Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Bati Ööküyor!

atoybil
    Guest

Lightbulb Bati Çöküyor!

BATI ANADOLU'NUN TüRKLüĞü

BATI ÇÖKÜYOR!
    Bizim tatlısu frengi aydınlarımızın benzemeye çalıştığı BATI çöküyor!.. Hem de "Doğu" dediği komünist bloğun çöküşünden daha hızlı olarak!..

Bunu bildikleri için kafası işleyen Batılılar kendi halklarını uyarmaya çalışıyorlar. Hem politikacıları, hem yazarları, hem dini liderleri!... Söyledikleri farklı kelimelerden oluşsa da, hepsinin maksudu bir!...

Mesela ABD Başkanı George Bush, 1991 Körfez Savaşı'dan sonra "Yeni bir Dünya Düzeni" fikrini açıklarken aslında şunu demek istiyordu:

"Batılıların 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurdukları Yeni Sömürgecilik dönemi bitti. Başka bir sistem geliştirmezsek, mahvolduk!"

Papa 2. Jean Paul ise, 1991 Noel Mesajı'nda şöyle demişti:

"Komünizm devrildi... şimdi sıra Kapitalizm'i değiştirmekte... Asıl tehlike Doğu Bloğu'ndan değil, Batı Bloğu'ndan gelebilir. Bu sebeple yeni ve namuslu bir sosyal doktrini hemen günlük hayata empoze etmeliyiz!"

"üünkü artık totaliter sistem, dine inanmıyan sistem çökmüştür. ANCAK, üüKEN SİSTEMİN YERİNE KAPİTALİZMİ DüşüNMEK, DAHA BüYüK BİR üILGINLIK OLUR!"

Yazar Rene Guenon (45) ise endişelerini süslemeden, olduğu gibi dile getirmiş :

"Artık Batı Uygarlığı'nın sürekli gelişeceğine inanmıyan, bir gün durabileceğini, hatta gömülebileceğini düşünen insanlar var. "

O halde "Yeni Dünya Düzeni" dendiği zaman söylenmek istenen şey, artık bıçaksırtı gibi tehlikeli bir aşamaya gelindiğidir!"

"Bunalım artık iyice gözle görülür haldedir ve yaklaşan son Batı Dünyası'nın sonudur!.."

"Hümanizm, aslında "her şeyi insan ölçülerine indirme" ve "TANRI'dan yüzçevirme"dir. Hümanizm, Laisizm'in ilk şekliydi... Modern uygarlık, her şeyi kendinden ibaret sayan insanın ölçülerine indirgemeye kalkışmakla, en aşağı derecedeki unsurların seviyesine düşmüştür. Maddi ihtiyaçları karşılamak, biricik amaç haline gelmiştir."

"Ferdiyetçilik, Hümanizm ile aynıdır. Din dışı görüşün özelliklerinden biridir. Batı'nın bugünkü çöküşünü belirleyen etken, Ferdiyetçilik'tir!.."

"Pragmatizm, modern felsefenin en son ürünüdür. üöküş sürecinin son aşamasını belirler. Buna göre sağduyu, "kısa vadede çıkar sağlamayan hiç bir şeyi benimsememek"tir!.."

"Bu şartlar altında endüstri "bilimin uygulaması" sayılamaz. Tersine bilim endüstriye bağımlı hale gelmiştir. Kantite, kalitenin yerini almıştır. Modern dünyanın bütün çabası, her zaman doyurabileceğinden daha fazla ihtiyaç yaratmaktır!.."

Başka söze ihtiyaç var mı?..

Aslında yok. Ama biz, kendi insanımızın Batılılardan hiç te geri kalmadığını bildiğimizden, sözümüzü merhum Kemal Tahir'in aynen katıldığımız şu değerlendirmesi ile bitiriyoruz:

"Biz Batı'dan gördüklerimizi alırız, almakla da kendi malımız olur" düşüncesi o kadar yanlış ki!.. Alırsın ama sindiremezsin. Kusarsın!.." (46)

"Batı, ailesiyle bize benzemez. Kurumlarıyla, devletiyle, sınıflarıyla bize benzemez. Bize bu kadar benzemiyen Batı'dan nasıl her şeyi almaya kalkarız?.. "

"Batılılaşma, bizler için 200 yıldır süren bayat bir sorundur. Batılılık dünyayı sömürme olayının adıdır. Batılılaşmak, ne kadar süslenirse süslensin, sadece sömürüye girişmek anlamına gelir!.. Batılıların akıllıları bu beladan kurtulmaya çalışırken, bizim onlara özenmemiz aptallık değil de nedir?.. (47)

"Bilir misin ki Lozan Antlaşması'nın bütün oturumları ne kadar sürmüştür?.. 5.5 ay!..Mahzenler dolusu evrakı düşün. Delegelerimiz inceledi mi bunları?.. Hayır. üünkü İstanbul Hükümeti delegeleri, yani asıl uzmanlar, bizim isteğimizle sokulmadı bu konuşmalara. Bu iyiliğimize (!) karşılık İngiliz generali Harrington'un teşekkürünü hatırlarım."

"Demek 4.383.000 klm. karelik bir imparatorluğun 700 yıllık hesapları 5.5 ayda tasfiye edildi!..Buna tasfiye denmez. Mirası reddettik!... Bir mahalle bakkalının mirası bile, bu kadar kısa zamanda tasfiye edilemez!.."

