Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Türkiye'de petrol var mý?

bozok
    Guest

Türkiye'de petrol var mý?

Türkiye'de petrol var mý? (I)

Yiðit Bulut
    ybulut@gazetevatan.com
    10.12.2007

Bu soruya tek bir yazý içinde "detaylarý ile cevap vermek" mümkün deðil. Bu yüzden "yaptýðým araþtýrmalardan" elde ettiðim sentezi size aktarmak ve sonrasýnda konuyu geçmiþten bugüne detaylandýrmak istiyorum; evet, Türkiye'de ve çevresinde hatta karasularýmýz içinde kalan bölgelerde "petrol var"...

Ne zaman çýkarýlacak derseniz; Türkiye, yabancýlar tarafýndan tam olarak kontrol edilip, yapýlacak düzenlemeler ile "yabancý petrol devleri" bize hiçbir þey vermeden "petrolün tamamýný alabilir" hale geldiklerinde, Türkiye'nin her yerinden petrol fýþkýracak...

Sevgili dostlar, bu sentez cümlesini yazmak için aylardýr araþtýrma yapýyorum. Binlerce sayfa resmi belge inceledim. Size bu belgelerde adý geçen yörelerimizden birkaç örnek vereyim; Adýyaman, Edirne, Antalya, Hakkari, Sivas, Saros Körfezi, Ýskenderun, Erzurum, Van , Kastamonu ve daha sayamayacaðým birçok bölgemizde "arama-kapatma-engelleme" þeklinde gerçekleþen, "yaþayanlarýn" resimleri ile kaydettiði yüzlerce olay var. Birini tam olarak aktarayým; Adýyaman'da petrol aramasý yapan yabancý ortaklý bir þirket "Burada petrol yok" diyerek kuyuyu kapatýyor. Prof. Muammer Aksoy ve yanýndakiler savcýlýða baþvurarak "bu kuyunun" bilerek kapatýldýðýný iddia ediyorlar. Savcý 3 yýl bu olay üstünde araþtýrma yapýyor ve 3 yýl sonra bu kuyu açýlýyor. Bugün hala o kuyudan saatte 20 varil petrol üretiliyor...

Sevgili dostlar, günümüzde tartýþýlan "petrol kanununa" geçmeden biraz geriye gitmek ve 1952 yýlýna dönmek istiyorum. O zaman tartýþýlan konu yine petrol. Bir kanun yapmak gerekli ve aranan isim hemen bulunuyor; Ýsrail petrol kanununu yapan hukukçu-jeolog Max Ball.

Dönemin Baþbakaný Adnan Menderes, Ball'ýn geliþi dolayýsýyla þu açýklamayý yapýyor; "Biz, petrol kaynaklarýmýzýn üretilmesinde ecnebi sermaye ile iþbirliðinin zaruri olduðuna inanan bir parti ve hükümetiz..." Ayný dönemde Ýsmet Ýnönü'den karþý açýklama geliyor; "Tarihten yabancýlar kapitülasyonlar himayesiyle Türkiye'yi istismar ettiler, petrol kanunu bir kapitülasyon kanunudur. Biz bu memleketi sokakta bulmadýk yabancý ellere kaptýrmayýz. Bu kanunun her maddesi Türk Devleti'nin petrol iþletmemesi üzerine kurulmuþtur. Býrakmam yakalarýný... Böyle söylüyor ama 1960 sonrasý "gücüne" raðmen, Ýnönü dahi bu yasayý asla "elleyemiyor."

Gelelim bugüne...

Son hükümetlerimiz tarafýndan yapýlan "Türk Petrol Kanunu" ile ilgili detaylara geçmeden bir çýkarým yapmam gerekli; Max Ball tarafýndan yapýlan düzenlemeler dahi "atýlan son adýmlardan" çok uzaktý. Bu kadar ileri gidip kendi elimizle "her þeyimizi vereceðimizi" ve bunu kabul edeceðimizi o dönemin "Kemal Derviþ'i" olan Max Ball dahi düþünememiþti.

Peki TBMM'den geçen ve yabancýlarýn dahi "aslýnda bu kadarýný almayý beklemediði" detaylar neler?

