Dubai kazýklarý vicdan kanatýrken

Sahur vakti, bir televizyon programýnýn tekrar yayýnýnda Ýstanbul þehremini Kadri Toptaþ'ý dinliyorum, gözlerim açýk.. Konu Burgulu Dubai Kazýklarý ..

--------------------------------------------------------------------------------
Ayrýntýya hacet yok; Kadri Toptaþ gerçekten acýnacak durumda kalýyor.
Kim bu kazýklarý izah etmek ve kerametlerini ballandýrarak anlatmak görevini Toptaþ'a yýkmýþsa herhalde siyasetin canýna okumak istemiþ olmalý.
Program boyunca hemen hiçbir soruya tatmin edici cevap veremeyen mimar baþkan yalnýzca ' vizyon sakýzý' çiðneyip duruyor.

Eðer Burgulu Dubai Kazýklarý'nýn Ýstanbul'a ve ruhumuza çakýlmasýný sorgulayýp kararlaþtýracak nihai bir akil adamlar heyeti söz konusu olsa ve bana da aleyhte bir rapor ýsmarlansa sadece iki cümle yazardým:

- Bu kazýklarýn Ýstanbul'a ihanet olduðunu belgelemek için size Murat Birsel'in programýndaki Kadri Toptaþ'ýn söylediklerini takdim ederim. Sayýn baþkanýn bu kazýklarý savunmasý, gerçekte savunulmazlýklarýnýn belgeleri olarak akýl sahipleri için yeter de artar bile!

Nice zamandýr particilik ve yerel yöneticilik yapmasýna raðmen Toptaþ siyasetin piþkin bir ustasý haline gelemediði için kendisine verilen kazýk savunuculuk görevini yürütmekte çok zorlandý. Belli ki mimar olarak da içine sindiremediði bir iþi sadece siyasi hiyerarþi gereði savunmak zorunda! Gerçi sayýn Toptaþ meramýný anlatma becerisi bakýmýndan zaten pek parlak bir siyasetçi deðil ama bu sefer ' kalbiyle mutmain' olmadýðý bir konuyu sýrf ' sadakat' gereði savunduðu için büsbütün bocalýyordu. O kadar ki, programda yöneltilen sorular karþýsýnda ' evet, haklýsýnýz o bölge bu iki kazýðý kaldýrmaz ama' diye baþladýðý cümlelerle çaresizliðini itiraf ediyordu. Bunun gibi, ortasýnda ' ama' denilerek savunmaya geçilen kabuller bataðýnda zavallý Baþkan kendisinin de inanmadýðý mucizevi altyapý hamlelerinden söz ederken yüzü ve gözleri ile aðzýndan çýkanlarý yalanlar gibiydi. Hele, Burgulu Dubai Kazýklarý sayesinde þehrin o bölgesinde yetersiz olan altyapýnýn kendileri tarafýndan mükemmelleþtirileceðini söylerken yüzünden uzaklaþtýramadýðý çaresizlik ifadesi yürek yakýcýydý.

Siyaset böyle bir þey iþte; gün gelir en sadýk adamýnýza bile zulmetmek durumunda kalabilirsiniz.

Toptaþ'a olan buydu.

Eðer baþkaný bu programda öylesine çaresiz görmeseydim Burgulu Dubai Kazýklarý konusuna ikinci defa deðinmeye niyetim yoktu. Kýsa süre önce ' gökdelen birinciliði' gibi ilkel bir yarýþa konu olduðu için tartýþtýðým bu kazýklarý tekrar gündemime sokan Toptaþ'týr. Bu yatýrýmý savunurken aslýnda iþin savunulmazlýðýný kanýtlamaktan öteye gidemeyen baþkan dikkatimi derinleþtirmemi zorunlu kýldý. Böylece konuyu biraz daha derince kurcalama ihtiyacý duydum. Ayrýntýlar sütunuma sýðmayacaðý için kanaatimi özetleyebilirim:
- Bu kazýklar bir gün muhakkak Yüce Divan konusu olacak!

Tabii Yüce Divan konusu olmak gerçekten hesap vermek anlamý taþýmýyor.
Ne oraya giden herkes gerçekten suçlu, ne de oradan ' aklanmýþ' çýkan herkes halk vicdanýnda masum; o ayrý fasýl! Türkiye, minareyi yürütüp kýlýfa sokmanýn ve delil karartmanýn merkez üssü! Ancak, Burgulu Dubai Kazýklarý dikilip de ayakta kaldýklarý sürece vicdanlara aðýr ve uzun gölgeler düþürmeye devam edeceklerdir. Dünya durdukça da bu iþte helali haramla karýþtýranlarýn nesilleri bedel ödeyeceklerdir.

þu an bir tek Allah'ýn müteahhidi bu kazýklarla ilgili paylaþýmý adil bulmuyor! Hiçbir hesap adamý bu arsanýn gerçek hayatta ' yüzde yirmisi belediyeye, yüzde sekseni giriþimciye' gelecek þekilde paylaþýlacaðýna inanmýyor.

Ayrýca bu yatýrýmýn Türkiye'ye para getirmeyeceði, aksine Türkiye'den Dubai'ye büyük karlar götüreceði iki kere ikinin dört ettiðinden daha kesin iken tam aksini söylemenin ' Dört Kitap'ta bile yeri yoktur.

' Minareyi çalan kýlýfýný hazýrlar' demiþler ama ' Dubai Kazýklarý' öyle uzun ve derin ki gecenin karanlýðýnda bile gölgeleri vicdanlara vurup kanatmaya devam edecektir.

Ýstanbul þehremini Kadri Toptaþ'ý dinliyorum, bahtým kapalý..

ümer Lütfi Mete