‘Gelecek salı bir maske daha düşüreceğim’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup konuşmasında hükümete yüklendi ve bir dizi iddiada bulundu

CHP lideri bu iddialarla ilgili olarak Başbakan Erdoğan’a iki isim sordu:

MUSTAFA ASİL: Geçen yıl KPSS’de sorular çalındı ve buna ilişkin soruşturma halen devam ediyor. Mustafa Asil isminde bir kişi var. Soruların tümünü gören tek kişi. Asil, soruşturma açıldığı sırada 1 yıl süreyle doktora için Kanada’ya gönderildi. Bir yılda doktora nasıl olur bilmiyorum ama gönderilmiş. Bir yılını tamamlamadan da geri geldi. Bu kişi soruşturmanın kapsamı dışında. Niçin? YüK’ten sorumlu olan bakandan yanıt bekliyoruz. Bu kişi kimdir, neden soruşturmanın kapsamı dışında tutulmuştur

BALYOZ SORUşTURMASI: “Balyoz Davası” ile ilgili de bir kişiyi gündeme getireceğim. Ama burada Recep Bey’i arabadan kurtaran balyozdan söz etmiyorum. Soruşturma kapsamında bir belgede Kudret Bülbül’ün ismi geçiyor.

Güvenlik Harekat Planına Ek Lahika adlı belgede “İstanbul çevresi şehirlerde birinci öncelikli sivil kişiler” alt başlıklı bu belgedeki isimlerden 224.sırada Kudret Bülbül yer alıyor. Bu kişinin, darbe planını hazırlayan 1. Ordu Komutanlığı ile irtibatlı ve öncelikli şahıslar listesinde adı geçiyor. Birçok kişi tutuklandı, soruşturma açıldı, bu kişi hariç. Bu kişi şu anda Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nda Müsteşar Yardımcılığına vekalet ediyor. Başbakan’dan yanıt bekliyoruz. Bu müsteşarlık, sıradan bir müsteşarlık değil. Darbe belgelerinde adı geçiyor bu kişinin. Herkesin sorgusu suali yapılıyor, kim bu kişi, neden orada duruyor, neden Başbakan’ın özel koruması altında? Onu bilmeye de bizim ihtiyacımız var.

GüNDEME GETİRMEZSEN NAMERTSİN: Kayseri’deki rüşvet olayına ilişkin Başbakan’a belge gönderdim. Başbakan defterin belgeyle alakasının olmadığını söyledi. ‘Altında imza yok’ diyor. Ben, bunu bir büyükelçiye anlattım, adam şaşırdı. Düşünün şimdi, Adli Tıp Kurumuna gönderse yazı karakterinden kime ait olduğu anlaşılacak. Zaten adam inkar etmiyor defteri. Bu defter, soruşturma dosyasında var. Savcı bu defteri görmüyor. Başbakan’a gönderiyoruz o da görmüyor. Rüşvet defterini görmeyen, rüşvetçileri koruyan, hamisi olan, sırtını sıvazlayan Türkiye’de bir kişi var:

Adı Recep Tayyip Erdoğan. Onu bütün millete şikayet ediyorum. Nasıl olur da bir Başbakan, rüşvet defteri konusunda bu kadar kayıtsız kalabilir? Bu ne demektir?

Rüşvet ve rüşveti koruyanlar artık başka yerlerdedir. Meşrulaştırmışlardır artık rüşvet toplamayı. Sen Başbakansın. İki tane mülkiye müfettişi görevlendiremiyor musun? CHP’li belediyelere gelince sabah bir müfettiş, akşam bir müfettiş. Gönder, göndermezsen namertsin. Bizim korkumuz yok. Gönder, denetle. Ne kadar müfettiş gönderirsen o kadar da memnun oluruz ama sen Kayseri Belediyesinde olan bu olaya, rüşvet defterine sessiz kalıyorsun, iki müfettiş göndermeye cesaret edemiyorsun. Neden? Ya kontrol edemezsem müfettişleri ya rüşvet açığa çıkarsa... Recep Tayyip Erdoğan, hiç meraklanma bu rüşveti son kuruşuna kadar ortaya çıkaracağız.

BİR MASKE DAHA İNECEK: Gelecek hafta grup toplantısında AKP’nin bir maskesini daha indireceğim. Bize diyorlar ya ’CHP statükocu parti, değişimci, yeniliğe açık parti Adalet ve Kalkınma Partisi’... ünümüzdeki salı günü onların bir maskesini daha indireceğim. Kim değişimci, dönüşümcü, kim tutucu, statükocu, kim halktan yana, kim haktan yana, kim birilerinden yana. şimdiden söylüyorum ki haftaya onlar da hazırlık yapsınlar.

KUDRET BüLBüL KİMDİR?

Balyoz Planı ile ilgili soruşturmada, İstihbarat Başkanı Kurmay Albay İzzet Ocak'ın imzasına açılan Ek-M (Personel) belgesinde "1'inci Ordu Komutanlığı Güvenlik Harekat Planına Ek-M Lahika-2 İstanbul ve üevresi şehirlerde İltisaklı 1'inci üncelikli Sivil Kişiler" başlıklı bir liste ele geçirildi. Liste, askeri literatürde "iltisaklı" yani bağlantılı, yandaş sivillerin isimlerinden oluşuyordu. Darbe yandaşı kişilerin detaylı açık kimlikleri de listede yer alıyordu. İşte Kudret Bülbül'ün ismi de bu listedeki 224'üncü sırada bulunuyordu. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı'nın iki yardımcılık koltuğundan birine Balyoz Darbe Planı'ndan çıkan listelerde "iltisaklı" olarak adı geçen Doç. Dr.Kudret Bülbül atanmıştı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Kırıkkale üniversitesi rektörlüğü döneminde araştırma görevlisi olan Kudret Bülbül, "Doğu Siyasal Düşüncesi" ve "Siyaset Bilimi" alanlarında uzman.

Kılıçdaroğlu Meclis’e gelişinde TBMM şeref Holü’nde açılan Bodrum Model Tekne Müzesinden gelen maket tekneler sergisini dolaştı. Sergi için gelen öğrencilerle sohbet etti.

22.03.2011 16:07 / VATAN