Bugün yer kalmadýðý için TBMM'den geçen kanunun maddelerini, özellikle teknik kurnazlýk ile içine saklanan detaylarý, kýsaltarak atlamak istemediðim için yarýna býrakýyor ve ana fikri daðýtmadan "yazýnýn devamýný kaçýrmayýn" diyerek size bugünün sonuç cümlesi ile veda etmek istiyorum.

Sonuç: Konu çok uzun ve "üzerinde çok tartýþmamýz" gerekli. Bana inanýyorsanýz; yaptýðým araþtýrmanýn sonucu çok açýk: Türkiye'de petrol ve doðalgaz var. Var ama yabancýlar "hukuken", "bunlarý çýkarýp, parasýyla bize satar" konuma gelene kadar çýkmasý çok ama çok zor!

bozok
    Guest
    Türkiye'de petrol var mý? (II)

Yiðit Bulut
    ybulut@gazetevatan.com
    11.12.2007

Dün 'Türkiye'de petrol var mý' sorusunu sormuþ ve Menderes hükümetlerinden bugüne özellikle Kemal Derviþin ilk sürümü olan yabancý uzman Max Ball'dan bahsetmiþtim.

Bugün konuya kaldýðýmýz yerden devam edeceðim. Yalnýz son hükümetlerimiz tarafýndan yapýlan Türk Petrol Kanunu ile ilgili detaylara geçmeden bir çýkarým daha yapmam gerekli; Menderes döneminde Türkiye'ye gönderilen Max Ball tarafýndan yapýlan düzenlemeler dahi atýlan son adýmlardan çok uzaktý. Bu kadar ileri gidip kendi elimizle 'her þeyimizi vereceðimizi' ve bunu kabul edeceðimizi o dönemin Derviþ'i olan Ball kardeþimiz veya üstadýmýz dahi düþünememiþti.

Peki beni bir vatandaþ olarak dehþete düþüren "ne var" petrol kanunumuzda?

Ýþte TBMM'den geçen son petrol kanunumuzdan bazý ayrýntýlar;

- Petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunmak için yapýlan baþvurunun deðerlendirilmesinde, önceki yasanýn ilk kriteri olan 'talebin milli menfaatlere uygun olmasý' ölçütü yasadan çýkarýlarak; öncelikle ülke yararýný gözetme anlayýþýndan vazgeçilmiþtir.

- Yabancý devletlerin doðrudan doðruya veya dolayýsýyla idaresinde etkili olabilecekleri þirketler ile yabancý bir devlet için veya yabancý bir devlet namýna hareket eden þahýslarýn, petrol faaliyetinde bulunamayacaklarý, mülk edinemeyecekleri, tesis kuramayacaklarý hükmü yeni yasa ile çýkarýlarak; stratejik öneme sahip bir konuda yabancý devletlerin belirleyici olmasý önündeki engeller ortadan kaldýrýlmýþtýr.

- Yabancý þirketlere ürettikleri petrol üzerinde sýnýrsýz tasarrufta bulunarak, tamamýný ihraç etme hakký getirildi. Olaðanüstü durumlarda bile üretilen petrolün ülke içinde kullanýlmasý ve memleket ihtiyacýný gözetme zorunluluðu kaldýrýldý.

- Yabancý þirketlere sýnýr tanýmaksýzýn her yerde faaliyette bulunma hakký getirildi.

- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklýðý'nýn mevcut yasada bulunan devlet adýna petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma hakký kaldýrýlarak, özelleþtirilmesinin önü açýldý.

- TPAO yabancý þirketlerle ayný statüde deðerlendirilmeye alýndý. ünceki yasada yer alan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklýðý'nýn diðer þirketlerden daha fazla arama ruhsatý alabilme hakký, tasarý ile kaldýrýldý. TPAO'nun ruhsat sayýsýndaki avantajlý konumu yok edildi.

- üzerinde arama veya iþletme hakký bulunmayan bir sahanýn, iþletme ruhsatnamesi mevzu olarak, müzayedeye çýkmadan önce, TPAO'ya teklif edilerek, TPAO'ya iþletme ruhsatýnýn verilmesine iliþkin mevcut yasa maddesi kaldýrýlarak, kamu kuruluþumuzu diðer yabancý þirketler karþýsýnda gözetme anlayýþý terk edildi.

