Turizmi balık yuttu!..

Daha önce orkinos çiftliklerinin turizm kentlerinde yarattığı sıkıntılarla ilgili kaleme aldığım yazım çeşitli eleştirilere neden olmuştu!
Aldığım iletilerde bazı vatandaşlar bu sektörün de büyümesinin gerekliliğinin altını çiziyorlardı!
Ancak, anlaşılamayan konuyu tekrar ifade etme gereksinimi duydum!
Türkiyeğde hemen her sorunun altından planlama hatalarının çıktığı ortadağ
Bugün turizm sektöründe de plansız büyümenin getirdiği sorunları yakından takip edebiliyoruz!

Bir turizm kenti arazisine bol atık üreten dev bacaları bulunan sanayi sitesi kurulması size göre içerisinde bir mantık barındırabilir mi?
Hayır!
Türkiyeğde sahilden belirli bir mesafe uzaklıkta, turist barındırmayan alanlarda bu işin yapılması daha doğru değil mi?
Aynı stadyumda hem futbol maçı hem de yağlı güreş müsabakalarının yapılması gibi!
Siz hem bu sahil şeridinde mavi tur düzenleyeceksiniz, hem de bu yolun üzerine balık üretme çiftlikleri açacaksınız!

Cumartesi günü yayınlanan Posta gazetesinde bu konuyu tekrar gündeme getiren bir haber yer alıyordu!
Haber, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğluğnun bir açıklamasına dayanıyor!
Haberin başlığı ise durumun gelecek açısından turizmin karşısında yer alabilecek ciddi bir sorun olduğunu gösterir mahiyette: ğTurizmi balık yuttuğ
Haberde denetimsiz balık çiftliklerinin ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Mandalya körfezini tahdit ettiği belirtiliyorğ
Haberi özetle paylaşmak istiyorum;
ğMuğlağnın Milas ve Bodrum ile Aydınğın Didim ilçesi sınırları içinde kalan, Mandayla körfezi 2000 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Potansiyel su ürünleri alanı ve geliştirme bölgesi ilan edildi.
Körfezdeki Salih, İkiz, Yılan, Metelik, Domuz, Küçük ziraat ve büyük ziraat adaları ve bir çğok koy balık çiftlikleri kafesleri ile cehenneme döndü.
Sahil Güvenlik ekipleri Balık çiftlikleri ile ilgili 1,5 yıl önce başlattıkları incelemeleri tamamladı. Araştırma körfezin nasıl bu hale geldiğini ortaya çıkarttı. Birçok balık çiftliği deniz üzerinde 10 dönümlük alan kiralamasına rağmen bu bölgeyi 80 ğ 120 dönüme yaymış. Bunların kiraları ise ödenmemiş.
Körfezin göz göre göre yok olduğunu belirten Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, ğbalık çiftliği sayısının 140ğı aştığı yörede villa alanlar, konutlarını satıp bölgeyi terk ediyor. Balık çiftlikleri ile turizmin yapıldığı bölgeler, birbirinin içine girdi. şu anda körfez yat turizmine kapatıldı. Birçok tur acentesi Mandayla körfezini programından çıkardı. Körfezi yeniden kazanmak için balık çiftliklerini turizm yapılan bölgelerden biran önce çıkartmak gerekiyorğdediğ

üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiyeğde denizden daha fazla yararlanmak fikrini sonuna kadar paylaşıyorum!
Ancak, bu paylaşım denizden kazanç sağlayan farklı bir sektörün sonu olmamalı!
Bu nedenle Beldibi beldesinde yer alan Orkinos çiftliğinin büyütülmesini eleştirmiştim!
İşte yukarıda açık bir örnek duruyor!
İl Genel Meclisi ise kira geliri için bu büyümenin önünü açıyor!

üzellikle yerel yönetim ve idarelerinin bu konunun üzerinde daha fazla duyarlı olmasında yarar olduğu kanaatini taşıyorum!
Plansızlığın sonu yok ama bu plansızlık, yarın kötü sonuçları beraberinde acımasız tablolarla getirebilecek mahiyette olabiliyor!
Mandalya körfezinde yaşanan sorunun Kemerğde yaşanmayacağını bugün iddia edebilirsinizğ
Peki ya, yarın!

Sözün bittiği yer
ğBüyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür. Cucongğ

Haberin Kaynağı : Saffet YENİGüN