"DüNYADA üOK AZ MİLLETİN ELİNE BİZİMKİ KADAR BüYüK TARİH BİRİKİMİ GEüMİşTİR... REJİM DEĞİşİKLİKLERİNİN, TARİHİ HAKLARDAN VAZGEüMEKLE Hİü BİR İLİNTİSİ OLAMAZ!..üüNKü VAZGEüMEYE HAKKIN YOK, BABANIN MALI DEĞİL!.. Bolşevikler, üarlık İmparatorluğu'na sahip çıkmadılar mı?.."

"Anadolu-Yunan Savaşı son 1000 yıllık tarihimizden ayrı bir Milli Kurtuluş Savaşı değildir. 1000 yıldır süren Doğu-Batı boğuşmasının yüzlerce savaşından biridir. Hesabı kapatmaya yetmez ki!.."

"Siz Cumhuriyet çocukları!. ."Gözümüzü zaferle açtık" avuntusundasınız. Umulmayan yerlerde beklenmedik yenilgilerle karşılaşınca şaşırmayın!"

"BİZ, ER GEü BATI'YLA HESAPLAşMAK ZORUNDAYIZ!.. BUNU GERüEKTEN YAPMADIKüA, BATI'YA HİZMET TEKLİF EDEREK, BELAYI BAşIMIZDAN DEF EDEMEYİZ!.." (48)

(45)Bozdağ İsmet, Kemal Tahir'le Sohbetler, İstanbul, 1975

(46) Modern Dünyanın Bunalımı, Ağaç Yayıncılık, İstanbul, 1991

(47) Tahir Kemal, Notlar, Topal Kasırga, 1992

(48)Tahir Kemal, Yol Ayırımı

email: ttrkkan@excite.com
    Konu anau2 tarafindan (03-05-2013 Saat 08:00 AM ) degistirilmistir.

bozok
    Guest
    Köpekleşen insanlık

Serdar Akinan
    AKşAM GZT.
    10.09.2007

Amsterdamğda saat sabahın ikisi...

Central Stationğla Dam Meydanı birbirine bağlayan ana caddedeki McDonaldğsğa giriyoruz.

Kuyruk beklerken yandaki kuyruğa giren iki kişi içerde gülüşmelere yol açıyor.

Dönüp bakıyorum. 25 yaşlarında genç, sarışın, aydınlık yüzlü bir çocuk elinde bir tasma tutuyor. Kalın parlak bir zincir.

Zincirin ucunda bir adam.

35 yaşlarında, kafası sıfıra vurulmuş, ayağında eski ve pis bir kot, üzerinde kirli bir atlet, boynunu oldukça sıkan kalın bir deri tasma ve bu tasmaya bağlı iki kelepçe...

İki kolu kelepçelere bileklerinden sımsıkı bağlı.

Dizlerinin üzerinde oturuyor. Yere bakıyor.

ünce Amsterdamğda o saatte rastlayabileceğim türden bir ğçılgınlıkğ zannedip ben de gülümsedim.

ğKöpeğinğ ayağa kalkmasını bekledim...

Birkaç saniye içinde kendini ğköpekğ yerine koyan adamın ve ğsahibininğ hiç de şaka yapmadığını fark ettim.

Bir grup genç dizleri üzerinde duran ve yere son derece ürkek bir şekilde bakan bu adamın önüne birkaç patates attılar.

Kokladı ama yemedi.

Tasmayı elinde tutan çocuk hayatının en doğal şeyini yapıyormuşçasına eğildi ve etraftakilere örnek olmak istercesine o patatesleri aldı ve çöpe attı.

Birisi gelip fotoğraf çekmek için istedi.

Genç çocuk tasmayı biraz çekti ve ğköpeğininğ kafasını ayaklarının arasına sokarak poz verdi.

Sonra gülümseyerek bir ayağını onun sırtına basarak bir başka poz verdi.

Birkaç dakika süren bu görüntü karşısında ne yapacağımı şaşırdım.

Kendini köpek yerine koyan bu adam bir fantezi gerçekleştiriyor olabilir. Hayatımda ilk kez bir psikopat görmedim. Burada benim için irkiltici olan sıradan insanların tepkisiydi.

Kendisini boynundan zincire bağlatmış bir insanın ğmodernğ toplumda ğnormalğ karşılanması; insanların bu manzara eşliğinde sohbetlerine devam etmesi, ilginç bulanların fotoğraf çekmesi beni şoke etti.

Dünyanın dört bir yanında defalarca savaş izledim. Yanımda insanlar öldürüldü, işkence gördü, dövüldü... Hiçbiri ama hiçbiri beni o tasmaya bağlı adamın durumuna kayıtsız kalan insanların bakışları kadar hayrete ve dehşete düşüremedi.

Modern toplum insanlığımızı köpekleştiriyor. Ruhumuzu ve vicdanımızı iğdiş ediyor...

Herşeyi sıradanlaştırarak... Olağanlaştırarak...

Bu ğmodernğ Avrupa toplumunun yanı başında Bosnağda yüzbinlerce insan katledildi kılları kıpırdamadı... Neden?

İnsanlıklarına tasma bağladıklarından.

O tasmanın benim için o kadar sembolik bir anlamı oldu ki...

Modern toplum, tasma, sıradan ve sıkıcı... Bir yanda...

Medeniyet, özgürlük, vicdan ve birey öte yanda...

İsmet üzel ne diyor?

ğNeyi kaybettiğini hatırla...ğ