- Türkiye, sadece kara ve denizler olmak üzere iki bölgeye ayrýlarak, ruhsat alanlarý karada 100.000 denizde 1.000.000 hektara, ruhsat süreleri de karada 5, denizde 8 yýla yükseltildi. Ruhsat sayýsýna hiçbir sýnýrlandýrma getirilmeyerek, tek bir uluslararasý þirketin veya yabancý bir devlet þirketinin bütün ülkeyi kapsayacak alanda tek baþýna ruhsat sahibi olmasýna imkan verildi.

- Arama ruhsatlarýndan hektar baþýna alýnan devlet hakký geliri tamamen kaldýrýlarak gelir kaybý yaratýldý.

- Ham petrolden alýnan yüzde 12.5'lik devlet hissesi oraný, günlük üretim miktarýna göre kademeli olarak yüzde 2'ye kadar indirildi ve bunun sonucu olarak üretimden saðlanan ülke mevcut geliri yüzde 70 azaltýldý.

- Denizlerde bulunacak petrol üretiminden alýnacak devlet hissesi oranlarýnýn düþürülmesinden sonra, su derinliðine baðlý olarak yüzde 30'a varan ilave indirimler getirildi.

Son söz: Ýki bölümlük yazýnýn sonuna geldik. Yeni düzenlemelerden bazý bölümleri sizlere aktardým. Aleyhimize 'korkunç' maddeler ve ne sizin ne benim 'konuyu bilmediðimiz' için ilk bakýþta göremeyeceðimiz 'inanýlmaz teknik kazýklar' var. Böyle bir düzenleme 'silah zoru olmadan' nasýl çýkar hala anlayabilmiþ deðilim...

Uzun lafýn kýsasý: 1952'de Max Ball'ýn bunlarý da kabul ettirebilir miyim? diye hayal dahi edemeyeceði her þeyi, 'TBMM okumadan kabul etmiþ!'

Helal olsun vekillerimize!

bozok
    Guest

Cevap: Türkiye'de petrol var mý?

Petrolümüz Var Ama üýkaracak “Ýrademiz” Yok!

Sevgili dostlar, son günlerde “internette” bir belge dolaþýyor. Belgenin özü þu; Türkiye’de petrol var!

Bütün aklým, bilgim ve kalbimle katýlýyorum; Türkiye bir petrol denizi üstünde oturuyor! Peki neden?

Ýnternette dolaþan bu belgeden aylar önce yazdým, bir daha yazmaya çalýþacaðým. Son iki yýldýr “bu iddiayý” yazmak için sürekli araþtýrma yapýyorum hatta yüzlerce sayfa resmi belge inceledim. Size bu belgelerde adý geçen yörelerimizden birkaç örnek vereyim; Adýyaman, Edirne, Antalya, Hakkari, Sivas, Saros Körfezi, Ýskenderun, Erzurum, Van, Kastamonu ve daha sayamayacaðým birçok bölgemizde “arama-kapatma-engelleme” þeklinde gerçekleþen, “yaþayanlarýn” resimleri ile kaydettiði yüzlerce olay var...

Birini tam olarak aktarayým; Adýyaman’da petrol aramasý yapan yabancý ortaklý bir þirket “Burada petrol yok” diyerek kuyuyu kapatýyor. Prof. Muammer Aksoy ve yanýndakiler savcýlýða baþvurarak “bu kuyunun” bilerek kapatýldýðýný iddia ediyorlar. Savcý 3 yýl bu olay üstünde araþtýrma yapýyor ve 3 yýl sonra bu kuyu açýlýyor. Bugün hala o kuyudan saate 20 varil petrol üretiliyor...

Sevgili dostlar, konu bugün yaþananlarla da bitmiyor. Ýsterseniz 1960’lara hatta 1950-1960 arasýna dönelim. Türkiye’de o zaman tartýþýlan konu yine petrol. Bir kanun yapmak gerekli ve aranan isim hemen bulunuyor; Ýsrail petrol kanununu yapan hukukçu-jeolog Max Ball.

