Aman Kilis'te Fare Varmýþ

Mehmet Ýnekçioðlu
Kilis Postasý
31.01.2008

Kilis'in yerel gazetelerinden Kent Gazetesi'nin 12 Mayýs 2006 Cuma günkü sayýsýnda çýkan bir haber dikkatimi çekti. Yazýyý birkaç defa okudum.

12 Mayýs Cuma gününe kadar Kilis'te ki bazý garip geliþmeleri de göz önüne aldýðýmda kafamda soru iþaretleri oluþtu. þimdi bunlarý sizlerle paylaþmak istiyorum.

Gazetenin haberine dünya literatürüne giren ve Kilis Hamsteri olarak bilinen fareleri incelemek üzere Türk, Alman ve ABD bilim adamlarý Kilis'te bilimsel inceleme yapýyormuþ.

Dokuz kiþilik heyetin baþkaný ABD'li bilim adamý! Sosyo-psikoloji uzmaný Bob Jonshtan, Kilis Hamsteri olarak bilinen tarla farelerinin üremeleri, davranýþlarý ve yayýlmalarý hakkýnda bilgileri toplayýp Cornell üniversitesine göndereceklermiþ (Ekibin baþkaný sosyo psikoloji uzmaný çok ilginç acaba farelerin mi sosyal davranýþýný inceleyecek yoksa Kilis Halkýnýn etkiye karþý göstereceði tepki ile ilgili sosyal davranýþý mý inceleyecek?)

ABD'li bilim adamlarý bu incelemeleri yapmaya baþladýktan sonra Kilis'te sosyal olarak garip geliþmeler olmaya baþladý.

Cumhuriyet Caddesi'nde baya yoðun bir çalýþma ile Ýncil daðýtýldýðý haberi üzerine caddede bulunan oyuncakçý Mustafa Keçik arkadaþýmýzýn yanýna gittik.

Mustafa kardeþimizle sohbet ederken bana geçenler dükkanýna iki ABD'linin geldiðini söyledi.

Mustafa üniversite mezunu bir arkadaþýmýzdýr. ABD'lilerle Ýngilizce konuþtuðunu söyledi.

ABD'liler gayet sevecen bir tavýrla, konuþmanýn sonunda Mustafa'yý çok sevdiklerini ve Mustafa'ya bir hediye vermek istediklerini söylemiþler.

Mustafa hediyenin ne olduðunu sorduðunda, kendisine bir poþet içerisinde Ýncil uzatmýþlar.

Bu hediye karþýsýnda þaþýrýp kalan Mustafa,

"Ben bir Müslüman'ým bu Ýncil'e ihtiyacým yok, dolayýsýyla hediyenizi kabul edemem" deyince ABD'lilerin yüzlerinin hemen deðiþtiðini ifade eden Mustafa, öyle ibadeti pek fazla olmayan samimi bir arkadaþtýr.

Mustafa'yla görüþmeden bir gün sonra peygamberimizin sahabelerinden þeyh Muhammed hazretlerinin Türbesi'nin bulunduðu tepeye giden ABD'liler oradaki cami imamýna ve orada bulunanlara Ýncil hediye ediyorlar. Ýmamda incili alýp kabul ediyor.

3 gün sonra aldýðýmýz duyumlara göre, sabah pazarý civarýndaki eski Havranýn etrafýnda yoðun trafik yaþanmaya baþlandýðý söylendi. Hatta havranýn bulunduðu çarþýnýn adýnýn deðiþtirilerek, "Dinler üarþýsý" olacaðý söylendi.

üok tuhaf, Kilis'teki farelerin peþine düþen bilim adamlarý (?) ; fareleri býrakýp acaba misyonerlik faaliyetlerinin alt zeminini mi oynuyorlar.

Aslýnda bu faaliyetler yeni deðil ama gizli yapýlýyordu.

Gençlerimiz kandýrýlarak, çoraplarýn örüldüðü sokakta baþlarýna çorap örüldüðünü duymuþtum.

Aslýnda çorap bu milletin baþýna 1998 yýlýnda baþlayan Dinler Arasý Diyalog ve Hoþgörü misyonu ile örülmüþtür.

Sahi bilim adamlarý Kilis'te ne tür fare arýyorlardý unuttum!

Siz o farelere rastlarsanýz dikkat edin. Hem çok kýymetli hem de çok tehlikelidirler. Aman sizleri ýsýrmasýn!

(acikistihbarat.com'dan...)