Kim bu adam?

Sebahattin üNKİBAR
sonkibar@gmail.com
Yazı Tarihi: 26/09/2007

Adı: Mehmet şimşek.
Doğum Yeri: Batman.

Tayyip Erdoğanğın daveti ile AKPğden milletvekili adayı oldu ve seçildi.

61. kabinede Hazineğden Sorumlu Bakan yapıldı.

Mehmet şimşek son olarak Merrill Lynchğda çalışıyordu.

Merrill Lynch malum uluslararası finansın referans kurumu ve hatta kimilerine göre onun kıblelerinden biri.

Dünyada sıcak paraya yön veren bir kaç merkezden önde geleni.

Adı zaman zaman manipülasyon iddialarına da konu olan Merrill Lynch Türkiyeğnin de finans mihmandarı.

Merrill Lynchğte çalışan Mehmet şimşekğin adı da ilk kez böylesi bir manipülasyon iddiası ile duyuldu.

Ne var ki bu iddia AKP baronlarını ima ettiği için olsa gerek sorgulanmaksızın gündemden düşürüldü.

şimşek daha sonra Merrill Lynchğde AKPğnin hoşuna gidecek açıklamaları yapmakla tanındı.

Görevinden ayrılırken de koltuğunu Cumhurbaşkanı Abdullah Gülğün oğluna devretti.

Gelelim Mehmet şimşekğin geçmişine?

şimşek, dün onu tanıyandan dinlediğime göre lisans üstü öğrenim sürecinde Londrağda bulunmuş.

Ancak buradaki ilişkileri ilginçmiş!

Mehmet şimşek, Londrağda bulunurken PKK sempatizanları ile iç içe olmuş...

Dahası, onlarla beraber protesto yürüyüşleri ve işgaller gibi çeşitli eylemlere katıldığı gibi iddialar da var.

Bunlar ne kadar doğru bilmiyorum, haksızlık yapmak da istemem ama şimşekğin bütün bu ilişkileri sebebiyle Türkiyeğnin Londra Büyükelçiliğiğne şikayet edildiği bilgisi de var.

şimşekğin geçmişinde iddia olmayan, yani mutlak hakikat olan bir bilgi de onun ABD adına çalışmış olmasıdır.

Evet yanlış okumadınız Mehmet şimşek ABDğnin Ankara Büyükelçiliğinde resmen görev yapmış.

Diyeceksiniz ki ne var bunda?

İlk bakışta bir şey yok gibi görünüyor ama var.

Ne mi var?

ABD adına, ama istihbarat elemanı, ama tercüman olarak resmen görev yapmış birinden Türkiye Cumhuriyetine Hazine Bakanı olmaz.

Olursa, yani yapılırsa kafalar karışır, sorular ve şüpheler ardı ardına gelir!

Türkiye muz cumhuriyeti midir ki geçmişi muğlak ve tartışmalı birine devletin hazinesi teslim edilir?

Diyeceksiniz ki adam AKPğli oldu ve değişti, pardon gelişti!

Geçiniz!

40ğından sonra kimsenin değiştiği ve değişeceği falan yok. Değiştim söylemlerinin yutturmaca olduğunu artık kundaktaki bebeler bile biliyor.
Benim anlayamadığım AKPğnin böylelerini nasıl ve nereden bulduğudur?
Hatırlayın Merkez Bankasına guvernör atanırken de devlet katında sorunlu isimler teklif edilmişti.

Aynı şey şimdi Hazine Bakanı için de geçerlidir.

Tayyip Erdoğanğın Sezer ayrılmadan önce onayına sunduğu kabinede Mehmet şimşekğin niçin olmadığı şimdi çok daha iyi anlaşılıyor. Belli ki Sezerğin elindeki MİT bilgileri ışığında onu veto edeceğini düşünmüş! Gül Cumhurbaşkanı olunca da veto sorunu nasıl olmuş ise ortadan kalkmış!

Merak ediyorum bu AKP devletle sorunlu olan böylesi isimleri bulmak için özel çaba mı gösteriyor ve gösteriyorsa neden?

NOT: Sayın şimşekğten aktardığımız iddialara derhal açıklama bekliyoruz