Suç iþlemek geliyor içimden

Ben bugüne kadar bu adamýn milli kültür deðerlerimizden övgüyle bahsettiðini veya kültürel yozlaþmadan þikayet ettiðini duymadým.
Milli edebiyattan, milli mûsikiden, milli tarihten söz ettiðini de duymadým.
Ýçine sürüklendikleri aþaðýlýk duygusundan, ancak Türklüðün üstün deðerlerine saldýrarak veya Cenab-ý Hakk''ýn sadece bize bahþettiði bu imtiyazlarý küçümseyerek kurtulabileceklerini zanneden Etnik üete''den yada Müstemleke Lobisi''nden yakýndýðýný, onlarý kýnadýðýný falan da duymadým!
ülkücülerin her hal-ü karda, Filistin Askýsý''nda hatta idam sehpasýnda bile Türk''ten yana olduklarý zabýtlarla ve mahkeme kararlarýyla sabittir. Ben bugüne kadar mütefekkir tafrasý satan bu adamýn Türk''ten yana bir tercihte bulunduðuna da þahit olmadým!
Kimden mi bahsediyorum?
-Sýrça Saray''ýn nane mollasýndan!
Hani geçen gün, Kars''a gelen ermeni turistlerin dua edecek mekan bulamadýklarýný ileri sürerek, camiye tahvil edilen 12 Havari Kilisesi''nin yeniden hristiyanlarýn hizmetine verilmesini isteyen bir dangalaktan söz etmiþtik ya, iþte ondan bahsediyorum.
Devleti temellerinden sarsan olaylarýn yaþandýðý, Mehmetçik kaatillerinin þehit ilan edildiði, caniler için anýt mezarlarýn yaptýrýldýðý bir süreçte, bu adam kafayý kime takmýþ vaziyette biliyor musunuz?
-ülkücülere!
Vay efendim, ülkücüler nasýl olur da Mersin''in Mezitli beldesindeki bir parka verilen Pompeiopolis ismini boyar, üstüne Ertuðrul Gazi yazarlarmýþ.
"Ertuðrul Gazi isminin yerine yunanca bir isim verilmesi utanýlacak bir davranýþtýr" diyen Mezitli ülkü Ocaklarý Baþkaný sevgili Ali üzsoy''un sözlerini "suçun itirafý" olarak telakki ediyor olmalý ki, adam köþesinde kendini yýrtýp duruyor:
-Polis nerede? Savcý nerede?
Türkçe tabelanýn suç olduðunu duyunca, suç iþlemek geliyor içimden
Ne suçu arkadaþ, ne itirafý?
Asýl suçlu parka yunanca isim veren Belediye Meclisi üyeleridir!

üünkü Türkiye''de Türkçe''den baþka bir dilin kullanýlmasý Anayasa''nýn ruhuna aykýrýdýr! Sadece Anayasa''nýn ruhuna ve maddelerine deðil, Ýktisadi Müesseselerde Türkçe''nin kullanýlmasýna dair 10 Nisan 1926 tarih ve 805 sayýlý kanuna da aykýrýdýr! Kanýma, kemiðime de aykýrýdýr! Vicdanýma ve egemenlik hakkýma da aykýrýdýr, Türkiye''de Türkçe''den baþka lisan kullanýlmasý!
Bu münasebetle Mezitli''deki ülkücülerle beraber, ilçelerinde Türkçe isim taþýmayan iþyerlerine ruhsat verilmeyeceðini karara baðlayan Ilgaz ve Ilgaz''a baðlý Yeþil Dumlupýnar belediyelerini yürekten kutluyor, kararlarýnýn örnek teþkil etmesini diliyorum.

Nejdet Sevinç