Dönemin Baþbakaný Adnan Menderes, Ball’ýn geliþi dolayýsýyla þu açýklamayý yapýyor; “Biz, petrol kaynaklarýmýzýn üretilmesinde ecnebi sermaye ile iþbirliðinin zaruri olduðuna inanan bir parti ve hükümetiz...” Ayný dönemde Ýsmet Ýnönü’den karþý açýklama geliyor; “Tarihte yabancýlar kapitülasyonlar himayesiyle Türkiye’yi istismar ettiler, petrol kanunu bir kapitülasyon kanunudur. Biz bu memleketi sokakta bulmadýk yabancý ellere kaptýrmayýz. Bu kanunun her maddesi Türk Devleti’nin petrol iþletmemesi üzerine kurulmuþtur. Býrakmam yakalarýný...” Böyle söylüyor ama 1960 sonrasý “gücüne” raðmen, Ýnönü dahi bu yasayý asla “elleyemiyor.”

Uzun lafýn kýsasý; ne 1980 sonrasýnda ne 28 þubat sürecinde ne de sonrasý “güçlü iktidarlar” döneminde “kimse” Türkiye’deki petrolü çýkarma “yetisine” sahip olamadý.

Bugün de “Biz temizlik yapýyoruz” diyenlere sesleniyorum; eðer bir “gizli el-gizli örgüt” varsa; Türkiye’nin yeraltý kaynaklarýný “engelleyen” bir “güç” olduðu kesin! Haydi gücünüz yetiyorsa “kýrýn bu elleri”, yapýn Ýnönü’nün bile yapamadýðýný!

Son söz: Baþbakan dün hala “Nabuco’dan” bahsediyordu. þimdi soralým; býrakýn petrol çýkarmayý Türkiye NABUCO ile “bütün haklarýný” devretmiyor mu? Detaylara iyi bakýn!

Yiðit Bulut
    ybulut@gazetevatan.com

20.01.2009

bozok
    Guest

Türkiye’de petrol var mý? (III)

Yiðit Bulut
    VATAN GZT.
    01.03.2009

Sevgili dostlar, bundan aylar önce “Türkiye’de petrol var mý” baþlýðý altýnda iki yazýmý sizlerle paylaþmýþ ve “Türkiye bir petrol denizi” üstünde tezimi ortaya atmýþtým.

Son iki hafta içinde dikkat ettiyseniz, farklý bölgelerde “petrol bulunduðuna” dair haberler basýna yansýdý ve bazý bölgelerde “bulunan petrolün, Türkiye’nin yýllýk ihtiyacýnýn beþ katýna kadar çýkabileceði” konuþuldu!

Emin olun bu daha ilk hamle!

Saros Körfezi’nden, Akdeniz kýyýlarýna, Karadeniz’in çeþitli noktalarýndan, Güney Doðu’ya kadar daha birçok “noktada” inanýlmaz “petrol ve doðalgaz” rezervi ortaya çýkacak!

Yalnýz bütün bunlar olurken çok ilginç bir ayrýntý da dikkatli bakanlarýn gözünden kaçmadý; bu kadar önemli bir olay, belki de düþen uçaðýmýzýn gündemin merkezine oturmasýyla, belki kasýtlý olarak, Türkiye’de hiç ama hiç tartýþýlmadý. Belki “son iki haftada” bulunan kaynaklarý, ilk defa burada okuyanlar bile olabilir!

Sevgili dostlar, aslýnda “potansiyelimiz” sadece “bilinen” klasik kaynaklar ile de sýnýrlý deðil. Türkiye “petrol taþý” rezervinde Amerikalý yetkililere göre dünya üzerindeki en önemli 14 merkezden biri. Bakýn bu konu ile ilgili Amerikan ve Türk gazetelerinde çýkan bir haber;

“...Türkiye’de varlýðý uzun yýllardýr bilinen 5.8 milyar ton rezerve sahip petrol taþlarýný gündeme getirdi. ABD Jeolojik Araþtýrmalar Servisi’nin (USGS) hesaplamalarýna göre, Türkiye petrol taþý rezervinden 284 milyon tonluk petrol üretebilecek kapasitesi var. Rezervin 115 milyon tonu Bolu Göynük’te... Yýllýk petrol tüketiminin 33 milyon ton olduðundan yola çýkarak Türkiye 8 yýllýk tüketiminin tamamýný petrol taþýndan karþýlayacak bir potansiyel barýndýrýyor... ABD’nin yer altý zenginliklerinin envanterini çýkarmak da olan USGS’nin bütün dünyadaki petrol taþlarý rezervlerini deðerlendiren 2005 tarihli bir raporu bulunuyor. Hemen hemen bütün ülkelerde petrol taþlarý bulunuyor. Ekonomik olarak iþleme potansiyeli olanlarýn sayýsý ise çok sýnýrlý görülüyor. USGS’in raporunda Türkiye, petrol taþý bakýmýndan önem taþýyan 14 ülke arasýnda deðerlendiriliyor...”

