SORGUN ORMANINDA HüZüN VAR

Betül AþIK

Sorgun Ormaný Antalya'nýn Manavgat ilçesinde 1400 dönümlük arazi üzerinde 200.000 aðaçlý 350 yýllýk doðal orman.

Ve bu ormanda uzun bir zamandýr derin bir hüzün hakim.Son günlerde bu hüzüne sebep olanlara ciddi tepkiler var.

Katliam sebebini ne söylemeye dilim varýyor ne de yazmaya.Fakat yazmak gerek.Sormak gerek gerçekten 200.000 orman aðacýnýn golf sahasý içinmi kesileceðini?

EY YETKÝLÝ MÝLLETÝ! BU 350 YILLIK ORMANI VE ÝüÝNDEKÝ BÝNLERCE CANLIYI BÝR GOLF SAHASI ÝüÝN TALAN MI EDECEKSÝNÝZ?CEVAP VERÝN?

Durum bundan ibaret eðer birileri dur demezse kanýmýz akacak,canýmýz gidecek.Kaðýt israfýndan dem vurulruken,orman yangýnlarýna sebep olanlara lanetler okunurken,aðaç dikme kampanyalarýna teþvik için çaba sarf edilirken bu acil ihtiyacý(!!!) anlamak mümkün deðil.Tabi mutlu azýnlýðýn ihtiyaçlarýna bizim kafamýz basmaz!!!Doðru!!

Bir bankanýn atmsinde iþlem yaptýktan sonra belge isteyip istemediðinize dair bir soru beliriyor ekranda.Sað tarafta ''evet'' yazýyor.Ve üzerinde kesilmiþ aðaç resimleri var.''Hayýr'' seçeneðinin üzerinde ise orman resmi var.

Yani demek isteniyor ki;''Ey Ademoðlu!çok gerekmedikçe belge isteme.Gereksiz yere akciðerlerimize balta vurma!Ormanlar kolay elde edilmiyor!Bir orman için yüzyýllar gerekiyor!''

Gerçekten çok hoþ ve düþündürücü bir uygulama.

200.000 aðaçlýk,350 yýllýk bir orman ve burada konaklayan binlerce hayvan...Onlarýnda çetelesi tutulsa iþin vehameti iyice ortaya çýkacaktýr.

Ne kadar kolay deðil mi?Birilerinin keyfi için bu kadar caný göz göre göre yok etmek!Sadece bu deðil.Antalya'nýn yer altý sularýda tehdit altýnda ve daha bilmediðimiz neler var kimbilir?

Olsun caným ne olacak.Birilerinin gönlü olsun.Daha yolda yürümekten,konuþmaktan acizdir ama sosyetelik olsun diye elinde sopa koþturur o küçük topun peþinde))))Ýlginç!Buna ancak gülünür)))

üeliþkiler diyarýnda yaþýyoruz

Ve çeliþkileri gördükçe ter ter tepinmek geliyor içimden.Hiç bir anlam veremediðim uyarýdýr þu ''üÝMLERE BASMAYIN'' uyarýsý.

Bir avuç çimen için böylesine tedbir alýnsýn ama diðer yanda 350(üçyüzelli) yýllýk 200.000(ikiyüzbin) aðaçlýk devesa bir orman talan edilsin.Ýlginç!!

Yeþilliðe hasret,betona basa basa betonlaþmýþ bir vatandaþ kýrk yýlýn baþý çoluk çombalak parka gidip iki satýr stres atacak.Birde ne görsün:''üÝMLERE BASMAYIN!''tabi adam stresini getirdiði gibi geri götürür.

Bir yandan bunlar yaþanadursun öbür yandada rantçýlar malum konuyla ilgili geliþme çentiklerini atmaya devam etsinler.

Ayrýca uzmanlar insanýn vücudunda toplanan elektiriði atabilmesi için topraða basmasýnýn gerekli olduðunu söylüyor.Benden iletmesi

þimdi sosyetenin gülleri,sayýn elit milleti bana kýzacak.Ne yapayým ben istop kültürüyle büyümüþüm.Top havaya atýlýrdý biri istop diye baðýrýrdý filan...Golften neyin anlamam yani.

Bu birilerine göre cahallýksa eðer cahallýðýmla gurur duyuyorum.O birilerinin elitlik anlayýþýda keyif için orman ve hayvan talaný ise onlarda bununla gurur duysunlar.Herkes serbest.

Hiç unutmam.bir gün Ýstanbul'un binasý bol,yeþili yok denecek kadar az olan hatta parkýnda ''üÝME BASMA'' tabelasý bulunan semtinden bir arkadaþým ve beþ yaþýndaki oðlu gelmiþti.

Evimizin karþýsýnda boþ ve pasaklý yeþilliði olan bir arazi var(bana göre pasaklý ).Fakat o çocuðun kapýnýn önüne çýkýp uzun uzun benim beðenmediðim yeþilliði izlemesini ve hatta gidip ellerini otlarýn üzerinde merakla gezdirmesini hiç unutamam.

Demem o ki.Ey ahali!Bir avuç çimene hasret çocuklarýmýz ve bunlara kýyasla doðmamýþ bahtsýzlarýmýz ileride acaba neyle karþýlaþacaklar??????

Bir yanda ''üÝMLERE BASMAK YASAKTIR'' gibi anlamsýz,komik uyarýlar,öte yandan malum azýnlýðýn acil ihtiyacý olan golf sporu icraatlarý için heba edilmek istenen koskoca orman!

''Sorgun'a uzanan eller kýrýlýsýn'' mý demek gerek?Yetkililerin geç kalmadan bu vahþi giriþime son vermelerini diliyorum.
Ve Sorgun'unumuz için, içinde küçükte olsa bir þey yapma arzusu oluþmuþ okurlarýmdan www.ralf.us/sorgun/ adresine göz atmalarýný istiyorum.Protesto kýsmýnda benimde adýmý göreceksiniz zaten.

Herkesi sað duyulu olmaya davet ediyorum bu ülke ormanlarýyla,doðal güzellikleriyle kýsacasý her þeyiyle bizim.Hepimizin.Herkes imkaný nispetinde görevini yerine getirsin lütfen!
Ha! unutmadan üÝMLERE BASIN!!!!!üÝMLERE BASIN!!!