OÐUZ KAÐAN

Binlerce yýllýk tarihinde Yüce Türk Milletinin feyz kaynaðý olan Türk (Oðuz) Töresine ad veren, büyük Türk Hakaný Oðuz Kaðan'ýn babasý Kara Kaðandý. Kara Kaðanýn bir oðlu dünyaya geldi. Bu çok güzel bir çocuktu. Doðduðunda annesinin sütünü emmedi, daha sonra annesi rüyasýnda, çocuðun kendisine "Tanrýya imam etmedikçe sütünü emmeyeceðini" söylediðini gördü. Annesi bu rüyayý üç gece üst üste görünce, Tanrýya imam etti ve çocuk annesinden birkere süt emdi ve bir daha emmedi. Bir yýl sonra büyük bir adam gibi konuþmaya baþladý. "Ben bir çadýrda doðduðum için adýmý Oðuz koymak gerekir" dedi. Adýný Oðuz koydular. Harikulade halleri görülen Oðuz, çocukluðundan ergenlik çaðýna kadar, her fýrsatta Tanrýyý anardý. Ona Tanrýnýn nurlu feyzi eriþti. Her türlü bilim ve hünerde, ok atmada, kargý kullanmada, kýlýç çalmada ve bilgi hususunda, aleme ün salacak geliþme gösterdi. Babasý onu amca kýzýyla everdi. Fakat evlendiði kýz imam eetmediði için ona yanaþmadý. En sonunda kendine imam eden bir kýzla evlendi. Oðuz'un bir tek Tanrýya inandýðýný duyan babasý, onu bir av dönüþü öldürmeyi planladý. Bu haberi alan Oðuz, putperes babasýyla yaptýðý savaþý kazandý. Ok yarasý alan Kara Kaðan öldü. Bunun üzerine Oðuz, Kaðan oldu ve puta tapanlara hiç bir merhamet göstermedi.

Oðuz Kaðan destanýnda anlatýlan Oðuz Han, ayný zamanda Büyük Hun Türk Ýmparatorluðunun kurucusudur. Türk devlet geleneðinin temel taþlarýný koyan, Türk Hakanýnýn vazettiði kanunlar, Oðuz (Türk) Töresi olarak ün yapmýþ ve 16 Büyük Türk Ýmparatorluðunun da güç kaynaðý olmuþtur. 24 Oðuz Boyunun atasý olan Oðuz Han, Türk Töresini; Disiplin , Adalet, Ahlak ve Millete hizmet esasý üzerine inþa etmiþtir.

Ýlk teþkilatý orduyu kuran Oðuz Han, Onlar-Yüzler-Binler-Onbinler diye tasnif yapýp, kumandanlarýnada, Onbaþý, Yüzbaþý, Binbaþý, Tümenbaþý diye de ünvanlar vermiþtir, Orduda itaatý esas kýlmýþ, itaat etmeyenlerin boynunu vurdurmuþtur.

Daha sonra Oðuz Kaðanýn üç oðlu olmuþ. Onlara Gün, Ay, Yýldýz adýný verir. Bir daha evlenir ve ondanda üç oðlu olur. Bu oðullarýna da Gök, Dað, Deniz adlarýný verir. Gün gelir büyük bir toy (þölen) verir. Halký çaðýrýr, yenilir içilir sonra Beylerine ve Halka buyruk verir.

"Ben sizlere oldum Kaðan
Alalým yay ile kalkan
Niþan olsun bize buyan
Bozkurt olsun bize uran"

Dedi ve Dünyanýn dört bir yanýna yarlýðý yazdý, Elçilere verip gönderdi. Bu fermanlarda þöyle yazýyordu: "Ben Türklerin Kaðan'ýyým Dünyanýn dört bucaðýna hakim olmam gerekir. Sizlerden itaatinizi istiyorum. Kim benim buyruðuma baþ eðerse, hediyelerini kabul eder dost sayarým. Her kimde baþ eðmez ise, ona gazab eder, üzerine Ordu çekip, baskýn yapar yok ederim. "üin Kaðan'ý itaatini ve dostluðunu bildirdi. Urum Kaðan'ý itaatini bildirmedi. Bunun üzerine Oðuz Kaðan ordusuyla onun üzerine yürüdü ve onlarýn yenip kendine baðladý. Daha sonra Oðuz Kaðan devletin sýnýrlarýný güneyde Hindistan, kuzeyde Sibiryay, doðuda Qindenizi, batýda Akdeniz ve Mýsýr'a kadar geniþletti. Buralarda yaþayan Milletleri ve Devletleri kendine baðladý. Daha sonra büyük ganimetlerle ülkesine döndü.

Büyük bir toy verir Oðuz Kaðan ve Devleti oðullarý arasýnda pay eder. Boz Oklar denen, Ayhan Yýldýzhan ve Gökhan arasýnda devleti payeder. üç Oklar denen Denizhan, Daðhan ve Günhan oðullarýna da "Sizlerde Boz Oklar altýnda Beylik yapýn" der. 75 yýlý savaþlarla geçiren Oðuz Kaðan 116 yýllýk hükümdarlýðýnýn sonunda hayata gözlerini yumar.

Oðuz Kaðan Milletine hizmeti daima ön planda tutardý. Eþsiz bir devlet adamý ve bilge kiþiydi. Türk Milletinin ona atfettiði kutsallýktan ötürü onun bir Veli veya Nebi olabileceði tarihe geçmiþtir. Onun buyruk ve vazettikleri Töre olmuþ, bugünkü manada dini kurallardý. Oðuz Kaðanýn hayatý boyunca iki öðe çok önemli bir þekilde göze çarpar. Birincisi; Tanrýyý bir bilip ve daima ibadet etmesi. Ýkincisi; Millete hizmeti. Milletini daima ön planda tuttuðunu þu olay en iyi þekilde bize örnektir: Devletin zayýf olduðu bir zamanda, düþmanlarý ondan en sevdiði atýný isterler, verir. Sonra eþini isterler onuda verir. Daha sonra çorak bir toprak parçasý isterler, Oðuz Kaðan "Atým ve eþim kendi malýmdý verdim, fakat toprak çorakta olsa milletimindir veremem" der ve birliklerini toplar, kendinden emin olan düþmana ani baskýn yaparak onlarý maðlup eder. Bu olayda Devlet malýnýn Millete ait olduðunu ve Devlet malýnýn üzerinde tasarruf edilemeyeceðini göstermiþtir. Yani önce Devlet ve Millet manfaati gelir daha sonra diðer menfaatler gelir. ünce Devletim ve Milletim bir Oðuz Türk Töresidir.

Bugünde Oðuz Türk Töresini yaþayan ve yaþatan büyük devlet adamlarýmýz þükürler olsunki vardýr. ünce ülkem ve Milletim sonra Partim diyen devlet adamlarýmýza Allah uzun ömürler versin. "Ýl gider Töre kalýr" ata sözü daima haklý olarak kalýcýdýr.