Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Dinimizi özetleyen bir diyalog

bozok
    Guest

Dinimizi özetleyen bir diyalog

Dinimizi özetleyen bir diyalog (1)

Nihat HATÝPOðLU
    hurriyet.com.tr
    23 Eylül 2008

HZ. Halid bin Velid’den rivayet edildiðine göre bir Arap, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e geldi:

"Ya Resulullah! Beni dünya ve ahirette baþý dik kýlacak (amelden) sormak için, size geldim" dedi. Peygamberimiz, "Soracaklarýný sor" buyurdular.

"Ýnsanlarýn en bilgini olmak istiyorum" diye sordu.

Peygamberimiz, "Allah’tan kork ki, insanlarýn en bilgini olasýn" buyurdu.

"Ýnsanlarýn en zengini olmak istiyorum" diye sordu.

Peygamberimiz, "Kanaatkár ol ki, insanlarýn en zengini olasýn" buyurdu.

Arap, "Ýnsanlarýn en adili olmayý arzu ediyorum" diye sordu.

Peygamberimiz, "Kendin için arzu ettiðini, insanlar için de iste, insanlarýn en adili olursun" buyurdu.

Arap, "Ýnsanlarýn en hayýrlýsý olmayý arzu ediyorum" diye sordu.

Peygamberimiz, "Ýnsanlara faydalý ol ki, insanlarýn hayýrlýsý olasýn" buyurdu.

Arap, "Allah katýnda, insanlarýn en seçkini olmayý arzu ediyorum" diye sordu.

Peygamberimiz, "Allah’ý zikretmeyi çoðalt ki, Allah katýnda, insanlarýn en seçkini olasýn" buyurdu.

Arap, "Ýmanýmý tamamlamak istiyorum" diye sordu.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, "Ahlakýný güzelleþtir ki, imanýn tam olsun" buyurdu.

Arap, "Ýhsan ehlinden olmak istiyorum" diye sordu.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, "Allah’ý görüyormuþ gibi ibadet et ki, sen O’nu görmesen bile, O seni görür. Böyle ol ki, ihsan elinden olasýn" buyurdu.

Arap, "Ýtaatkárlardan olmak istiyorum" dedi.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, "Allah’ýn farzlarýný eda et ki, itaatkárlardan olasýn" buyurdu.

Arap, "Allah’ýn huzuruna günahlardan arýnmýþ olarak varmak istiyorum" dedi.

Peygamberimiz, "Cenabetten temizlenmek için guslet ki, günahlardan temizlenmiþ olarak Allah’a kavuþasýn" buyurdu.

Adam, "Kýyamet gününde nur içerisinde haþrolunmayý arzu ediyorum" dedi.

Peygamberimiz, "Hiçbir kimseye zulmetme (haksýzlýk yapma) ki, kýyamet gününde nur içerisinde haþrolunasýn" buyurdu. (Devamý yarýn)

GüNüN AYETÝ

Gurura kapýlarak insanlardan yüz çevirme, yeryüzünde þýmararak dolaþma. Zira Allah kibirlenen, kendini beðenip böbürlenen kimseleri sevmez. (Lokman 31/18)

GüNüN HADÝSÝ

Abdullah bin Amr bin As’ýn rivayetine göre Resulullah (SAV) þöyle buyurmuþtur: Ýsraf ve gurur karýþmadýðý müddetçe yiyiniz, içiniz, bol bol sadaka veriniz ve giyiniz. (Ýbni Mace Libas, 23)

GüNüN DUASI

Peygamberin, þeytanýn hákimiyeti ve kalp hastalýklarýna karþý Hz. Ebu Bekir’e öðrettiði dua:

Ebu Bekir þöyle de: Allah’ým, ey göðü ve yeri yaratan, görünen ve görünmeyen álemlerin Rabbi, her þeyin sahibi ve yaratýcýsý olan Allah’ým. þehadet ederim ki, senden baþka Rab yoktur. Nefsimin þerrinden sana sýðýnýrým. þeytanýn þerrinden ve inkárýndan sana sýðýnýrým. Ya Rabbi nefsime uyup günah iþlemekten veya bir Müslüman’ýn günah iþlemesine vesile olmaktan sana sýðýnýrým.

Peygamberimiz bundan sonra þöyle buyurdu:

Sabahladýðýnda, gecelediðinde ve yataðýna uzandýðýnda bunu söyle.

...

bozok
    Guest
    Dinimizi özetleyen bir diyalog (2)

Nihat HATÝPOðLU
    hurriyet.com.tr
    24 Eylül 2008

Adam: "Kýyamet günüde Rabbimin merhamet etmesini arzu ediyorum" dedi.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Nefsine ve Allah’ýn kullarýna karþý merhamet et! Böylece Rabbin de sana Kýyamet günü merhamet eder" buyurdu.