Sevgili dostlar, bu gerçek ortada dururken Türkiye’de neler oluyor?

Ne olduðu çok açýk; bu kaynaklar “elimizden alýnmaya” ve yapýlan düzenlemeler ile “kontrolü” yabancý þirketlere “transfer edilmeye” çalýþýyor! Cumhurbaþkaný Sezer’in “engellediði” ama TBMM’den sorunsuz geçen ve hatta Irak Parlamentosu’ndan “silah zoruyla” geçirtemedikleri “petrol kanunundan” birkaç maddeyi yeniden hatýrlayalým;

“...- Petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunmak için yapýlan baþvurunun deðerlendirilmesinde, önceki yasanýn ilk kriteri olan “talebin milli menfaatlere uygun olmasý” ölçütü yasadan çýkarýlarak; öncelikle ülke yararýný gözetme anlayýþýndan vazgeçilmiþtir.

- “Yabancý devletlerin doðrudan doðruya veya dolayýsýyla idaresinde etkili olabilecekleri þirketler ile yabancý bir devlet için veya yabancý bir devlet namýna hareket eden þahýslarýn, petrol faaliyetinde bulunamayacaklarý, mülk edinemeyecekleri, tesis kuramayacaklarý” hükmü yeni yasa ile çýkarýlarak; stratejik öneme sahip bir konuda yabancý devletlerin belirleyici olmasý önündeki engeller ortadan kaldýrýlmýþtýr.

- Yabancý þirketlere ürettikleri petrol üzerinde sýnýrsýz tasarrufta bulunarak, tamamýný ihraç etme hakký getirildi. Olaðanüstü durumlarda bile üretilen petrolün ülke içinde kullanýlmasý ve memleket ihtiyacýný gözetme zorunluluðu kaldýrýldý.

- Yabancý þirketlere sýnýr tanýmaksýzýn her yerde faaliyette bulunma hakký getirildi.

- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklýðý’nýn mevcut yasada bulunan devlet adýna petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma hakký kaldýrýlarak, özelleþtirilmesinin önü açýldý.

- TPAO yabancý þirketlerle ayný statüde deðerlendirilmeye alýndý. ünceki yasada yer alan TPAO’nun diðer þirketlerden daha fazla arama ruhsatý alabilme hakký, tasarý ile kaldýrýldý. TPAO’nun ruhsat sayýsýndaki avantajlý konumu yok edildi...”

Evet, yanlýþ okumadýnýz, bu maddeler TBMM’den “aynen geçti”! Sezer olmasaydý, “iþ bitmiþti”! Uzun lafýn kýsasý; Türkiye’de “inanýlmaz bir kaynak var”! Buna aklýmla, kalbimle, eldeki verilerle sonuna kadar inanýyorum. Tek sorun bunu “bize yedirmeden” nasýl çýkaracaklar! Bir “petrol kanunu” denemesi oldu, yine olacak! Türk Milleti olarak “uyanmalý” ve bu konunun üstüne gitmeliyiz! Yeraltý kaynaklarýmýzý çýkarabilirsek, ekonomik göstergelerimizin tamamý “deðiþir”! Deðiþir ama “bizim olaný, bize býrakmamak” için büyük bir savaþ var!

Sonuç: Türkiye’de “dikkatör” bir rejim oluþmasýna “neden” demokrasi aþýðý “yabancýlardan” hiç ses çýkmýyor! Acaba “Türkiye’de demokrasi olmasa, halk hiçbirþeye sahip çýkamasa” onlar için daha mý iyi olur! Zaten “petrol zengini” hangi ülkede “demokrasi” var ki! Demokrasi olsa “o ülkelerdeki diktatörlerin” petrol þirketleri ile “anlaþmalarý” sorgulanabilir hale gelmez mi!

