Kendimi tutamayacaðým; oha falan yani

Can Ataklý - catakli@gazetevatan.com

Bazý anlar vardýr, kendinizi tutamazsýnýz. Karþýlaþtýðýnýz seviyeye öyle þaþýrýrsýnýz ki, nezaketiniz, inceliðiniz aðýr bir kayanýn altýnda kalmýþ gibi ezilir, isyan edersiniz. ðOha artýkð dersiniz.

þu anda ðOha artýkð diyorum ben de. Lütfen mazur görün.

Nedim þener CHP Genel Baþkaný Kemal Kýlýçdaroðlu ile konuþmuþ bir tarihte. ðüstatð diye hitap etmiþ. Kýlýçdaroðlu ðEyüpðten bir þikayet aldýmð demiþ þenerðe. ðEyüpðte bir kýzla bir erkek yan yana oturunca garson gelip uyarmýþð diye devam etmiþ. sonra da büyük bir suç iþleyerek ðOraya bir kýz bir erkek muhabir gönderseniz, yan yana otursalar, bakalým baþlarýna ne geliyorð diye öneride bulunmuþ.

Bu konuþma bir gazetede mi yayýnlanmýþ; taraflardan biri biri televizyonlarda mý anlatmýþ, yoksa bir kitapta geçen bir aný mýymýþ?

Hiçbiri deðil.

Kemal Kýlýçdaroðlu ðdinlemeye takýlmýþ.ð Hesapta Nedim þener dinleniyor ama olsun.

Savcýlar bu konuþmayý ðdarbeye teþebbüs suçunun kanýtlarýð olarak dava dosyasýna koymuþlar.

Gazetecilikten hiç nasibini almamýþ, gazeteciliði iktidar yalakalýðý yaparak dünyalýk oluþturmak sananlar için bu konuþma olmuþ bir skandal.

ðVay efendim, Kýlýçdaroðlu Nedim þenerðe taktik veriyor.ð

Nedim þenerðin ðdarbe yapacaðýnað iliþkin belge bulamadýk, bari bu yolla iyice karalayalým.

ðüretilmiþ haberð diyor yandaþ medya.

Ama gazetecilik konusunda hiçbir bilgisi, kültürü, eðitimi, aklý ve zekasý olmadýðý için ðüretilmiþ haberinð ne olduðundan da haberi yok.

üretilmiþ haber, ðolmayanð bir haberin habermiþ gibi sunulmasýdýr.

Söz konusu haberden yola çýkarak anlatayým.

Bir kýz bir erkek lokantaya gidersiniz. Oradaki bir garsona para verirsiniz. Siz yan yana oturunca garson gelir ðKalkýn, burada kadýn erkek yan yana oturamazð der. Siz bu aný kayda alýrsýnýz, sonra yayýnlarsýnýz. Ardýndan yapýlan açýklamalarý, gönderilen tekzipleri de koymazsýnýz.

Bu üretilmiþ haberdir. Kara propagandadýr, beyin yýkama operasyonudur.

Gerçek habercilik þudur; bir lokantada kadýn ve erkeðin yan yana oturmasýna izin verilmediðini öðrenirsiniz. Ama kanýt gereklidir. Bu durumda bir kadýn bir erkek o lokantaya gider ve yan yana oturursunuz. Eðer bir garson gelip de ðYan yana oturamazsýnýzð derse, o zaman çektiðiniz kayýtlarý yayýnlayarak durumu kamuoyuna bildirirsiniz.

Yok eðer kimse gelip de ðAyrýlýnð demiyorsa, aldýðýnýz duyum yanlýþ demektir, böyle bir haber de yapmazsýnýz.

Gazeteciliðin bu kadar basit ve temel kuralýný bilmeyenlerin gazetecilik yaptýðý bir dönem yaþýyoruz.

Ama ne yazýk ki, yüksek propaganda gücüyle bu bilgisiz, eðitimsiz, kültürsüz, yandaþ ve yalaka kesim medyada egemenlik günlerini yaþýyor.

Onlarýn kurallarý geçerli, onlarýn fikirleri(!) önemli, onlarýn hayatlarý cazip.

Binlerce gerçek gazeteci, ðevini, ailesini, çoluðunu, çocuðunu düþündüðü içinð hiç sesini çýkarmadan bir kenarda oturup bekliyor.

Eninde sonunda demokrasinin, hukukun, insan haklarýnýn üstün sayýldýðý bir Türkiyeðnin geleceðine inanarak bekliyorlar.

27 Eylül 2011 / VATAN