Babakan Yardmcs Blent Arn’n, “Krtlere anayasal haklarn vereceiz” eklindeki
szlerine muhalefetten sert tepki.
Bte maratonunun son gnnde eletirileri yantlayan Blent Arn’n “Kimliini tandmz insanlarn anayasal tm haklarn vereceiz” eklindeki szn muhalefet “Milleti ayrtrma” olarak deerlendirdi.

“Tam bir provokatr gibi nasihat veriyor”
“Krtlere anayasal haklarn vereceiz” diyerek yeni bir tartmann kahraman olan Babakan Yardmcs Blent Arn’a muhalefet partilerinden tepki yad.
Babakan Yardmcs Blent Arn, yeni yln son krizine de imza atmay baard. TBMM’de bte konumas iin krsye kan Arn, “Krtlere anayasal haklarn vereceiz” szleriyle sinirleri gerdi. Arn’n bu konumasna muhalefet milletvekilleri sert tepki gsterdi. MHP Grup Bakanvekili Oktay Vural, TBMM’de Kayseri Milletvekili Yusuf Halaolu ile birlikte dzenledii basn toplantsnda Arn’ provokatr olmakla sulad. Vural unlar syledi: “Sen kim oluyorsun? Bunlar verecek... Anayasa’da toprak istiyor, ver... Egemenlik istiyor... Sklmadan bir de ’Cebimizden mi veriyoruz’diyor. Babann cebinden mi veriyorsun? Sen benim tarihimden, milletimden veriyorsun? Bu ne crettir. Kimlerle hangi kirli ittifakn peindesin? una bakn ya... O zaman ’PKK’nn istediklerini vereceiz, KCK’nn istediklerini vereceiz’diyor. ’Neler istiyorlarsa vereceiz’diyor. Anayasada Krt etnik kimlii ve zerklik meselesinin pazarln yaptlar. Sen kim oluyorsun? Haddini bil. Sen bu milletin nasl byk skntlarla birlik ve beraberlik iinde olduunu bilmiyorsun. Arn’n ifadesi AKP iindeki post kavgasnn, gelecek kavgasnn tipik bir parasdr. Arn, Erdoan’n 61. hkmetinin ilk btesi hakknda konumad. Erdoan sonras iin pozisyon arayan bir post peinde olduunu ortaya koyan bir konuma yapt. Kendisi AKP’nin genel bakan ve babakan... Sen Babakann muavinisin... Tam bir provokatr, fitne ve fesat gibi yksek perdeden nasihat veriyor. ’Vereceiz’diyor. Ver babam ver. Biz bunlar vermemek iin Milli Mcadele yaptk. Krdistan gibi bir meseleyi Osmanl zamannda getirdiklerinde yrttk attk”

Caniyi de ata!
Yusuf Halaolu ise Mmtaz’er Trkne’nin Atatrk Dil Tarih ve Yksek Kurumu’na atanmasn eletirdi. Halaolu, “Trkne, AKP’den aday adayyd, oraya atanmas o kurumlarn bilimsel alma gvenilirliini ortadan kaldrr. nk buralarn siyasetten arndrlm olmas gerekir” dedi. Vural ise atamay kastl bulduunu belirterek, “Atatrk’e ’adam’diyen birilerinin bu kuruma atanmas, siyasal zihniyeti ortaya koyuyor. Cumhurbakan mral canisi calan’ da zel kuvvetlerin bana getirmek iin bir atama kararnamesi de onun iin yapar. Bu ne zihniyettir” dedi.(A.A)

Tek destek kendi partisinden
AKP Adyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Blent Arn’a destek kt. “ok olumlu. Trkiye’de yaayan Krt vatandalarnn sorununu zmemiz gerektiine inanyorum” diyen Metiner szlerini yle srdrd: “Sorunu Trkiye’de zmemiz gerektiine inanyorum. Btn vatandalarmz eittir. Kimse bu lkede kirac deildir. Kimse bu lkenin sahibi deildir. Farkllklar kabul ederek btnl perinleyebiliriz. Farkllklar kabul ederek btnl salayabiliriz. Farkllklar anayasal gvenceye alarak btnl koruyabiliriz. Babakan Yardmcmzn syledii bu adan ok nemli. nallah bundan sonra silahlar susarsa yeni bir balang yaplabilir.“ Arn’n szlerini BDP ise kendi asndan deerlendirdi. BDP Genel Bakan Yardmcs Gltan Kanak, “Bu szler artk bir mana tekil etmiyor. Bizim senelerdir sylediimiz inkar siyasetinden vazgeildiyse bunun hukuksal karl olmal” diye konutu.

“Etnik ayrmclk”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Bakan Yardmcs Gkhan Gnaydn, Trkiye’de yaayan insanlarn bilgi, kltr, dil, eitim ve kimlik haklarnn Anayasa’da kstlanmasnn sz konusu olmadn syledi. Gnaydn, yle konutu: “Trkiye Cumhuriyeti Anayasas’nda tm yurttalara bu haklar zaten tannmtr. Bir ksm yurttan bu haklardan yoksun kaldn somut olarak ortaya koyabiliyorsak ancak bunlar ciddi biimde tartrz. Bu tr tanmlamalarn ve sylemlerin nereye gidecei belli deil.” MHP Genel Sekreteri smet Bykataman Arn’n szlerine “sakat” diyerek sert tepki gsterdi. Bilgi, kltr, dil, eitim, kimlik tanmlamalarnn milleti ayrtrma zihniyetinin bir rnei olarak grlmesi gerektiini ifade eden Ataman, unlar kaydetti: “Bu kategorilerin hepsi milleti ayrtrmaya ynelik zihniyetin yansmalardr. Arn deil, lkeyi yneten AKP zihniyetinin yansmasdr. Babakan daha nce Trk yerine Trkiyelilik kavramn gndeme getirmedi mi?”

ABD’nin dayatmas
MHP Genel Bakan Yardmcs Sadir Durmaz da Arn’n aklamalaryla ilgili, “Bu szleri kendi iradesi ile deil bata ABD olmak zere kresel glerin dayatmasyla sylemitir. Arn’n syledikleri dil, kltr, eitim, bilgi ve kimlik alanlarnda haklarn tanmlanmas zaten drt paral blgesel Krdistan projesinin Trkiye ayann var edilmesine iaret edecek kadar tehlikelidir” yorumunu yapt.