AL.jpg
ALMANYA’NIN seçkin gazete ve dergilerinde yayımlanan karikatürlerden oluşan ‘50 Yıl 50 Karikatür: Alman Karikatüristlerin Gözüyle Türkler’ sergisi, Ankara’da açıldı. Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan tarafından hazırlanan çalışma, Alman Kültür Merkezi’nde görülebilir. Murat Erdoğan, serginin Alman karikatüristler tarafından Almanya’da 50. yılını dolduran Türkler’e dair çizdiği ve Alman gazetelerinde yer alan çalışmalardan oluştuğunu söyledi. Erdoğan, Alman karikatüristlerin, çalışmalarında çoğunlukla kendi politikacılarını, kendi toplumlarını eleştirdiklerini ifade etti. Daha önce Berlin ve İstanbul’da açılan sergi, önümüzdeki dönemde Dortmund ve Brüksel’de de tekrarlanacak. Sergi, 28 Nisan’a kadar açık.

İslam Almanya’nın parçası!..

Sergide yer alan bazı karikatürlerın mesajları şöyle...

Elinde Türk ve Alman bayrakları tutan bir Türk, televizyonda Real Madrid’te top oynayan Alman milli futbolcu Mesut Özil’in oynadığı futbol maçını seyrederken, yanında oturan Alman’a, ‘’İslam Almanya’nın bir parçasıdır’’ diyor. Alman da ‘’Ama eğer Almanya kazanırsa’’ cevabını veriyor.

Elinde döner ekmek bulunan Alman kökenli bir vatandaşının sözleri şöyle: ‘’Ne istediklerini bilmiyorum? Tabii ki İslam dini de bu ülkenin bir parçası. Ben en az haftada bir Abdullah’tan dönerimi alıyorum.’’

Başkentteki sergide yer alan bir diğer bir karikatürde de okuldan gelen Türk öğrenci, evde yemek pişiren annesinin ‘’Peki bugün ne öğrendin?’’ sorusunu, ‘’Buraya ait olmadığımı’’ diyerek cevaplıyor.