Yavuz Selim DEMİRAĞ

BBPğye katılımlar...
Seçim için yeni stratejiler oluşturmak için Kızılcahamamğda kampa giren AKP, ğMilliyetçilikten uzak durmak lazımğ ve ğev hanımlarına 100 YTL dağıtalımğ dan başka öneri (!) de gelmedi. ğDüz ovada siyaset, F tipi cezaevleri ve federatif yapığ gibi söylemleri dile getiren Mehmet Ağar, DYPğyi tarihinde ilk defa bu denli dibe çökertmiş görünüyor. Deniz Baykalğın liderliğindeki CHP bildiğiniz gibi. İki ileri bir geri... Solda birlik fantezilerinin gelmeyecek bahara kalması CHP için umut görülüyorsa da, Baykalğın iktidar olmak gibi niyetinin olmadığını herkes biliyor.
1999ğda Milliyetçi-Muhafazakar şans verdiği Bahçeliğnin yalnız başına idare ettiği MHPğnin bırakınız geniş kesimlere açılmayı, mevcutları tasfiye edişi kendi tabanında küskünlüğe sebebiyet verdi. Partinin 40 yıllık kadroları yerine DYPğden gelen tartışmalı isimlerin vitrine çıkarılması, milliyetçi-ülkücü kadroların buradan uzaklaşmasına yol açıyor. Kongrelerde tercihleri farklı olan kadrolar, Bahçeli ile siyasetin mümkün olmadığını ifade ederek istifa etmeye başladılar. Seçim yılında seçime bir hazırlığın olmadığı MHPğde, seçmene yönelik mesajlar da yerini bulmuyor.
MHPğden istifa ederek BBPğye katılan Namık Kemal Zeybek ve arkadaşlarının rozet takma törenini izledim. Kuruluşundan bu yana ondört yıl geçmesine rağmen arzu edilen hedefe gelememiş BBPğde müthiş bir heyecanın yaşandığına tanık oldum. Muhsin Yazıcıoğluğna büyük bir sadakat ile bağlı olan BBPğlilerin Namık Kemal Zeybek ve arkadaşlarını samimiyetle kucakladı.
Sayın Zeybekğin hitabet yeteneğini hatırlatmaya gerek duymuyorum. Ancak kurulduğu günden beri bu partideymiş gibi konuşması, katılımcıların ilgi ile dinleyip alkışlaması Zeybekğin BBPğye çok şey katacağının göstergesiydi diyebilirim.
ğHepimiz Mehmediz, Hepimiz Türkğ adı verilen toplantıda dikkatimi çeken ise basının BBPğye ilk defa bu kadar ilgi göstermesiydi. Yazıcıoğluğnun bazı toplantılarına gazeteci olarak katıldım. Başkentteki siyasi gelişmeleri yakından takip eden, haberi iyi koklayan muhabirler ile ayaküstü sohbet ettim. Hepsinin ortak görüşü BBPğnin ilk defa böylesine bir rüzgar aldığı yönündeydi.
Muhsin Bey, konuşmasının sonunda ğHaftaya yine buradayız... Her hafta değerli kadroların katılımını gerçekleştireceğizğ dedi. BBP kurmaylarından aldığım bilgiye göre BBPğye katılımlar sürpriz isimlerle devam edecekmiş.
Kamuoyu araştırmalarının sonuçlarında hep ğdiğerleriğ bölümünde kalmış olan BBPğnin kısa bir süre sonra ülke barajını zorlayan partiler arasındaki yerini alacağı yönündeki iddiaların dünkü toplantıdan sonra bana daha inandırıcı geldiğini de ifade etmeliyim.
Türk milliyetçiliği davası, Türk Dünyası ve küreselleşmeye karşı net tutumu da BBPğye güç katıyor. üzellikle ğABğye onurlu üyelikğ yerine net bir tavır ile ğABğye hayırğ diyen Yazıcıoğlu, sadece milliyetçi-muhafazakar kesimden değil, ulusalcı olarak nitelendirilen gruplardan da oy alabilir.
Son olarak ğaçılım planığ dahilinde BBPğnin adı ve ambleminin değiştirileceği yönündeki haberler üzerine edindiğim son bilgi ğisimler, amblemler tabu değildirğ in de ötesinde. Bugünün gündeminde olmasa bile önümüzdeki günlerde katılımlardan sonra mutlaka olağanüstü kongrenin ilan edileceği açıkça dillendiriliyor. Bugüne kadar kamuoyunun önüne çıkmamış olan Yazıcıoğluğnun danışman ekibinin parti için yeni program ve tüzük hazırladığı öğrenebildiğim bilgiler arasında.