Arýnç'tan 'ucube' açýklamasý

‘Günay yanlýþ yaptý Allah bizi onun yerine koymasýn’

KARS’TAKÝ “Ýnsanlýk Anýtý” heykeliyle ilgili tartýþmalara Baþbakan Yardýmcýsý Arýnç da katýldý. Dün Kanal D’de yayýnlanan 32. Gün programýna katýlan Arýnç, Mehmet Ali Birand’ýn gündeme iliþkin sorularýný yanýtladý. Arýnç “Ucube” tartýþmalarýyla ilgili soruya þu yanýtý verdi: “Sanata kesinlikle karþý deðiliz. Baþbakan’la çoðu þeyde ayný düzlemde düþünüyoruz. Türkiye’deki heykellere baktýðýnýz zaman hayran olunabilecek de çok heykel var ama yüzde 50’si estetikten yoksun. Yýkýlmasý ile ilgili zaten yasal bir sorun var. Anýtlar Kurulu’ndan izin alýnmamýþ, heykel kültür ve tabiat varlýklarý kanununa aykýrý” dedi.

Kültür Bakaný Ertuðrul Günay’ýn “Baþbakan ‘Ucube’ diyerek baþka yeri kastetti” sözlerine de deðinen Arýnç “Baþbakan heykelle ilgili kendi görüþünü söylemiþtir, ne demek istediði çok açýk. Kültür Bakaný’nýn yaptýðý yanlýþtý. Tabii o da kendince iyi bir þey yaptý... Allah bizi onun yerine koymasýn” dedi. Arýnç heykelle ilgili kendi görüþünü de “Haydi ayný þeyi söylemeyeyim. ‘Ucube’ deðil de ‘Garip’ diyeyim” þeklinde dile getirdi.

Davetlerimde içki var

Alkol ve tütün satýþýyla ilgili yeni yönetmeliðin bir “içki yasaðý” olup olmadýðýna iliþkin soruya ise Arýnç þu yanýtý verdi:

“Ben hayatýmda aðzýma hiç içki koymadým. Ýlk milletvekili olduðum 1995’te Manisa Ticaret ve Sanayi Odasý bir yemek verdi. Baktým masada alkol var. Bunu kabullenmedim ve kalktým gittim. Sonra Meclis Baþkanlýðý’na kadar geldim. Gördüm ki bu masalarda oturabilmeliyiz, oturmalýyýz. Ýçen arkadaþlarýmýzla birlikte olabiliriz, olmamýz gerebilir. Ben verdiðim davetlerde bunu koyuyorum. üünkü bunu arzu eden isteyenler olabiliyor. Ben hayatýmdaki dönüþü samimiyetle izah eden bir insaným. Avrupa Birliði’ni vatana ihanet olarak gören bir gelenekten geliyorum. Ama 28 þubat sürecinde inandým ki bu süreçleri yaþamamanýn tek yolu demokrasi ve hukuk standartlarýný yükseltmak. O da AB ile belki mümkün olabilecek.”

RTüK’te aðýrlýðým yok

Muhteþem Yüzyýl dizisine de deðinen Arýnç, dizinin ticari kaygý ile çekildiðini, gerçeklerin saptýrýldýðýný, yapýmýn belgesel deðil de dizi olmasýnýn bir þey deðiþtirmediðini Söyledi. Arýnç, diziyle ilgili çok fazla þikayet aldýklarýný da belirtti. Kendisinin RTüK üzerinde bir etkisinin olmadýðýný söyleyen Arýnç, diziye verilen cezanýn da kanun çerçevesinde olduðunu da vurguladý.

14.01.2011 01:49 / VATAN