...

bozok
    Guest

Türkiye'den petrol ve gaz fýþkýracak !

Yiðit Bulut
    haberturk.com
    13.07.2009

üok iddialý bir cümle deðil mi ! Ýddialý ve bana ait !

Bunu baþtan söylemek istedim…Týrnak içinde de yazmadým, baþkasýndan aktardýðýmý düþünmeyin diye !

Peki nasýl bu kadar net ve iddialý olarak bunu yazýyorum ? Ben de “kafayý bozanlar” kervanýna mý katýldým…

Beni tanýyanlar þu özelliðimi çok iyi bilirler; her zaman “verilerle” konuþmayý severim ve kullandýklarýmý “matematik” gerçeklere oturturum !

Deðerli “haberturk.com” okuyucularý,

Bu yazý gazetede yok, sadece bu siteye özel ve burada uzun süredir üzerinde düþündüðüm, sayfalarca yazý yazdýðým bir konuyu sizlere aktaracaðým…

Nasýl bu kadar “iddialý” olduðuma gelince…

Deðerli dostlarým, bu cümleyi yazmak için aylarca hatta yýllarca diyebileceðim bir dönemde sürekli araþtýrma yaptým hala yapýyorum…

Belki inanmayacaksýnýz ama binlerce sayfa resmi belge inceledim…

Yüzlerce veriye internet üzerinde ulaþmaya çalýþtým ve en önemlisi canlý “tanýklar” ve “bilenler” ile konuþtum…

Duyduklarým, okuduklarým ve gördüklerim sonrasý bir “senteze” vardým; petrol varlýklarýmýz ile ilgili çok ilginç olaylar yaþanmýþ !

Nerelerde mi ?

Hemen arz edeyim; Adýyaman, Edirne, Antalya, Hakkari, Sivas, Saros Körfezi, Ýskenderun, Erzurum, Van , Kastamonu ve daha sayamayacaðým birçok bölgemizde…

Neler olmuþ ?

Yaþananlar genelde hep ayný döngüde gerçekleþmiþ; “arama-kapatma-engelleme” !

Bir kere deðil defalarca “yaþanmýþ” ! “Yaþayanlarýn” resimleri ile kaydedildiði yüzlerce olay var…

Daha önceki bir yazýmda verdiðim ve bana göre “yaþanan” ve “olaya katýlan isimler” açýsýndan en çarpýcý olaný aktarayým; Adýyaman’da petrol aramasý yapan yabancý ortaklý bir þirket “Burada petrol yok” diyerek kuyuyu kapatýyor. Prof. Muammer Aksoy ve yanýndakiler savcýlýða baþvurarak “bu kuyunun” bilerek kapatýldýðýný iddia ediyorlar. Savcý 3 yýl bu olay üstünde araþtýrma yapýyor ve 3 yýl sonra bu kuyu açýlýyor…Peki ne oluyor ? “Petrol yok” diye yeniden mi kapatýlýyor ? HAYIR ! Bugün hala o kuyudan saate 20 varil petrol üretiliyor...Düþünebiliyor musunuz; savcý zoruyla “kuyu açýlýyor” ve üretim baþlýyor !

Burada bir not düþeyim, bazý okurlarýmýz Muammer Aksoy’u unutmuþ olabilir !

2009 yýlýnda bazý gazetelerde ölüm yýldönümü sebebiyle çýkan haberlerden bir alýntý: “Prof. Dr. Muammer Aksoy, silahlý saldýrý sonucu öldürülüþünün 19. yýlýnda Cebeci Asri Mezarlýðý'ndaki kabri baþýnda düzenlenen törenle anýldý…Törende yapýlan konuþmalarda katýlýmcýlar; Aksoy'u sadece anma günlerinde deðil, fikirleri ve ürettikleriyle her zaman andýklarýný ifade ettiler ve Muammer Aksoy'un çok üretken, verimli bir bilim adamý olduðunu, yabancý petrol þirketlerine karþý amansýz mücadelesi, 1961 Anayasasý'na katkýlarý, avukatlýk mesleðine ve barolara kazandýrdýklarý ve demokratik, laik hukuk devletindeki silinmeyecek yerinin özelliklerinden sadece bir kaçý olduðunu dile getirdiler…”

Bu hatýrlatma sonrasý kaldýðýmýz yerden devam edelim…

Türiye’de “petrol” yeni bir sorun deðil ve 1946 devalüasyonu sonrasýnda “Türkiye’de güçlenen” yabancý lobiler “gerçeði” eþliðinde “konu hakkýnda” inanýlmaz bir faaliyet baþlýyor ! Ve hala devam ediyor !

