Sahiller’den çalınan 10 vekillik son anda kurtuldu… Ama yetmez!

Hiç yazmadıysam on kez yazdım… Katıldığım her konferansta, söyleşide, panelde mutlaka dile getirdim… Dedim ki:

“İleri demokrasi adına ya olmadık işler yapılıyor ya da detayla uğraşılıyor… Oysa gerçek demokrasilerin olmazsa olmazlarından ilki, seçmenlerin oylarının eşit olmasıdır. Bizde ise oylar; mevcut Seçim Yasası nedeniyle kesinlikle eşit değil. ürneğin küçük illerdeki 40 bin vatandaşımızın oyu bir milletvekili seçmeye yeterken, nüfusu yoğun illerde yaşayan 70-75 bin kişi bir milletvekili seçebiliyor. Bu saçmalık düzeltilmedikçe, kimse bu ülkede oyların eşit olduğunu öne süremez ve gerçek bir demokrasiden söz edemez!”
H H H
Bu sözler siyasetçilerin bir kulağından girip, diğerinden çıktı…
Sözüm ona, “İleri demokrasi”ye geçmek adına her türlü komikliği yapan iktidarlar, lütfedip de Seçim Yasası’nı ve Siyasi Partiler Yasası’nı demokrasiye yaraşır hale getirmediler.
üünkü mevcut sistem; işlerine geliyordu!
Tarikatların, cemaatlerin, aşiretlerin pençesindeki küçük illerden “blok oy” alarak, hak ettiklerinden çok daha fazla vekile sahip olmanın keyfini sürüyorlardı…
Bu çarpıklığı düzeltmedikleri gibi, mevcut Seçim Yasası’nda sessiz sedasız bir değişiklik yapıp, “nüfusu iki milletvekili çıkartmaya yetmeyen illere en az iki milletvekili çıkarma hakkı” tanıdılar…
Böylece; Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane, Iğdır, Kilis, Tunceli ve Yalova’da yaşayan seçmenlere büyük bir “ayrıcalık” sağladılar!
Diyelim ki siz Kadıköy’de 75 bin kişi ile bir milletvekili seçebilirken, nüfusu 50-60 bin olan illerin Meclis’e iki vekil birden sokmasını başardılar!
Zaten çarpık olan düzene eklenen bu kambur, nihayet dün Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ortadan kaldırıldı…
Yüce Mahkeme, Milletvekili Seçim Kanunu’nda yapılan ve nüfusu az olan illerin milletvekili sayısını 2’ye çıkaran son değişikliği iptal etti.
H H H
Peki; bu iptal, seçmenlerin oylarını eşit hale getirdi mi?
Yani; yeter mi?
Hayır!
üünkü küçük illerin en az iki vekile sahip olmalarını öngören düzenleme iptal edildi ama önceki çarpıklık aynen sürüyor…
Bu ülkedeki seçmenlerin oyları hala gerçek anlamda eşit değil!
H H H
Canım; benimki de laf mı? Tutturmuşum bir “eşitlik” diye, başka şey bilmiyorum!
Hayali darbecileri yakalayıp yargılayalım, rüyalarda görülen suikast girişimlerini bahane edip “kozmik oda”ları basalım…
İleri demokrasiye ancak o zaman geçeriz!
Değil mi?

Mustafa MUTLU / VATAN GZT. / 18 şubat 2011