Arab: "Ey Nebi günahlarýmýn az olmasýný istiyorum" dedi.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Ýstiðfarý çoðalt ki, günahlarýn azalsýn" buyurdu.

Arab: "Ýnsanlarýn en þereflisi olmayý istiyorum" dedi.

Hz. Peygamber: "Ýnsanlara iþin hakkýnda þikayetçi olma ki, insanlarýn en þereflisi olasýn" buyurdu.

Arab: "Ýnsanlarýn en kuvvetlisi olmayý arzu ediyorum" dedi.

Peygamberimiz: "Allah’a tevekkül et ki, insanlarýn en kuvvetlisi olasýn" buyurdu.

Arab: "Allah’ýn rýzkýmý geniþletmesini istiyorum" dedi.

Peygamberimiz: "Temizliðe devam et! Allah senin rýzkýný geniþletir" buyurdu.

Arab: "Allah ve Resulünün sevdiklerinden olmak istiyorum" dedi.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allah ve Resulünü sev ki, Onlarýn sevgililerinden olasýn" buyurdu.

Arab: "Kýyamet gününde Allah’ýn gazabýndan emin olmak istiyorum" dedi

Efendimiz: "Allah’ýn yarattýklarýndan hiç birine öfkelenme ki, kýyamet gününde Allah’ýn gazabýndan emin olasýn" buyurdu.

Arab: "Duamýn kabul edilir olmasýný arzu ediyorum" dedi.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Haram yemekten sakýn ki, duan kabul olsun" buyurdu.

Arab: "Kýyamet gününde Rabbimin ayýplarýmý örtmesini arzu ediyorum" dedi.

Peygamberimiz: "Din kardeþlerinin ayýplarýný ört ki, Allah da kýyamet gününde senin ayýplarýný örtsün" buyurdu.

Arab: "Günahlardan veya hatalardan kiþiyi ne kurtarýr?" diye sordu.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Gözyaþý dökmek, Allah’a takva ile boyun eðmek ve hastalýklardýr" buyurdu.

Adam: "Hangi iyilik Allah katýnda (sevap olarak) büyüktür?" diye sordu.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Güzel ahlak, tevazu ve belalara sabretmektir" buyurdu.

"Hangi kötülük, Allah-u Teálá katýnda (günah olarak) büyüktür?" diye sordu.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Kötü ahlak, aç gözlülük ve cimriliktir" buyurdu.

"Dünya ve ahrette Allah’ýn gazabýný gideren þey nedir?" diye sordu.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem :"Gizli sadaka vermek ve Solay-ý rahim yapmak (akraba ziyareti)" buyurdu.

Arab: "Kýyamet günü cehennem ateþini ne söndürür?" diye sordu.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Dünyadaki bela ve musibetlere sabretmek!" dedi.

GüNüN AYETÝ

Allah’ýn rahmeti güzel davranýþ sergileyenlere daima yakýndýr. (A’raf 7/56)

GüNüN HADÝSÝ

Ebu Said Hudri’den (r.a.) rivayet edildiðine göre Resulullah (s.a.v.) þöyle buyurdu.

"Bir hasta ziyaretine gittiðiniz zaman, ömrü ve hastalýðý konusunda güzel sözler söyleyip moral veriniz. Bu nevi sözler hiçbir þeyi geri çevirmeyip deðiþtirmese de, hastanýn gönlünü hoþnut eder." (Tirmizi Týb 35, Ýbni Mace Cenaiz 1)

GüNüN DUASI

Peygamberimizin kýzý Hz. Fatma’ya fakirliðe karþý öðrettiði dua

Ey 7 kat göðün ve büyük arþýn sahibi olan Allahým! Bizim Rabbimiz! Her þeyin Rabbý olan Yüce Allah! Ey Tevrat’ý, Ýncil’i ve Kur’an-ý Kerim’i indiren, taneyi ve çekirdeði yarýp çýkaran Yüce Rabbim! Alnýndan tutup hesaba çekeceðin her þeyin þerrinden sana sýðýnýrým Ya Rabbi! Sen öyle Evvelsin ki, senden evvel hiç kimse yoktur. Sen öyle Ahirsin ki, senden sonra hiçbir þey yoktur. Sen öylesine açýkta ve görünürsün ki, senin üzerine hiçbir þey yoktur. Sen öylesine sýr ve gizlisin ki, senin önünde hiçbir þey yoktur. Ya Rabbi! Benim borcumu ödememi ve fakirliðimi gidermemi nasip eyle!

...