Bu noktada tarihi bir dönemeç olan 1952 yýlýna dönelim…

Dediðim gibi ; o zaman tartýþýlan konu yine petrol…ülkede “düzenleme” yok…Bir kanun yapmak gerekiyor…

Aranan isim hemen bulunuyor; Ýsrail petrol kanununu yapan hukukçu-jeolog Max Ball…

þaka deðil ! Türkiye’de konu hakkýnda “kanun” yapmasý için “MAX BALL” getiriliyor !

Dönemin Baþbakaný Adnan Menderes, Ball’ýn geliþi dolayýsýyla þu açýklamayý yapýyor; “Biz, petrol kaynaklarýmýzýn üretilmesinde ecnebi sermaye ile iþbirliðinin zaruri olduðuna inanan bir parti ve hükümetiz...”

Konu “BALL” kardeþimizin “birileri için BALLI” bir kanun yapmak için gelmesiyle kapanmýyor…

Ýsmet Ýnönü’den karþý açýklama geliyor ve çok sert çýkan “Milli þef” þunlarý söylüyor; “Tarihten yabancýlar kapitülasyonlar himayesiyle Türkiye’yi istismar ettiler, petrol kanunu bir kapitülasyon kanunudur. Biz bu memleketi sokakta bulmadýk yabancý ellere kaptýrmayýz. Bu kanunun her maddesi Türk Devleti’nin petrol iþletmemesi üzerine kurulmuþtur. Býrakmam yakalarýný...”

Ýnönü 1952-1955 arasýnda böyle konuþuyor ama “NATO’ya girme” derdinde olan Türkiye, Menderes Hükümetinin “Ruhban Okulunun” açýlmasý dahil birçok “isteðe evet demesi” ile buna da alýþýyor ve 1960 sonrasý “gücüne” raðmen, Ýnönü dahi bu yasayý asla “elleyemiyor” !!

Bu noktada bir hatýrlatma yapayým; son yýllarda TBMM’den geçen ama Cumhurbaþkanlýðý makamýna takýlan “Petrol Kanunumuzu” unutmayalým!

Deðerli “haberturk.com” okuyucular, konu çok uzun size fazla yormayacaðým…

1952-1960 arasýnda yaþananlarý ve yukarýda sadece “bir örneðini” verdiðim olaylarý “doðru” analiz edip “sentezi” zorlayýnca vardýðým nokta çok açýk ve net: Türkiye’de “petrol hatta doðalgaz var” ama “kanunlar henüz çýkarýp, elimizden” almalarýna imkan vermediði için “þimdilik çýkmýyor” !

Bu noktada bana “inanmak” istemeyenler için sadece “klasik petrol” rezervimizi deðil “bilinenden fazlasýný” iddia eden bir Amerikalý yetkilinin Amerikan ve Türk gazetelerinde çýkan bir demecini sizlere aktarmak istiyorum;

“...Türkiye’de varlýðý uzun yýllardýr bilinen 5.8 milyar ton rezerve sahip petrol taþlarýný gündeme getirdi. ABD Jeolojik Araþtýrmalar Servisi’nin (USGS) hesaplamalarýna göre, Türkiye petrol taþý rezervinden 284 milyon tonluk petrol üretebilecek kapasitesi var. Rezervin 115 milyon tonu Bolu Göynük’te... Yýllýk petrol tüketiminin 33 milyon ton olduðundan yola çýkarak Türkiye 8 yýllýk tüketiminin tamamýný petrol taþýndan karþýlayacak bir potansiyel barýndýrýyor... ABD’nin yer altý zenginliklerinin envanterini çýkarmak da olan USGS’nin bütün dünyadaki petrol taþlarý rezervlerini deðerlendiren 2005 tarihli bir raporu bulunuyor. Hemen hemen bütün ülkelerde petrol taþlarý bulunuyor. Ekonomik olarak iþleme potansiyeli olanlarýn sayýsý ise çok sýnýrlý görülüyor. USGS’in raporunda Türkiye, petrol taþý bakýmýndan önem taþýyan 14 ülke arasýnda deðerlendiriliyor...”

