1348357871.jpgOrdunun en üst kademelerinde yıllarca görev yapmış emekli komutanlar, 330 askere toplam 5 bin yıl hapis cezası verilmesini eleştirdi
250’si tutuklu 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davasında kararın açıklanmasının ardından emekli paşalardan da sert tepkiler geldi Emekli Orgeneral Necati Özgen şunları kaydetti: “Ben şahsen derin üzüntü içindeyim. Ceza alan generaller, subaylar hangi suçu işledi? Adam mı öldürmüşler? Banka mı soymuşlardır? Plan semineri yapmışlardır ve bu seminer her sene yapılıyor. Bu verilen ağır cezalar TSK’nın karnına kasap bıçağı gibi saplanmıştır. TSK’nın dengesi bozulmuştur ama yıkılmamıştır ayaktadır. Sadece Balyoz Davası için söylemiyorum, bütün gündemdeki davalar için sorumluluk alması gerekenler sorumluluk almadı. Türk Milletine ve mahkemeye plan seminerinin ne olduğu anlatılamamıştır. Amaç TSK’yı etkisizleştirme olayıdır. Yapılanların arkasında batı ve batının batısı vardır”
Karar siyasi
Emekli Tümgeneral ve MHP eski milletvekili Erdal Sipahi de, kararın yargısal değil siyasi olduğunun açık olduğunu ifade etti. Sipahi şöyle konuştu: “Belki bir haddini aşma, maksadını aşma olayı var ama bir darbe teşebbüsü şeklindeki değerlendirmeye katılmıyorum. Bu kadar geniş kapsamlı bir ceza verilmesi olayı nereden kaynaklanıyor, onu da anlayamıyorum. Çünkü ortada yarım teşebbüs bile yokken, tam teşebbüs kabul edilerek bu kadar ağır bir ceza verilmesi bana biraz tuhaf geliyor. Mağdurlar yara aldı ama esas yaralanan Türk adaleti oldu”
Yargıtay’dan dönmez
Emekli Tümgeneral Osman Özbek ise, bu olayın TSK’ya bir tasfiye hareketi olduğunu belirtti. Özbek şunları söyledi: “Mahkeme özel, yeri özel, kurguları özel, herhangi bir kanıtı olmayan, 4 bin 100 tane sahte ihbarı yapılan, 2 binin üzerinde sahte belgeyle emperyalizm ve Türkiye’deki uzantılarının beraber kurguladığı bir tertip. Karar verildi, TSK’nın kahramanları, TSK’nın yetişmiş 3 kuşak beyni diskalifiye edildi. Umarım Yargıtay’dan döner ama döneceğini sanmıyorum. Yargıtay da bu komployu onaylayacak şekilde dizayn edilmiş durumda. Bu kadar olaylı bir dönemde, PKK’nın gemi azıya aldığı bir dönemde, Türk Ordusu’na bir darbe de siyasetten ve Yargı’dan vurulmuştur. Bütün bunlar Büyük Ortadoğu Projesinin devamıdır” dedi. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ise, bu davayı hiçbir zaman adli bir süreç olarak görmediğini, bunun siyasi bir süreç olduğuna dikkat çekti. Eslen, “Yeni Türkiye diye ifade edilen, dönüştürülen Türkiye’de TSK’yı yeniden yapılandırmak için ve geçmiş askeri müdahalelerin intikamını almak için, düzenlenmiş, TSK’ya karşı yapılan bir hareket. Çünkü 300 küsur general, amiral, subay cezalandırıldı. Burada bir tasfiye süreci de devam ediyor. Yeni bir TSK inşası amaçlanıyor” diye konuştu.

kaynak : yg.yenicaggazetesi.com.tr