1362569082.jpgCHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, bilişim sınıflarının hedeflenen amaca hizmet etmediğini, internet kafeye dönüştüğünü ileri sürdü.

Aksünger, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin eğitim politikasını eleştirdi. Eğitimde istikrarsız ve yanlış politikalar izlendiğini öne süren Aksünger, AK Parti iktidarı döneminde Milli Eğitimin başına 3 bakan getirildiğini, gelen her Bakanın, kendisinden önce yapılanların yarısını değiştirdiğini söyledi. Finlandiya'daki eğitim sistemini incelediğini, öğrencilerin günde yalnızca 2-3 saat ders gördüğü bu ülkenin eğitimde büyük başarı kaydettiğini belirten Aksünger, 'Çünkü onlar 100 yıldır istikrarlı bir eğitim programı sürdürüyor' dedi.

Hükümetin hazırladığı proje ile 32 bin bilişim sınıfı oluşturulduğunu ve bunun için milyarlarca para harcandığını kaydeden Aksünger, ancak beklenen sonucun alınamadığını söyledi. Okullarda 4 ve 5. sınıflarda bilişim derslerinin kaldırıldığını, 6. sınıflarda da seçmeli hale getirildiğini belirten Aksünger, bunun, 'vazgeçtik bu projeden' itirafı olduğunu ileri sürdü. Aksünger, bilişim sınıflarının internet kafeye dönüştüğünü, öğretmenlerin de okulların teknik personeli haline getirildiğini savundu. Okullarda dağıtılan tabletlerde yerli yazılım kullanılmamasını da eleştiren Aksünger, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünyanın en ünlü yazılım firmasının başındaki kişiyle bir araya gelmesinin dikkati çekici olduğunu söyledi. Günümüz teknolojisinde her bilgisayarın, bir program sayesinde birer dinleme cihazı haline dönüşebileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret eden Aksünger, yerli olmayan yazılımlarla bir neslin güvenliğini tehlikeye düşürülebileceğini öne sürdü.

kaynak : yg.yenicaggazetesi.com.tr