnda yapýlan Türkiye-Ýsrail görüþmelerini Ýsrail’de soruþturdu.

Bakýn Ýsrail Devlet yetkilileri görüþmeler hakkýnda Rafael Sadi'ye ne söyledi:

Bugünkü haberlerde Türkiye Dýþ Ýþleri Bakanlýðý Müsteþarý ve eski Tel Aviv Büyükelçisi Sayýn Feridun Sinirlioðlu ile Ýsrail'in BM komisyonundaki üyesi Dr. Yosef Chehanover'in buluþtuklarý ve iki ülke arasýndaki gerginliði giderebilmek için görüþtükleri hatta bir yol haritasý tespit ettikleri ve imzaladýklarý yayýnlandý.

Kuþkucu ve araþtýrmacý zihniyetim bunu bir yerlerden doðrulatmam gerektiðini söylüyordu kulaklarýmýn içinde. Ýlk olarak Ýsrail Dýþiþleri yetkililerini aradým. Kendilerinin bu ziyaret ve buluþma konusunda resmi bir bilgiye sahip olmadýklarý ve basýnda çýkanlardan fazla bir þey bilmedikleri ifade edildi. Samimi olduklarýna en azýndan kýsmen eminim, yani hiç bir þey bilmediklerine deðil ama bu operasyonun Dýþiþlerince yürütülmediði konusunda hemfikirdim.

Peki bu iþleri kim yürütüyordu? Baþbakan'ýn kendisi ve ofisi. Adres orasýydý.
Telefonlarý maalesef 3 saattir meþgul adeta kilitlenmiþ. Bir kez açtýlar istediðim yetlkiliyi baðlayacaklarýný söylediler ve neredeyse 30 dakika bekledikten sonra sýkýldým.Tek çare tanýdýklara ve cep telefonlarýna ulaþabileceðim Kudüs'deki üst düzey yetkili memurlardý.

En üst düzeydeki bir Yeruþalayim devlet memuru (Tabiiki ismini zikretmeden , ama ismi bende mahfuz) Ýsrail Devletinin sayýn Sinirlioðlu ile Sayýn Chehanover görüþmesini, teyit etmeyeceklerini , ancak yalanlamayacaklarýnýýn da altýný çizdi. Dikkatinizi çekerin ikisinin de isimlerini o söyledi ben sadece böyle bir buluþma oldumu diye sormuþtum.

Hazýr bir üst düzey yetkilisi yakalamýþken yangýnýn aradaki buzlarý eritmeye muktedir olup olmayacaðýný sordum. Cevap hazýrdý "iki ülke de aradaki buzlarýn çözülmesini istiyor ancak þartlarýn oluþmasý ve bunun mantýk ve hukuk çerçevesi içinde olmasý gerekir. Ýnatlaþarak ve zor ile olabileceðini sanmýyorum." üzür dilenmesi için Ýsrail'in kendini suçlu ilan etmesi lazým ki sanýrým Ýsrail halkýnýn önemli bir bölümü olayý böyle görmüyor. Hatta diyebilirim ki Ýsrail halký özür dilemesi gereken tarafýn Türkiye olduðu görüþündedir. Tabii ki bu daha çok uzun zaman tartýþýlabilir ve sonuç elde edilemez. þu anda aradaki buzlarý eritebilmek için bir konuþma imkaný bulunduysa bunu en doðru þekli ile deðerlendirmek gerekir. Unutmamak gerekir ki Ýsrail'in oluþturduðu çok ciddi bir soruþturma komisyonu mevcuttur ve o komisyon neredeyse görevini tamamlayýp raporunu açýklayacaktýr. Ýsrail hükümetinin bu raporu beklemesi gerekir sanýrým.

Ondan sonra hukuk çerçevesi içinde yapýlmasý gerkenler yapýlacaktýr kuþkusuz.

þu anda söylememiz greken Sayýn Erdoðan'ýn yangýn uçaklarý konusundaki yardýmýna teþekkür etmek ve bu sayede oluþabilecek bir ortamý deðerlendirmektir.

Odatv.com