Deðerli dostlarým, uzun lafýn kýsasý, ben diyorum ki; Türkiye “petrol ve doðalgaz rezervlerinin” üstünde oturuyor ! ! Bu yazýyý “kaydedin” bir gün beni “anarsýnýz” !

Yarýn TBMM’den geçen ama Cumhurbaþkaný tarafýndan veto edilen “kanun” neleri deðiþtiriyordu, o detaylara bakacaðýz !!

...

bozok
    Guest

Türkiye'de petrol ve gaz fýþkýracak (II)...

Yiðit Bulut
    haberturk.com

14.07.2009

Sevgili dostlar, bir önceki yazýmda 1950’den itibaren “Türkiye’de yaþananlarý” yazmýþ ve özellikle “Kemal Derviþ” benzeri bir olayýn “petrol kanunu yapýmý” sýrasýnda da gerçekleþtiðini belirtmiþtim…Daha açýkçasý; Türkiye’de “bu iþi yapacak biri bulunamamýþ” ve Ýsrail’den “Max Ball” getirilmiþti ! Ayný yazýda bir de not düþmüþtüm; bir sonraki yazýmda “son çýkan petrol kanununu” sizlere hatýrlatacaðým…

Bugün, “Cumhurbaþkaný tarafýndan veto edilen” ve tarihe “not düþtüðümüz” TBMM’den maalesef geçen kanunun “detaylarýný” sizlere sunacaðým…

Ýþte TBMM’den zamanýnda geçen ama “veto” edilen kanunun detaylarý;

“...- Petrol arama ve üretim faaliyetinde bulunmak için yapýlan baþvurunun deðerlendirilmesinde, önceki yasanýn ilk kriteri olan “talebin milli menfaatlere uygun olmasý” ölçütü yasadan çýkarýlarak; öncelikle ülke yararýný gözetme anlayýþýndan vazgeçilmiþtir.

- “Yabancý devletlerin doðrudan doðruya veya dolayýsýyla idaresinde etkili olabilecekleri þirketler ile yabancý bir devlet için veya yabancý bir devlet namýna hareket eden þahýslarýn, petrol faaliyetinde bulunamayacaklarý, mülk edinemeyecekleri, tesis kuramayacaklarý” hükmü yeni yasa ile çýkarýlarak; stratejik öneme sahip bir konuda yabancý devletlerin belirleyici olmasý önündeki engeller ortadan kaldýrýlmýþtýr.

- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklýðý’nýn mevcut yasada bulunan devlet adýna petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma hakký kaldýrýlarak, özelleþtirilmesinin önü açýldý.

- TPAO yabancý þirketlerle ayný statüde deðerlendirilmeye alýndý. ünceki yasada yer alan TPAO’nun diðer þirketlerden daha fazla arama ruhsatý alabilme hakký, tasarý ile kaldýrýldý. TPAO’nun ruhsat sayýsýndaki avantajlý konumu yok edildi...”

Evet, yanlýþ okumadýnýz, bu maddeler TBMM’den “aynen geçti”!

Sonuç : Bu kanun “neden” geçti derseniz; Türkiye’de “inanýlmaz bir kaynak var”! Buna aklýmla, kalbimle, eldeki verilerle sonuna kadar inanýyorum…Bu kanun da “bu varlýðýn” bence kanýtý ! Eðer “rezerv olmasaydý” özellikle yabancý petrol þirketleri “bu düzenlemeleri” yaptýrmak için yýllarca uðraþýrlar mýydý !

Son söz : Türkiye “petrol ve gaz” denizi üzerinde oturuyor ! Tek sorun bunu “bize yedirmeden” nasýl çýkaracaklar! Bir “petrol kanunu” denemesi oldu, yine olacak! Türk Milleti olarak “uyanmalý” ve bu konunun üstüne gitmeliyiz! Yeraltý kaynaklarýmýzý çýkarabilirsek, ekonomik göstergelerimizin tamamý “deðiþir”! Deðiþir ama “bizim olaný, bize býrakmamak” için büyük bir savaþ var!

ybulut@htgazete.com.tr

...