DERS KÝTAPLARINA ASKERÝ DENETÝM

04 Eylül 2007 Salý

Ders kitaplarýnda Atatürkçülük konularýna eksik yer verildiði tespitinin ardýndan Milli Eðitim ile TSK arasýnda varýlan mutabakat sonucu ders kitaplarýna subay denetimi baþlýyor... Ders kitaplarýnda Atatürkçülük konularýna eksik yer verildiði tespitinin ardýndan çalýþma baþlatan Milli Eðitim Bakanlýðý, düzeltme ve deðiþtirme yapacak komisyonlara Genelkurmay Baþkanlýðý'ný da davet etti.

Ýnkýlap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, resim-iþ gibi derslerin kitaplarýnda Atatürkçülükle ilgili konulara eksik yer verildiði tespitinin ardýndan yapýlan davet üzerine 1 irtibat yarbayý ile 2 subay ilgili komisyonda görev yapacak.

Ders kitaplarýnda Atatürkçülük konularýna eksik yer verildiði tespitinin ardýndan çalýþma baþlatan Milli Eðitim Bakanlýðý, düzeltme ve deðiþtirme yapacak komisyonlara Genelkurmay Baþkanlýðý'ný da davet etti. Ýlgili komisyonda görev yapmak üzere bir irtibat yarbayý ve iki subay görevlendirildi. TTK çalýþaný bir öðretmen, ders kitaplarýnda yer almasý gereken "Atatürkçülük kazanýmlarýnda" bazý hatalarýn olduðu gerekçesiyle TTK Baþkanlýðý'na baþvurdu. üðretmen dilekçesinde, "TTK Baþkanlýðý'nýn 12.7.2004 tarih ve 118 sayýlý kararýyla kabul edilen Sosyal Bilgiler (4 ve 5. sýnýf) dersi öðretim programýnda yer alan Atatürkçülük ile ilgili konularýn TTK Baþkanlýðý'nýn 04.08.1999 tarih ve 263 sayýlý kararýyla kabul edilen Atatürkçülükle ilgili konularýn tamamýný ve bazý konularýný kapsamadýðýný gördüm" demiþti. TTK Baþkanlýðý ise, kitaplarý incelemek üzere 9 öðretmenden oluþan bir komisyon kurmuþtu.

Davete olumlu yanýt

Komisyon, inkýlap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, resim- iþ, müzik ve beden eðitimi derslerinin kitaplarýnda bulunmasý gereken Atatürkçülükle ilgili konularýn eksik olarak yer aldýðýný tespit etmiþti. Ýlk kez 18 Haziran'da Cumhuriyet 'te yayýmlanan raporda, ilköðretim programlarýnda, Atatürkçülükle ilgili konularýn veriliþ þeklinde ortak bir sistematiðe baðlý kalýnmadýðý, bir hedef altýnda verilen bazý davranýþlarýn bölünüp farklý sýnýflarda ve farklý kazanýmlar altýnda verilerek konu bütünlüðünün bozulduðu gibi bazý tespitlere yer verilmiþti. Komisyonun saptamasý üzerine TTK Baþkaný Ýrfan Erdoðan , düzeltmeler için çalýþma baþlatýlacaðýný açýklamýþtý. Yapýlan teknik hazýrlýklarýn ardýndan Erdoðan, ilgili komisyonu oluþturdu. Komisyona, bakanlýðýn uzman alan öðretmenleri katýldý. Bakanlýk komisyon için ayrýca, Genelkurmay'a da davetiye gönderdi. Daveti olumlu karþýlayan Doktrin Komutanlýðý ise komisyonda çalýþmalarý için 1 irtibat yarbayý ile 2 subay görevlendirdi.

(Cumhuriyet)