''Bahçeli'nin verdiði sözü üiller ve Yýlmaz tuttu!''

Vakit gazetesi yazarý Hüseyin üzmez, MHP ve Devlet Bahçeli analizini sürdürüyor. üzmez, Bahçeli''nin istifa edeceðini açýklamasýnýn üzerinden koskoca üç yýl geçtiði halde hala yerinde oturduðunu söyledi.

Vakit gazetesi yazarý Hüseyin üzmez, ''MHP''de yeni arayýþlar ve çözüm'' baþlýðý ile kaleme aldýðý yazýsýnda ciddi tespitlerde bulundu. üzmez, yazýsýnda özetle þu görüþlere yer verdi: "3 Kasým 2002 gecesi, uluslararasý yayýn yapan CNN televizyonunda, Sayýn Mehmet Ali Birand''ýn sunduðu "Canlý Yayýn Programý"na, Rahmetli Sakýp Sabancý ile birlikte çýkmýþtýk. Vakit çok geç olmuþtu. Bazý yerlerde sandýklar açýlmaya devam ediyordu. Sayýn Bahçeli, durumu anlamýþ olacak ki... En kýsa zamanda Kurultay toplayýp istifa edeceðini açýklamýþtý. Sayýn Tansu üiller ile Sayýn Mesut Yýlmaz gaza geldiler. Seçimlerden bir süre sonra genel baþkanlýktan istifa ettiler. Böylece Sayýn Bahçeli''nin verdiði sözü onlar yerine getirmiþ oldular. Aradan 3 koca yýl geçti. Bahçeli hala yerinde duruyor. Ýstifa sözünü de hiç aðzýna almýyor. Kurultay yapýp yapmayacaðý da belli deðil.

O gece Sayýn Bahçeli''nin sözünü tutacaðýna, istifa edip gideceðine herkes inanmýþtý. Yalnýz ben, tek baþýma aksini iddia ediyordum. üünkü MHP''deki hiyerarþik askeri disiplini biliyor, Sayýn Bahçeli''yi de tanýyordum. "Bahçeli ayrýlmaz" diyordum. üünkü o makama kendi baþýna gelmemiþti. Bakalým onu oraya getirenler, ne diyeceklerdi? Zaten Sayýn Bahçeli de o konuda tek baþýna hareket etmeyecceðinin, ufacýk bir sinyalini vermiþti. "Kurultay''da ayrýlacaðýný" söylemek "Ýsterlerse kalýrým" demekti...

Bizce MHP''li bazý kardeþlerimiz bugün çok büyük bir yanlýþlýk yapýyorlar. Genelbaþkan adaylarýný parti dýþýnda arýyorlar. Zaman zaman bunu bize de soruyorlar. Bizce yeniden güçlenmenin tek çaresi, MHP ile BBP''nin kayýtsýz-þartsýz olarak birleþip kucaklaþmalarýdýr. Ama bu teklif küçük kardeþten (BBP''den) gelirse "zillet" olur. Büyük kardeþ MHP''den gelirse "Asalet" olur. Ondan sonra Kurultaya gidilir. Seçilen de genelbaþkan olur. Diyelim ki bu olmadý. MHP''de adam mý yok? Dün isimlerini verdiðim arkadaþlardan baþka daha nice namuslu, dürüst, imanlý ve yiðit kardeþlerimiz var. Onlar ne güne duruyorlar? MHP yöneticileri, belediye baþkanlarý ve bazý MHP''li kardeþlerim bana, Muzaffer Aðabeyimizin oðlu, Prof. Sayýn ümit üzdað''ý soruyorlar. Kendilerini þahsen tanýmýyorum. Ancak medyadan izlediðim kadarýyla bütün fikir ve görüþlerini A''dan Z''ye kadar týpa-týp kafama uygun buluyorum. Ancak, itiraf edeyim ki, benim kafam demokrasiye uygun deðil. Korkarým ki helal süt emmiþ o yiðit kardeþimizi, emirlerindeki "medya" denen, "kamuoyu oluþturma hokkabazlarý"na 1 günde madara ettirirler. üok yazýk olur.

Bir de Hurþit Tolon Paþa''nýn adý geçiyor. Demeçlerini dikkatle izledik. Vatanperver bir komutan olduðundan hiç kuþku yok. Onu da kýsa sürede, Sayýn üevik Bir''in durumuna düþürürler. Hani onu da Reisicumhur adayý olarak lanse etmiþlerdi. Sonra 1 günde bitirdiler. Arkasýndan Sayýn Sezer''i bulup, TBMM''nin oybirliði ile baþýmýza getirdiler. FP bile kendilerine oy verdi. (Demek ki "Fazilet"le, "Feraset" her zaman bir arada olmaya biliyormuþ.) MHP''nin dýþardan adam aramaya hiç ihtiyacý yok. Diyelim ki Sayýn Somuncuoðlu''nun, Bahçeli ekibiyle problemi var. Peki Sayýn ümer Ýzgi ne güne duruyor? Arkasýnda, 3 yýllýk tertemiz, bir TBMM Baþkanlýðý var. Onun dürüstlüðüne, efendiliðine ve kiþiliðine itiraz edebilecek bir tek kiþi de yok. MHP kendi içinde daha fazla ufalanýp küçülmek istemiyorsa... Halký da yeniden kazanmak istiyorsa... Sayýn Ýzgi''yi hiç tereddüt etmeden Genelbaþkan seçmelidir. Kendisi istemiyor olsa dahi, onu bu iþe ikna ve razý etmelilerdir. Bu çözüme Sayýn Bahçeli de destek verebilir. Allah (cc) canýný vatanýna ve milletine feda etme ülküsünden ayrýlmamýþ olan MHP''li kardeþlerimin yardýmcýsý olsun."

Osman TIÐRAKLI