Geçtiğimiz salı günü TRT Haber’de yayınlanan bir programda, sunucu Serdar Kuzuloğlu’nun atanamayan öğretmenler için sarfettiği yüz kızartıcı kelimeler, özellikle eğitim dünyasını ayağa kaldırdı.

TRT’de terbiye sınırını aştılar
Geçtiğimiz salı günü TRT Haber’de yayınlanan bir programda, sunucu Serdar Kuzuloğlu’nun atanamayan öğretmenler için söylediği yüz kızartıcı kelime eğitim camiasında tepkilere neden oldu.
TRT Haber’de 10 ocak Salı günü yayınlanan Sosyal Medya isimli programın sunucusu, ataması yapılmayan öğretmenlerin twitterda kendilerini ifade etmeleri ile ilgili olarak yaptığı konuşma büyük tepki çekti. Eğitim camiası programın sunucusu Serdar Kuzuloğlu’nu “haddini aşmak”la suçlarken suç duyurusunda bulunulacağını da belirtti. İşte TRT’de yayınlanan “Sosyal Medya” adlı programda Kuzuloğlu’nun söylediği ve tepki çeken o sözler: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan biri var mı aramızda şu anda? Bu nasıl bir şeyse öğretmenler (atanamayan öğretmenleri kastederek) bütün sorumluluğu buldukları herkese yüklüyor. Bir de burada adı geçse ne olur geçmese ne olur. Sanki işin muhatabı bilmiyor. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Bizim burada konuşmamızın ’Mast........’dan öte bir anlamı yok.” Bu sözleri lanetlediğini ve şiddetle kınadığını belirten Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Bu ifadeler devletin kanalı TRT’de kullanıldı. Bu büyük rezaletin yayınlandığı kanalı, başta ataması yapılmayan öğretmenler olmak üzere tüm öğretmenler adına şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. TRT’nin ağzından çıkanı kulağı duymayan, saygısızlığı şiar edinen, ataması yapılmayan öğretmenlere düşmanca tutum sergileyen kişilere program yaptırmasını kabul edemiyoruz. Program sunucusu şahsa da öğretmenler olarak bir çift sözümüz olacak: Ataması yapılmayan öğretmenler bu ülkenin gerçeğidir. Sayıları 350 bini bulan, yıllarca dirsek çürüttüğü okulundan öğrencilerine ders vereceği hayaliyle mezun olan öğretmenlerimize yönelik ’küçümseme’ kokan sözlerini size iade ediyoruz” dedi.

Cem Davran - Tiyatrocu “Büyük haksızlık ediyorsun”
Salı günü TRT Haber’de yayınlanan “Sosyal Medya” adlı programa konuk olan tiyatrocu Cem Davran, ataması yapılamayan öğretmenler için sarfettiği sözlerden dolayı programın sunucusu Serdar Kuzuloğlu’na “Büyük haksızlık yapıyorsun” şeklinde tepkisini gösterdi. Ayrıca Kuzuloğlu için suç duyurusunda bulunuldu.

Veli Demir - Eğitim-İş G. Başkanı Program yayından kalkmalı
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “üğretmeni küçümseyen anlayış bir anlamda Cumhuriyeti küçümseyen anlayıştır. Bunun dışa vurumudur. Atatürk’e ve Cumhuriyete doğrudan dil uzatamayanlar, bu saldırılarını öğretmenler üzerinden sürdürüyorlar. TRT bu tür insanlarla doldu. Program yayından kalkmalı” dedi.